Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Lehet valaki ennyire eltérő a...

Lehet valaki ennyire eltérő a szüleitől, vagy más az apa?

Figyelt kérdés

apa: alacsony kb 170 cm

szőke haj,kék szem,nem nagy vállak


anya:alacsony kb 160 cm

barnás-vöröses haj,zöldes szem,kis vállak,vékony testalkat


"gyerek": 190 cm,ha nem több

sötét barna haj,barna szemek,nagy váll,erősebb testalkat


A nőből simán kinézem,hogy nem az apának mondott férfié a gyerek,de lehet,hogy mégis?


2010. aug. 5. 23:14
1 2 3
 11/28 anonim ***** válasza:
34%
Mit kell ennyit okoskodni?Egy gyerek hasonlithat az uk-uk nagyszulore is akit nincs honnan tudni hogy nezett ki...
2010. aug. 5. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/28 anonim ***** válasza:
34%
7. ősig visszamenőleg lehet örökölni, de annyira nem erős a visszamenőleges öröklés, hogy semmiben ne hasonlítson a szüleire. Valamit kell örökölnie onnan is.
2010. aug. 5. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/28 anonim ***** válasza:
100%

Az üködtől csak akkor örökölhetsz valamit - bár ez így elég buta megfogalmazás, de a hétköznapiakban is használatos, tehát én is használom, ha azért a dologért felelős gént az apád vagy az anyád is örökölte!


(Ennek azonban nem kell kiütköznie)


Tehát ha a "szüleidnek" nincs barna szeme, de neked az van, akkor hiába szeded elő az ükeid, az apukád nem az apukád...

2010. aug. 5. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/28 anonim ***** válasza:
46%
Nem, a szemszínt akár nagyszülőktől is örökölhette még éppenséggel, bár ha ennyire elüt nem tudom. Apu szeme is kék és az enyém is, csak az enyém kékebb, szerintem mamáméra hasonlít a legjobban. Szóval a szemszínt a nagyszülőktől is örökölhette, attól függetlenül, hogy a szüleié esetleg másabb, de hogy semmit sem örököl, az a gyanús.
2010. aug. 5. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/28 anonim ***** válasza:

De miért nem kérdeztek rá akár anyukára, akár apukára? Ha ennyire nagy a bizonytalanság, akkor jobb lenne pontot tenni az ügy végére.


Bár most, hogy a "gyerek" már 190 cm, gondolom, már felnevelték, lehet, h hagyni kéne az egészet.

2010. aug. 5. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/28 anonim ***** válasza:

Nem értitek a lényeget!


Egy a szemszínért felelős gént örökölsz az anyudtól, egyet pedig az apudtól.

(Hogy most mi a helyzet konkrétan az árnyalatokkal, azt hagyjuk, azt már én sem tudom, de egy genetikus biztosan elmagyarázná neked szívesen.)


Legyenek kék és barna szemszínért felelős gének a példában.

1. eset: apudnak barna, anyudnak barna, neked is barna

2. eset: apudnak barna, anyudnak barna, neked azonban kék

3. eset: apudnak kék, anydnak kék, neked is kék


Az azonban nem lehetséges, hacsak nincs szó valamiféle deformációról, hogy apudnak kék, anyudnak kék, neked meg barna.

Még akkor sem, ha valamelyik üködnek barna volt a szeme.

2010. aug. 5. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/28 anonim ***** válasza:

"7. ősig visszamenőleg lehet örökölni, de annyira nem erős a visszamenőleges öröklés, hogy semmiben ne hasonlítson a szüleire. Valamit kell örökölnie onnan is."

Uram atyám! Mendel forogna a sírjában, ha ezt hallaná. A genetikáról hallottál?

"Mit kell ennyit okoskodni?Egy gyerek hasonlithat az uk-uk nagyszulore is akit nincs honnan tudni hogy nezett ki..."

Persze, de vannak bizonyos szabályok, és ezen szabályok egyike, hogy a gyerek mindent a szülőktől örököl. Midnen tulajdonságot két gén határoz meg. (Jó, van, amit több, de ne keverjük bele.) Amikor a gyermek megtermékenyítődik, akkor két génkészletet kap: egyet az anyától, egyet az apától. A kettő együttesen fogja meghatározni az utód tulajdonságait. Ha mindkettő szülőtől uyganazt a gént kapja, akkor tiszta sor. Ha viszont különbözőt kap, akkor vagy a kettő közötti átmenet lesz az eredmény (ezt hívják köztes öröklésnek), vagy van egy uralkodó, domináns tulajdonság, ami elnyomja a másikat (ezt hívják utalkodó-lappangó, vagy domináns-recesszív öröklésmenetnek). A legtöbb tulajdonság domináns-recesszív módon öröklődik.

A hajszínnél a sötét hajszín a domináns tulajdonság. Tehát ha az egyik szülőtől azt a gént kapja, hogy szőke legyen, a másiktól azt, hogy fekete, akkor fekete lesz, mivel a sötét jelleg elnyomja a világost. Kicsit továbbgondolva könnyű belátni, hogy két fekete hajúnak elviekben lehet szőke gyereke, két szőkének viszont soha nem lehet fekete hajú utóda. Még akkor sem, ha nagypapi meg nagymami fekete hajúak voltak. Egész egyszerűen, mert azt a gént nem adták tovább.


OFF: szerintem égő, hogy ennyire nincsenek az emebrek alap dolgokkal tisztában, olyanokkal, amik szinte mindennapos kérdések. Nem azt mondom, hogy legyenek tisztában a genetika midnen rejtelmével, de azért az alapokat nagy vonalakban nem ártana tudni. Ez is ám az alapvető műveltség része.

2010. aug. 5. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/28 anonim ***** válasza:
52%
Tényleg forogna mendel a sírjában, mert örökölhetsz mástól is, nem csak a szüleidtől, én amikor ezt mondtam nem a szemszínre gondoltam...
2010. aug. 6. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/28 anonim ***** válasza:
62%
Simán lehet a gyerekük is, nem kell, hogy hasonlítsanak rá. Világos szemű szülőknek ill. világos szemű felmenőkkel rendelkező szülőknek is lehet barna szemű a gyerekük. Lehet, hogy a gyerek eredetileg a világos szemszínt örökli, viszont nem túl nehéz mutációt beszerezni a szemszínhez, hogy az barna legyen a későbbiekben. Egy ember élete során is változhat a szemszíne, sokféle mutációk következhetnek be az élete során (kék szemnél barna pöttyök a szemben, pupillánál barnásabb árnyalat), akár a fogantatásakor is, mikor a szemszínért felelős gént kapná, csak valami hiba csúszik a szemszínbe.
2010. aug. 6. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/28 anonim ***** válasza:
57%
Olyan is megesett már, hogy a svédek környékén egy házaspárnak sötét bőrű, sötét hajú, szemű gyereke született, és az egész csak mutációk kérdése volt.
2010. aug. 6. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!