A 70es években mit tudtak a kismamák a terhességről?
Akkoriban nem foglalkoztak annyit a nők a terhességükkel. Természetes állapotnak vették,ahogyan az is. Legtöbbjük dolgozott a szülés napjáig. nem szedtek gyógyszerekt,homeós-bogyók pedig nem is voltak,és sokan dohányoztak is. Mindent ettek,nem úgy,mint a mostani kismamák.
Még is kevesebb volt a koraszülés,és kevesebb rosszul fejlődött baba született,mint most.
A rokonodnak sem a cigizéstől született 8 hónapra a babája. Valamilyen más oka lehetett. Az viszont könnyen előfordulhatott,hogy az SZTK-orvos durva volt.
A terhességgel legfeljebb a Nők Lapja foglalkozott. A nők in kább az idősebbektől és a védőnőtől kaptak tanácsot. Sokkal többet ért,mint a mai,mindenhonnan áradó,és sokszor értelmetlen tanács.
Azt sajnos nem tudom milyen volt a 70-es évek, mert a 80-as években születtem.
De voltak könyvek, ez biztos. Anyumnak van 1-2 könyve, igaz 80-85 körüli. Hát elég érdekes...Elsősorban nem is a szülésről szól, hanem a körítésről. Olyan szövegek vannak benne, hogy néha kikerekedett a szemem. Pl: egy terhes nőnek nem illendő a hasát közszemlére bocsátani, hanem bő és hasat takaró ruhákat kell hordania, hogy ne keltsen megbotránkoztatást. Meg leírják hogy egy jó anyának és feleségnek hogyan kell viselkednie a férjével, meg hogy házasság előtt ne szexeljen, meg ilyenek :D
anyósom is cigizett terhesen, egyébként ápolónő, azt mondja, hogy nem tudták, hogy káros lehet a babára és elhiszem neki...
neki mind három gyereke koraszülött volt, egyik sajnos meg is halt. ma már tudjuk, hogy nagyon súlyos szívbeteg volt, akkor csak annyit tudtak, hogy szívzöreje volt, abba halt bele (most már ugye tudjuk, hogy a szívzörely nem halálos), nem igazán tudták vizsgálni. pereskedtek így a boncolási jegyzőkönyv előkerült, akkor abban a rendszerben még azt se láthatták a szülők.
teljesen más volt. nem az akkori kismamák voltak buták hanem a tudomány nem tartott még ott
A 80-as évek elején szültem, rengeteg szakirodalom volt már akkor a terhességről, egyénfüggő volt, ki mennyire tájékozódott. Az UH gépet nálam próbálta ki az orvosom, így már tudtam a nemét, terheléses cukorvizsgálat nem volt. A terhesség 8 hónapját végigdolgoztuk, az utolsó négy hetet ki kellett venni szülési szabadságként. Az édesanyám is rendkivül tájékozott volt, pedig ő még korábban szült. A hasat valóban nem mutogattuk, strandra a fertőzésveszély miatt nem jártak a terhes nők. Ha valaki keveset tudott róla, annak oka az érdektelenségben , illetve a média hiányában keresendő. Még a tudományos műsorokban is keveset beszéltek ezekről a dolgokról. Viszont épp ekkor volt csúcspontján Czeizel Endre, sorozatban lehetett nézni műsorát Az öröklődés majd A születésünk titkai címmel. (Épp az ő leírása alapján fogant a fiúnk).
A másik oka a tudatlanságnak, hogy kevés értelmiségi volt, még az érettségi is ritkább volt sokkal, mint most.
A sok iskolázatlan nő pedig valóban nem olvasott semmi után.
Bár az itt feltett kérdések alapján a mai fiatalok körében is akkora a tudatlanság, hogy sokszor alig hiszek a szememnek,ennyi felvilágosító műsor mellett....Ez szerintem nagyobb szégyen!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!