Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Ti mikor kezdtek el majd...

Ti mikor kezdtek el majd közeli rokonokat látogatni?

Figyelt kérdés

Sokan vagyunk ugye, akik a vírus miatt régóta nem találkoztunk azokkal a családtagokkal, rokonokkal, akik nem egy háztartásban élnek velünk.

Most, hogy a környező országok elkezdtek lazítani a korlátozásokon, eljátszottam a gondolattal, hogy majd nálunk vajon hogy lesz ez, mikor láthatom újra a szüleimet, ők mikor unokázhatnak...

És az jutott eszembe, hogy ezt így nem fogja kimondani az Operatív Törzs meg senki, hogy "most már lehet a rokonokkal találkozni!", mert igazából az sincs most konkrétan kimondva, hogy nem lehet. Csak ilyenek, hogy a nem egy háztartásbelivel tarts 1-2 méter távlságot, meg ugye az engedélyezett tevékenységek között sem említik a rokonlátogatást.


Viszont szerintem, ha elkezdik feloldani a korlátozásokat, akkor olyan enyhítések lesznek, hogy kinyitnak a boltok, kinyitnak az éttermek, kávézók, majd kinyitnak a mozik, bölcsik, óvodák...

De nem hiszem, hogy az 1,5 méteres távolságtartásra vonatkozó szabályt egyhamar feloldják, sőt az valószínűleg az utolsók között lesz.

Sokan írták korábbi kérdésekhez, hogy addig nem látogatnak családot, amíg "azt nem mondják, hogy lehet", de szerintem ezt így konkrétan nem fogják kimondani. Viszont nekem kicsit fura lenne, hogy már járhatnánk étterembe, moziba, kinyitnak az óvodák, de a szüleimmel még mindig nem találkozom.

A kijárási korlátozás teljes feloldása pedig szerintem még nagyon messze van.


Szóval szerintem itt mindenkinek magának kell majd eldöntenie, hogy melyik az a pont, a lazítás mely szakaszánál döntenek úgy, hogy "most már elmegyek a szüleimhez"? Szerintetek nálatok hol lesz ez a pont?


(Hozzáteszem, a szüleim 56-58 évesek, aktívan dolgoznak, nem tudunk alapbetegségről, szóval nem 80 éves emberekről beszélünk. De így sem találkoztunk egyáltalán a korlátozások óta, és még egy ideig nem is fogunk, csak elgondolkoztam, hogy vajon mikor lehet ennek reális esélye.)


2020. ápr. 23. 09:18
1 2 3 4 5 6
 31/53 anonim ***** válasza:
37%
74%-os: ezeknek az intezkedéseknek pont ez a lényege, hogy kitolják az egészet, ne az legyen, hogy hirtelen kapja el mindenki, mert nem bírná az egészségügy. Pedig akkor hamarabb vége lenne. Amit te művelsz, arra van egy kitűnő kifejezés Coronaria. Mint mondtam, se én, sem egyik rokonom, ismerősöm nem kapta el a vírust, nem terjesztette, pedig heti1x elmegyünk boltba, otthonról dolgozunk és minden héten összeülünk szűk családi körben. És láss csodát, az egész megyében nem növekedett s fertőzés (még így se, hogy alog tesztelnek). Ne pánikolj már feleslegesen, vagy magadban tedd
2020. ápr. 23. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/53 anonim ***** válasza:
24%
* coronoia
2020. ápr. 23. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/53 A kérdező kommentje:

"igen, kiadnak majd egy közlemény, hogy mostmár minden rendben, mehet tovább az élet. ahogy arról is adtak ki közleményt hogy maradj otthon. vagy szerinted mostantól az idők végezetéig kijárási tilalom lesz?? "


Hű. Nem, nem adtak ki közleményt arról, hogy "maradj otthon". Ez elég komolytalan rendelet lenne. :D Ez csak egy szlogen. Egy csomó helyre el lehet menni teljesen legálisan, a rendelettel nem szembemenően.

A rendelet megengedi, hogy sétálj akármerre, kirándulj olyan helyeken, amik nincsenek lezárva, a rendelet alapján akár egész nap kint lehetsz, sétálhatsz, biciklizhetsz, rollerezhetsz, labdázhatsz. Teheted ezt másik városban is. Elutazhatsz másik városba, és ott is űzheted ezeket a szabadidős tevékenységeket. Semmi és senki nem tiltja. Azt értem, hogy ebbe a rokonlátogatás nem fér bele, én csak azt írtam, hogy az így konkrétan nincs beleírva, ezért nem is fogják hirtelen azt mondani, hogy az a rész feloldva.


Az egész rendelkezést pedig apró lépésenként fogják feloldani. Nem, nem fognak egyszer csak közleményt kiadni, hogy minden oké, elmúlt a veszély, minden mehet a régiben. Lépésenként feloldanak majd minden korlátozást, de az utolsókat (pl. maszk nyilvános helyen, tartsd a távolságot az utcán, tömegrendezvények...) még nagyon sokára fogják feloldani. És mivel külön ilyen pont nincs, hogy ismerősökkel, rokonokkal, más emberekkel mikor találkozhatsz, nem fogod tudni, hogy "a WHO szerint" mikor jön el ez a pillanat.

És amíg a rendelet utolsó pontját nem oldják fel, hivatalosan a "vészhelyzet" is tartani fog.

Viszont ezek még hosszú hónapok, és biztos vagyok benne, hogy sok ember nem fog fél évet várni, hogy újra találkozzon az (amúgy egészséges, középkorú) szüleivel. Őket szólítottam meg, hogy ők mikor, hogyan tervezik az újra találkozást.

2020. ápr. 23. 12:26
 34/53 anonim ***** válasza:
100%

Ha vege a jarvanyhelyzetnek es a kijarasi korlatozasnak. Jelenleg nem lehet rokont latogatni "rokonlatogatasi" celbol. Akinek ez nem jon le a napi hirekbol es legfokeppen egy letezo hatalyos kormanyrendeletbol az debilke.

Attol, hogy valamire nincs tiltas kiadva az nem azt jelenti, hogy szabad. Persze nyilvan sokan igy csalnak adot stb, mert szeretik sajat jogszabalyertelmezesben elni az eletuket.


Anyam egyedul el es 65 folotti, nagyszuleim idosek otthonaban elnek, nagynenjeim 60 felettiek. Anyamhoz hetente, de inkabb kethetente megyek, de leteszem az ajtaja ele a pakkot, maszkban vagyok es o is maszkban nyit ajtot. Sokszor mutottek, magas vernyomasa van asztmaja. Hianyzik, de még a boltba es utcara kijarast is "megtiltottam neki", nemhogy atjarjunk es talalkozgassunk akar csak ket meterrol is rendszeresen, mikozben nalunk a ferj dolgozik es boltba is eljar (munkaban nem tud maszkot hordani...). Nagyszuleimnel az otthon jogszabaly szerint marcius 9 ota zarva van, se ki se be. Csomagot egy darabig lehetett bevinni, de aztan szigoritottak. Atlag eletkor 80plusz, kinek hianyzik, hogy lelegeztetore keruljenek csak, mert olyan baromira nem.birom ki, hogy pont most menjek hozza kozel beszelgetni. Inkabb eljenek meg par evet es haljanak meg vegelgyengulesben, mint egy rohadt lelegeztetogepen szenvedve.


Nagynenik es nagybacsik nelkul kibirjuk. Havi szinten szokott nagycsaladi osszejovetel lenni, Istenem kihagyunk 3-at vagy 4-et? Nem halunk bele, viszont ha en tunetmentesen de netan a ferjem aotal hazahozott virust elkapva meglatogatom oket, akkor lehet veletlen pont ok lesznek sulyos betegek. Igy inkabb kibirom.

Nalunk mindenkinek van telefonja, tabletje, szamitogepe. Tudunk videohivast i ditani es ezt gyakran (napi szinten) meg is tesszuk. Az egesz rokonsag keresztbe kasul "tudosit" az unokakrol, a vacsorarol, a tejeskaverol es ha tehetjuk rendelunk netrol meglepeteseket azoknak akik fontosak nekunk. Peldaul konyvet/ruhat/jatekot..stb. a kiszallitott csomag pihen 2 napot aztan hajra ki lehet bontani:-).


Nagyjabol tobbet beszelek a rokonaimmal, mint amikor nem volt jarvany es a videohivasnak koszonhetoen olyan rokon is latta mar a lakasunk, aki eleteben nem jart itt:-).



Amit gondolok, ha hatalyon kivul helyezik a kijarasi korlatozasrol szolo kormanyrendeletet es peldaul nem hoznak helyette olyat, hogy a 65 felettiekre meg mindig ervenyes valami korlatozas, akkor valoszinu mar lehet rokont latogatni is.

2020. ápr. 23. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/53 A kérdező kommentje:
Felteszem másképp a kérdést: HA már kinyit az összes bolt, az éttermek, kávézók, mozik, színházak, lehet pl. 50 fős esküvőket tartani, lehet belföldön üdülni menni, DE még egyes korlátozások érvényben lesznek, tehát nem vonják vissza a kijárási korlátozást, ti ebben a helyzetben látogatnátok a szüleiteket?
2020. ápr. 23. 12:37
 36/53 anonim ***** válasza:
18%

Anyukammal heti szinten talizunk, unokazik.. stb.

Anyosekkal már más a helyzet, ők vidéken laknak, és rettegnek. Úgyhogy velük nem találkozunk. A járványig jöttek havi szinten 4 napra, meg mi is mentünk.

Úgy érzem velük jó sokára fogunk találkozni, de nem bánom.

Anyukammal nem tudnám megtenni hogy ne találkozzunk, mivel egyedül van. És igényli a gyereket,és a gyerek is imádja, ez az ő döntése, meg nincs 65 éves.

2020. ápr. 23. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/53 anonim ***** válasza:
100%
Ha már lehet moziba, étterembe, színházba, üdülni pláne, akkor már nem lesz kijárási korlátozás, tehát nyilván találkozhatsz másokkal. Amúgy azt nyilván el fogják mondani, hogy az idősebb korosztály hogy viszonyuljon a helyzethez. És attól, hogy a szüleid nem betegek (úgy tudjátok) és nem túl idősek még kerülhetnek súlyos állapotba, így én nem kockáztatnék, szóval de, van olyan aki így akár szeptemberig sem találkozik a családjával, ha addig marad így a helyzet.
2020. ápr. 23. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/53 anonim ***** válasza:
73%

A nyitókérdésre válaszolnék.


Szüleink elég szigorúan tartják a "maradjotthon"-t. Mivel ők a veszélyeztetett korosztály (70-79 év közöttiek), ezt meg is értem. Azóta nem találkoztak pl. az unokákkal sem.

Én egy szűk körön belül (szüleim + testvérem családja, ill. feleségem részéről ugyanígy) minden további nélkül összejárnék, de a rokonságban senkit nem biztatok erre. Magamat és családomat ui. nem féltem, de nem venném a lelkemre, ha idős szüleim vagy anyósom emiatt megbetegedne, és esetleg végzetes következményei lennének. Szóval: ha hívtak volna mondjuk húsvétra, szívesen elmentem volna, de mivel ők nem akarták az összejövetelt, egy szóval sem győzködtem őket.

Ebből adódik a válasz a nyitókérdésre: akkor fogok elmenni hozzájuk (vagy hívni őket magunkhoz), amint ők is már mernek/akarnak találkozni velünk. Győzködni nem fogom őket, hanem kivárom. Én kb. hetente bevásárolok szüleimnek tesómmal felváltva. Ilyenkor nem csak a csomagot hagyom az ajtó előtt, hanem bemegyek hozzájuk, és 10-20 percet beszélgetünk. Ölelés, puszi, kézfogás nincsen.

Az előbbiekhez annyit, hogy nem Budapesten élünk. Városunk 130e lakosából 32 ember lett eddig fertőzött, de most már csak 8 embernek tart a fertőzöttsége. Ők mindannyian meg is betegedtek és kórházban vannak. Megyénkben (kb. félmillió lakos közül) pár nappal ezelőtt asszem 63 fertőzött volt a járvány kezdete óta, de nagy részük valószínűleg meg is gyógyult azóta. Polgármesterünk feleségével együtt megfertőződött, és minimális tünetekkel átvészelte. Már felgyógyult, tehát bejár a városházára dolgozni.

Egyszóval én minimálisnak tartom az esélyt, hogy ebben a városban elkapnám a fertőzést. Budapestre viszont én se szívesen mennék, pláne nem akarnék ott tömegközlekedni.


Egyébként valószínűleg egy hónapon belül lazítanak a bolti nyitvatartásokon. Egyébként Müller Cecília meg Orbán Viktor szokott elég egyértelmű dolgokat mondani, hogy ezt megtehetjük, ezt ne tegyük. Szerintem Orbán fogja majd egyszer kimondani, hogy már nem gond, ha látogatják egymást a rokonok.

2020. ápr. 23. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/53 anonim ***** válasza:
23%

Néhány dologra még reagálnék.


34: "Attol, hogy valamire nincs tiltas kiadva az nem azt jelenti, hogy szabad."


Hát jogi értelemben bizony azt jelenti! Amit nem tilt jogszabály, azt szabad csinálni.

Egy másik kérdés az értelmezése, amit a rendőr végez el, amikor találkozik veled. Pl. a Föld napján valaki szemetet szedett csoportosan, védőtávolságot betartva. Ő azzal érvelt, hogy eü. sétát végez, csupán lehajol a szemétért. A rendőr érvelése meg az volt, hogy ezt a saját háza előtt megteheti, de ez így nem fér vele a jogszabályi keretekbe. Asszem ráadásul felhívásukra az illető nem hagyta abba a szemétszedést sem, valószínűleg ezért bírságolták meg 200e Ft-ra - ami valljuk be, elég kemény.

A jogszabályok elég sok kibúvót hagynak, pl. temetőbe menést is lehet eü. sétának értelmezni, de hallottam olyat is, hogy különböző címen lakó két fiatal férfi utazott egy autóban. A rendőrnek pedig azt mondták, hogy ők meleg pár. A rendőr nem vitatkozott velük, és nem kérte azt sem, hogy csókolózzanak előtte :DDDD.


A másik, amit még írni akartam, hogy a mozik, színházak, fesztiválok lesznek a legutolsók, amikor a korlátozásokat feloldják. Tehát ezekre várni, hogy a szüleivel, testvérével találkozzon az ember, nem logikus. De biztos vagyok benne, hogy Orbán mondani fogja, amikortól már nem tartja problémásnak a rokoni, baráti találkozásokat.

2020. ápr. 23. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/53 A kérdező kommentje:

Goldmund73,


Köszönöm, látszik, hogy te értetted a kérdésem lényegét. :) Én is reménykedem amúgy, hogy lesz egy pont, ahol kimondják, mert most elég sokminden homályosan van megfogalmazva, és ezért utálkoznak, szidják egymást az emberek akár egy sima séta miatt is, mert mindenki máshogy értelmezi a rendeletet.


Igen, szerintem nálunk is ez lesz, hogy amikor a szüleim mondják, hogy menjünk látogatni. Amíg ők tartanak a találkozástól, azt teljes mértékben tiszteletben fogjuk tartani, nem fogunk odanyomakodni.


Amúgy az is érdekes kérdés, hogy melyik családnál, melyik városban nagyobb az esély, hogy valaki fertőzött-e... :) Mi Budapesten lakunk ugye, de egy külső, javarészt családi házas kerületben. De egyikünk se jár be dolgozni - én a kislányunkkal vagyok itthon, férjem home office-ban van 5 hete. 6 hete egyikünk sem BKV-zott. Zárt térbe csak boltba megyünk heti 1-2-szer, maszkban, kesztyűvel, utána fertőtlenítve. Sétálni kijárunk minden nap, de nem találkozunk senkivel, és mindig a közeli erdőbe, mezőre megyünk. Persze vannak mások is, de simán lehet tartani a távolságot.


Ezzel szemben a szüleim igaz, hogy vidéken (megyeszékhelyen) laknak, de mindketten minden nap bejárnak dolgozni a munkahelyükre, mert náluk nincs home office. Anyukámnak a munkából kifolyólag heti 1-2-szer buszra is kell szállnia. A munkahelyükön 20-30 emberrel vannak egy irodában napi szinten.


Szóval ez sem ilyen fekete-fehér, hogy mi biztosan nagyobb eséllyel vagyunk fertőzöttek, csak mert Budapesten élünk.

2020. ápr. 23. 14:34
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!