Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » A 70es években mit tudtak a...

A 70es években mit tudtak a kismamák a terhességről?

Figyelt kérdés
Egy rokonom 1971-ben szült, és annyi "butaságot" hord össze. Sajnos dohányzott is, aminek semmi gondot nem tulajdonított, az egyik gyermeke koraszülöttségét annak tudta be, hogy az orvos a negyedik hónapban nagyon megnyomta a hasát vizsgálat közben, ami után a 8. hónapban szült. Akkor nem voltak könyvek, újságok, vagy csak őt nem érdekelhette?
2011. jan. 22. 21:56
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Mai napig vannak ilyen anyukák, az általános műveltség hiánya és a nemtörődömség miatt hitt butaságot, ill. a 4 hónapos hasnyomás pedig mentség, hogy nem ő tehet róla. Anyukám igaz a 80-as években szült, de ő mindent tudott akkor is. Pl. gey pár hónapja volt a naplóban, hogy pár cigiző kismama az orvost szidta, mert h annyira le akarja őket szoktatni a cigiről, h azt hazudja emiatt pici a baba a hasukban és nem fejlődik eléggé, de szerintük ez hülyeség. 1. hülyék 2. ezzel támasztják maguknak is alá, h nem rossz anyák, mert nem szoknak le.
2011. jan. 22. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
92%
En 80-ban szulettem, igy azt tudom leirni. Most ,hogy babat varok Anyukam csak nez milyen vizsgalatok vannak. Nekik nem volt genetikai UH, Down-kor szures, babamozi 4D,cukor terheles,stb. A gyerek nemet is csak nagyjabol tudtak megmondani.Vegig dolgoztak a terhesseg alatt, nem ugy ,mint most,hogy 8 hetesen betegallomanyba vonulnak. Nem csinaltak ilyen nagy ugyet a terhessegbol. En ennyit tudok :)
2011. jan. 22. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
22%

Akkoriban nem foglalkoztak annyit a nők a terhességükkel. Természetes állapotnak vették,ahogyan az is. Legtöbbjük dolgozott a szülés napjáig. nem szedtek gyógyszerekt,homeós-bogyók pedig nem is voltak,és sokan dohányoztak is. Mindent ettek,nem úgy,mint a mostani kismamák.

Még is kevesebb volt a koraszülés,és kevesebb rosszul fejlődött baba született,mint most.

A rokonodnak sem a cigizéstől született 8 hónapra a babája. Valamilyen más oka lehetett. Az viszont könnyen előfordulhatott,hogy az SZTK-orvos durva volt.

A terhességgel legfeljebb a Nők Lapja foglalkozott. A nők in kább az idősebbektől és a védőnőtől kaptak tanácsot. Sokkal többet ért,mint a mai,mindenhonnan áradó,és sokszor értelmetlen tanács.

2011. jan. 22. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
Igen, ez az édes tudatlanság... Vagy minden halad a természetes útján, vagy az egyik gyerek koraszülött, a másik allergiás születése óta, a harmadiknak meg kamaszkorában műteni kell a lábát visszér miatt. Az elhízottságról, depresszióról, alkoholizmusról, tejallergiáról, gyomorbetegségekről nem is szólva, mert ez mind előfordul a 3 gyereke közt. Ez most csak azért zavar, mert most ő akarja megmondani, hogy neveljem a babámat. Csak nem tudtam, hogy akkor nem volt lehetőségük, hogy utána nézzenek a dolgoknak, vagy őt nem érdekelte.
2011. jan. 22. 22:24
 5/14 anonim ***** válasza:
79%

Azt sajnos nem tudom milyen volt a 70-es évek, mert a 80-as években születtem.


De voltak könyvek, ez biztos. Anyumnak van 1-2 könyve, igaz 80-85 körüli. Hát elég érdekes...Elsősorban nem is a szülésről szól, hanem a körítésről. Olyan szövegek vannak benne, hogy néha kikerekedett a szemem. Pl: egy terhes nőnek nem illendő a hasát közszemlére bocsátani, hanem bő és hasat takaró ruhákat kell hordania, hogy ne keltsen megbotránkoztatást. Meg leírják hogy egy jó anyának és feleségnek hogyan kell viselkednie a férjével, meg hogy házasság előtt ne szexeljen, meg ilyenek :D

2011. jan. 22. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
61%

anyósom is cigizett terhesen, egyébként ápolónő, azt mondja, hogy nem tudták, hogy káros lehet a babára és elhiszem neki...

neki mind három gyereke koraszülött volt, egyik sajnos meg is halt. ma már tudjuk, hogy nagyon súlyos szívbeteg volt, akkor csak annyit tudtak, hogy szívzöreje volt, abba halt bele (most már ugye tudjuk, hogy a szívzörely nem halálos), nem igazán tudták vizsgálni. pereskedtek így a boncolási jegyzőkönyv előkerült, akkor abban a rendszerben még azt se láthatták a szülők.

teljesen más volt. nem az akkori kismamák voltak buták hanem a tudomány nem tartott még ott

2011. jan. 22. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
73%
Azért azt, hogy a dohányzás egy felnőtt emberre is káros, nemhogy egy magzatra, azt igenis illik tudni mindenkinek. Akár ápoló, akár nem...
2011. jan. 22. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%
Én a 70-es években születtem, és az anyukám (egyetemet végzett nő, sőt anatómiából is szigorlatozott) biztos vagyok benne, hogy sokmindent tudott. Viszont ma is találkozom olyan kismamákkal, akik hihetetlenül tudatlanok. Pl. azt hiszik, ha valaki császárral szül, az már nem is vérzik, az nst csak időpocsékolás, nyugodtan meg lehet inni ezt-szt (töményet) a terhesség alatt, stb....
2011. jan. 22. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
70%
Igen,meg nem volt ilyen az orvostudomany,Anyu testvere a 60-as evek vegen 6,5 honapra szuletett es meghalt,mert nem volt kifejlodve a tudeje,ma mar meg tudnak menteni kisebb babat is ennel. Sajnos mamam koraban meg nem volt vedekezes sem es 7 abortusz utan meg volt gyengulve a mehszaja,azert szult ilyen hamar :(
2011. jan. 23. 01:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
50%

A 80-as évek elején szültem, rengeteg szakirodalom volt már akkor a terhességről, egyénfüggő volt, ki mennyire tájékozódott. Az UH gépet nálam próbálta ki az orvosom, így már tudtam a nemét, terheléses cukorvizsgálat nem volt. A terhesség 8 hónapját végigdolgoztuk, az utolsó négy hetet ki kellett venni szülési szabadságként. Az édesanyám is rendkivül tájékozott volt, pedig ő még korábban szült. A hasat valóban nem mutogattuk, strandra a fertőzésveszély miatt nem jártak a terhes nők. Ha valaki keveset tudott róla, annak oka az érdektelenségben , illetve a média hiányában keresendő. Még a tudományos műsorokban is keveset beszéltek ezekről a dolgokról. Viszont épp ekkor volt csúcspontján Czeizel Endre, sorozatban lehetett nézni műsorát Az öröklődés majd A születésünk titkai címmel. (Épp az ő leírása alapján fogant a fiúnk).

A másik oka a tudatlanságnak, hogy kevés értelmiségi volt, még az érettségi is ritkább volt sokkal, mint most.

A sok iskolázatlan nő pedig valóban nem olvasott semmi után.

Bár az itt feltett kérdések alapján a mai fiatalok körében is akkora a tudatlanság, hogy sokszor alig hiszek a szememnek,ennyi felvilágosító műsor mellett....Ez szerintem nagyobb szégyen!

2011. jan. 23. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!