Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Másnak is elmene az étvagya?...

Másnak is elmene az étvagya? Áll felettem és nézi h eszek!

Figyelt kérdés
2021. nov. 9. 19:10
1 2 3 4 5 6
 41/55 anonim ***** válasza:
62%

#37

Akkor akik tájszólással beszélnek az egyelő azzal, hogy bunkók?

Nem kellene általánositani mert akkor a szögediek is bunkók na meg a jászságiak az e betűs tájszólásukkal, stb.

Elhiszem, hogy a nyírségben sok a bunkó, de nem hiszem, hogy ott is mindenki az lenne.

2021. dec. 9. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/55 anonim ***** válasza:
0%
1: Nem, az tájszólás. A bunkó beszéd az meg bunkó beszéd.. Érdekes még a vidéki nagyanyám is tudja, hogy nem eszeK, hanem eszeM.
2021. dec. 9. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/55 anonim ***** válasza:
36%

Nem érti sok válaszoló szerintem. Ez nem szeretet, hanem terror. Elmebeteg vagy pszichopata az anyád. Próbál kikészíteni a jóság álarcába bújva.

Egyél éjszaka szerintem, vagy vigyél magaddal ételt és edd meg munkában vagy iskolában, nem tudom hány éves vagy.

2021. dec. 9. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/55 anonim ***** válasza:
45%

Kedves #41-es (20:01)!

Ugye, ezt a válaszod nem nekem szántad, hanem valaki másnak?

A #37. válaszomra abszolút nem illenek a szavaid, hiszen én is azt írtam, hogy már lassan eljön az idő (sőt már egy nyelvész szerint itt van), amikor az ikes igék első szám elsőszemélye nem m-mel, hanem k-val végződik.

Tájszólás vagy nem tájszólás, viszont tény, hogy Felvidéken Pozsonytól Királyhelmecig a magyar ember csakis a "-k" végződést használta és használja ma is. Levelezek és beszélek is velük, tehát valóságot írok. Ezt azért állítom ilyen határozottan, mert középiskolába jártak velem pozsonyi (igen, pozsonyi) magyar gyerekektől kezdve, Csallóközön, Garam-mentén, Gömörön át egészen a Kelet-Szlovákia-i síkságig, akik így beszéltek.

2021. dec. 10. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/55 anonim ***** válasza:
59%
42-es, éppen te nem vagy tisztában a magyar nyelvtannal, 'eszek' és 'eszem' között az a különbség, hogy előbbi alanyi ragozás, utóbbi pedig tárgyas. Nem tájszólás kérdése, hanem adott mondatban vagy az egyik, vagy a másik helyes. Ráadásul a kérdező nem vétett hibát.
2021. dec. 10. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/55 Metionin ***** válasza:
27%

Őszintén szólva ez nálam egy érzékeny pont, mert sohasem tudtam hízni, emiatt mindenki folyamatosan bámulta, ahogy eszek. Konkrétan úgy, ahogy előttem valaki már írta, ahogy vágok, ahogy beleszúrom a villát, ahogy bekapom, megrágom és a nyakamat ahogy lenyelem a falatot. Anyám leginkább mert ő látott enni de pl. tízóraikor a tanárok is az iskolában. A vége az lett, hogy gimis koromig alig mertem más előtt enni, gimiben végül a menza mentett meg, mert ott a kutyát nem érdekelte az evésem. De anyósom ugyanezt csinálta, nála sem mertem enni, mert pl. nem engedett szedni hanem ő rakta ki nekem a lehető legzsírosabb, legnagyobb húst mert én úgyis sovány vagyok. Úgy megutáltam az evést, hogy csak huszonévesen amikor már különköltöztem tudtam újra megszeretni.

Alapból ez egy ősi dolog, sem ember sem állat nem szereti ha evés közben bámulják, nem mellesleg bunkóság. Én tuti kiverném a balhét, bánom is hogy amíg anyámmal laktam, nem tettem.

2021. dec. 10. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/55 anonim ***** válasza:
20%

"42-es, éppen te nem vagy tisztában a magyar nyelvtannal, 'eszek' és 'eszem' között az a különbség, hogy előbbi alanyi ragozás, utóbbi pedig tárgyas. Nem tájszólás kérdése, hanem adott mondatban vagy az egyik, vagy a másik helyes. Ráadásul a kérdező nem vétett hibát."


Te miről beszélsz, ne haragudj? :D Te jó ég és még ki is oktat.


"Balázs Géza Nyelvhelyességi lexikonjában az alábbi típusokat különbözteti meg:[1]


Tiszta, szabályos, állandó: az ige egyes számú személyragjai sorrendben: ‑m, ‑l, ‑ik; például tetszem, tetszel, tetszik; eszem, eszel, eszik; alszom, alszol, alszik; nyugszom, nyugszol, nyugszik; iszom, iszol, iszik; dolgozom, dolgozol, dolgozik; fogódzom, fogódzol, fogódzik stb."


Komolyan néha sírhatnékom van, hogy ennyi tanulatlan ember van és még fitogtatja is a hülyeségét.

2021. dec. 10. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/55 anonim ***** válasza:
26%
#47-es válaszoló helyesen írta le a helyesírás (és helyes beszéd) szerinti szabályt, de mint ahogy a #37. válaszomban írtam: rádióból hallottam, hogy egyre inkább terjed a -k végződésű kiejtés is. Hozott fel 1-2példát is, amit már a nyelvészek is elfogadnak.
2021. dec. 10. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/55 anonim ***** válasza:
0%

Ez így van, ahogy utolsó mondja, és már József Attila is megmondta, hogy harmadnapja nem eszek se sokat se keveset.

Akár tetszik, akár nem, mindkét verzió helyes.

2021. dec. 10. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/55 anonim ***** válasza:
100%
#47 Nálad valami beakadt a fogaskerekek közé. Pont ezek az eszem szavak a helytelenek. GONDOLKOZZ már kicsit!!!! Eszem tehát megeszem majd azt a valamit. Az eszek meg jelenidőben van, tehát eszek éppen valamit.
2021. dec. 11. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!