Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Mennyire lenne ez tisztességte...

Mennyire lenne ez tisztességtelen húzás?

Figyelt kérdés

Van két lányom. Nagy köztük a korkülönbség, nem is egy az apjuk, nem is igazán jönnek ki egymással.

A nagyobbiknak van egy háza és egy lakása. Igaz, örökölt ő is (az én közbenjárásommal) és a férje is egy-egy lakást. De az is igaz, hogy jól forgatták a pénzt, okos döntéseket hoztak.

A kisebbiknek semmily nincs. Halom adosság, rossz pénzügyi döntések.

Ma nálam járt a kisebbik lányom és szóba jött, hogy végrendeletben ráhagyhatnám majd a lakásomat. Rámondtam, hogy persze és megbeszéljük majd a részleteket, mert szívem szerint mindent odaadnék, mert más esélyük sosem lesz kijutni az alvérletből. De nem semmizhetem ki a másik lányomat sem.

Az idősebb lányomék segítenek mindenben. Ha orvoshoz kell menni, ha vásárolni kell. Gyakran átjönnek, hoznak ebédet stb.

Tudom, hogy ő is számít az örökségre, mert az egyik gyereküknek még nem vettek lakást.

De a másik lányom meg soha nem fog lakáshoz jutni. Régebben beszéltem erről az idősebb lányommal. Hogy úgy egyezzenek majd, hogy a húgának legyen egy lakás, a maradék az övék. Azt mondta, hogy jó, de tudom hogy nem így lenne és nem adna egy fillérrel sem többet neki, mint amennyit mindenképp szükséges.

Nem akarok haragot és még nagyobb ellenségeskedést köztük, de ideje döntenem, mert sosem tudni, hogy mikor történik valami.


2023. márc. 22. 22:08
1 2 3 4 5 6
 51/59 anonim ***** válasza:
100%

Én se értem, min problémàzol, a két gyereked most sem szereti egymást, elhiheted, hogy ha meghalsz, örökségtől függetlenül is megszakad majd köztük a kapcsolat.


Amúgy tekintve, hogy a nagyobbik lányodnak szereztél lakást, nem hiszem, hogy neheztelhetne, ha a kicsire iratod a mostani. Akkor mindenki kapott egyet, igazából még így is a kicsinek sz*rabb, mert nem 20 évesen kapta, hogy ő is megforgathassa, hanem arra kell várnia, hogy meghalj.


Üljetek le hárman, és mondd meg a nagynak, hogy ő kapott már lakást, ezért a másikat a kicsire iratod, ennyi.

2023. márc. 23. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 52/59 anonim ***** válasza:
100%

"Egy szó mint száz, ha lenne lehetőségem, mindkettőnek adnék lakást, de csak egy van."

Gyagyás vagy, kérdező??? A nagynak már adtál lakást. Most a kisebbre is sor kerülhetne.

Egyszerű az egész. 2 lakásod volt (az egyik eltartással) az egyiket a nagylány kapta, a másikat a kicsi kapja. Igy igazságos. A kicsi még rosszabbul is jár, mert jóval később kapja meg, mint a nagy.

Könnyű a nagynak élelmesnek lennie abból, amit már rég a feneke alá toltál.

2023. márc. 23. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 53/59 anonim ***** válasza:
73%

Meg eletemben a kisebbikre iratnam a lakast titokban.

Majd ha meghalok akkor deruljon ki.


Nem igazan erdekelne h a nagy majd hisztizik. Kapna egy levelet tolem h anno ugye emlekszik mikor az a lakast megkapta? Na ugyan azt kapta most a kisebbit.

2023. márc. 23. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 54/59 anonim ***** válasza:
0%
Emberileg ez egy rossz döntés lenne.Ha a kisebb gyerek örökli a lakást akkor a nagyobbnak ez nem fog tetszeni és vita lesz.Az pedig,hogy a kisebb gyerek milyen adósságokat halmozott fel arról nem te tehetsz.A másik lány miért nem csinált ilyet?Ő tudatosan spórolt és hozott döntéseket.Sajnos azzal,hogy megörököli a lakást nem feltétlenül oldódik meg az anyagi problémája.Legyen inkább 50-50%ban elosztva a tulajdon és majd ők döntenek a további dolgokról.
2023. márc. 23. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 55/59 anonim ***** válasza:
100%
A nagyobbik lány már kapott egy ingatlan az anyjától, méghozzá sok évvel ezelőtt.
2023. márc. 23. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 56/59 anonim ***** válasza:
100%

A többi hozzászolásod alapján... a nagyobbik lányod kopott tőled lakást és pont, tökmindegy hogyan.

Akkor a kisebbiké a másik.

Úgyse szeretik egymást.

2023. márc. 24. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 57/59 anonim ***** válasza:
96%

A kiírt kérdés utáni kommentjeid alapján már egészen más a kép.


A két gyereked teljesen más indíttatást kapott tőled, ami nagy hiba volt még akkor is, ha ezt nem szándékosan tetted. Igen, értem, hogy megváltoztak az életkörülményeid, hiszen özvegy és rokkant lettél, de az akkor is igazságtalan, hogy ez csak a kisebb gyerekednek okoz súlyos hátrányt.


A nagyobb gyerekednek gyakorlatilag a Te érdemedből az ölébe hullott egy lakás, majd ezt követően Te még 23 éves koráig eltartottad olyan meggondolásból, hogy akkor épp volt miből, míg a kisebb gyerekednél már azt tekintetted természetesnek, hogy közös kasszán éljetek addig, amíg veled lakott, elkérted szinte a teljes fizetését, mert akkor épp szükség volt rá.


Az, hogy a nagyobbnak tálcán átadott lakáshoz viszonylag könnyen hozzájutottál, nem a nagyobb gyereked érdeme. Ezt a lehetőséget Te teremtetted meg, de sajnálatos módon csak az egyik gyereked részesült ebből az ügyes üzleti lépésedből.


Én a helyedben most azt tenném, hogy mérlegre tenném a két lakás jelenlegi értékét. Kiszámolnam annak is az értékét, hogy a nagyobb mennyivel több támogatást kapott azzal, hogy őt 23 éves koráig eltartottad. Amennyiben pl ez alatt ki volt adva albérletbe a nagyobb gyereked nevére került lakás és ezt a pénzt ő meg is kapta, szintén számolnék vele. Mindezeket figyelembevéve már el lehet dönteni, hogy a jelenlegi lakásod megfelelő kompenzáció-e a kisebb lányod számára, vagy ő így nagyobb értékhez jutna?


Nem ültetném le most őket ezzel kapcsolatban, mert nem biztos, hogy kellően érettek arra, hogy megértsék a döntésemet, Neked viszont jogodban áll korrigálni a korábban elkövetett hibákat olyan módon, ahogy jónak látod.


Egyeztetnék egy ügyvéddel és írnék egy végrendeletet, mellé egy levelet is a lányaimnak, miért döntöttem így, megindokolva a fenti számításokkal.


Nyilván megtámadható egy végrendelet és ha a nagyobb lányod anyagias és gátlástalan, a köteles részt sajnos kiharcolhatja magának, de az jóval kevesebb lesz, mintha nem végrendelkeznél és fele-fele arányban örökölnének.


Jelenleg azért nem íratnám a kisebbre a lakásomat, mert azt írod, rokkant nyugdíjas vagy. Sajnos nem tudhatod, mit hoz még az élet számodra, az sem kizárt, hogy kénytelen leszel később másképp dönteni.


Egy végrendelet könnyen módosítható, míg egy ingatlan ajándékozást jóval nehezebb visszacsinálni.

2023. márc. 24. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 58/59 anonim ***** válasza:
93%

Számold ki, hogy mennyi a lakásod felének a harmada ( ennyit követelhet a nagyobb, mint kötelesrész), ez legyen meg pénzben/egyéb dologban, amit el lehet adni, hogy ne a lakást kelljen. A lakásról végrendelkezel, hogy a kisebbé legyen, ha meg is támadja, ott az autó, garázs, mittomén, azt el lehet adni, és kifizetni a nagyobbat a lakásból.


Vagy eleve életedben a kisebbre íratod haszonélvezetivel, akkor nincs vita az öröklésen.

2023. márc. 24. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 59/59 anonim ***** válasza:
100%

#57, én pont így gondolom.


És azon is gondolkodom, hogy a nagyobbik lány - akit az anyja 23 éves koráig eltartott, (noha neki már volt bérleti díj bevétele) -, vajon hol volt akkor, amikor az anyja rokkant lett, és a kisebbik lány munkabéréből voltak kénytelenek ketten megélni.

Kapott az anyjától egy jó kis pénzügyi startot, de ez valahogy visszafelé már nem működött.

Tudom, hogy érzelmektől nem lehet elvonatkoztatni, meg "mégiscsak a gyerekem", de így kívülről, objektíven nézve őt azért nem kéne szentté avatni.

2023. márc. 24. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!