Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Mit lehet tenni ebben a...

Mit lehet tenni ebben a helyzetben?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


20 éves lány vagyok, (még tanulok, és mellette dolgozok) a barátom 25 éves (ő csak dolgozik). 2 éve vagyunk együtt, nem egy városban élünk, az utazás (50 perc) neki gyorsabb autóval így általában ő szokott eljönni hozzánk, 1-2 havonta viszont elvisz hozzájuk :)


A szüleim nem túl idősek 41, 45 évesek. Anyunak nagyon ritkán van olyan napja, hogy 2 értelmes mondatot tudjak vele váltani, általában hazajön és mást nem lehet hallani, csak hogy neki semmi nem jó. Folyton morcos, morgolódik. A házimunkából kiveszem a részem felmosás, pakolás, mosogatás, porszívózás stb, füvet is szoktam nyírni, esetleg a kertben kapálni... Viszont ezekben is talál mindig valami "hibát". Aztán van az a kivételes eset, amikor kenyérre lehet kenni, semmi rosszat nem talál, de ilyenkor se lehet vele komolyabban beszélgetni, mert vagy nagyon élvezetesen kacag a dolgokon vagy gúnyolódik, vagy semmire nem reagál.


Amúgy barátai nincsenek, nagyszülőkkel, tesóival stb, nem tartjuk a kapcsolatot mert ő senkit nem visel el, társaságba nem jár... Csak egyedül érzi jól magát, a 4 fal között, és azt mondja, hogy neki nincs szüksége senkire (barátokra). Viszont a tesómmal tényleg mindent megkapunk amire szükségünk van, dolgoznak, anyu főz takarít stb...


Ezekkel a dolgokkal még nem is lenne túl nagy probléma, de 20 évesen este legkésőbb 9-re haza kell jönnöm. Ha ez nem így történik, legközelebb vagy nem enged el sehova, vagy ha nem tetszik a rendszer akkor a szavaival élve " el lehet költözni, de úgy mész ahogy megszülettél, ruha nélkül..." Ezenkívül iskolaidőben este maximum fél 9-ig lehet számítógépezni, hétvégén, nyári szünetekben 9-ig. Ha ez nem így történik akkor, vagy legközelebb nem kapcsolhatom be, vagy " el lehet költözni, de úgy mész ahogy megszülettél, ruha nélkül..."


Iskolaidőben az is meg van határozva, hogy egy héten 1x (hétvégén) találkozhatunk a barátommal, esetleg (nagyon - nagyon ritkán) 2x. Csak akkor jöhet a barátom ha otthon megebédelt, mert anyu nem fog másra keresni, és más embert (egy idegent) etetni. Így általában du. 2-3 körül tudunk találkozni, este viszont (legkésőbb) 9-kor el kell mennie. Elég ciki folyton az órát bámulni, és ahogy 9-et üt, szó szerint elzavarni szegényt. Volt olyan hogy 21:02 volt, és küldte a tesómat a szobámba, hogy " elmúúúúúlt 9 óra". Aztán utána természetesen megkaptam a fejmosást, " ha még1x ilyen előfordul az életben, akkor nem jöhet ide"


Ezenkívül szó se lehet arról, hogy itt aludjon, ilyesmiről még csak hallani se akar, mert az ő házába, az ő életét senki ne zavarja, senkit nem fog eltartani stb :) Viszont nyaralni elengedett vele tavaly. Akkor aludhattunk együtt 3 napot. Az, hogy náluk aludjak nem igazán megoldható, mert az egyik szoba a másikból nyílik, (fiú testvérekről van szó,) ők már megszokták, engem viszont zavarna, mert ha csak a mosdóba szeretnék elmenni éjszaka, akkor is a tesóján keresztül tudnék kimenni.


Ez így megy évek óta nálunk.... A volt barátommal is ugyanez volt a helyzet. Akkor még 16-17 évesen nem is vártam többet. De mostmár kezd nagyon ciki lenni a dolog...


Mit tegyek?


2010. júl. 15. 09:15
1 2 3 4 5
 31/47 anonim ***** válasza:
Anyukádnak valamilyen komoly lelki gondja van, de mivel nem akar ezen változtatni-gondolom-úgy Te sem fogsz tudni neki segíteni, pedig hasznos lenne kideríteni az okát, hogy miért ilyen... Esetleg beszélgess el vele, hogy ő ennyi idősen hogyan élt...ugyanis 21 évesen szült téged... esetleg lehet, hogy volt valami rossz tapasztalata és attól félt?
2010. júl. 15. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/47 anonim ***** válasza:

Hát... nem irigyellek.18 éves koromban költöztem el otthonról.No, nem azért,mert rossz volt otthon vagy ilyesmi,hanem mert így hozta a sors.Ez 4 éve volt.És nem bántam meg.Néha hiányzott az otthoni légkör,de ez már nosztalgia...

El se tudtam volna képzelni,hogy ezt anyám valaha is megcsinálta volna.Azt,hogy ezt 18 éves korodig csinálta még érthető,sőt én azt még helyeslem is ebben a korán érő fiatalok világában,na de egy 20 éves kész nővel?Ez már sok.Ezt nem szabad hagyni,mert lelkileg össze fog törni és a párod se fogja ezt a helyzetet sokáig bírni.


Remélem ezt nem fogom csinálni a saját 6 hós lányommal.


Tudod itt most mindenkinek beolvastam volna hogy már megint azt tanácsolják,hogy költözz el meg ilyenek,(mert sajnos mindig ez van.Főleg mikor 12-15 éves gyerekeknek mondják ezt),de a te esetedben most igazat adok minden kedves válaszolóknak.Tedd meg!Lehet hogy még anyukáddal is jobb lesz a viszonyod idővel,ha nem veszekedtek folyton...

2010. júl. 15. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/47 A kérdező kommentje:
Mindig csak azt mondja, hogy nehéz volt az életük, sokat kellett nélkülözni, éhezni stb... A jó dolgokról nem beszél, amikor babát várt folyton gond volt, én koraszülött voltam, jó pár hónappal hamarabb jöttem, apunak azt mondták, hogy készüljön fel, hogy egyedül marad. Aztán jött a tesóm, aki még mielőtt megszületett volna meghalt. Aztán a következő terhesség se volt probléma mentes... Lehet, hogy ezek is szerepet játszanak a dologban, hogy sokat szenvedtek, mire ide eljutottak, és ez megviselte lelkileg... De ennek most csak én iszom a levét :S
2010. júl. 15. 11:19
 34/47 anonim ***** válasza:

Szia! Én helyedben anyudnak mondanám, anyu én az vagyok ami te, hisz belőled bújtam ki, a te nevelésed vagyok, tükörkép, s ha velem elégedetlen vagy, akkor önmagaddal szemben is az legyél. Te vagy számomra a példa ezek szerint valami mégsem működik. Kérdezd meg tőle, hogy ismer e téged, tudja e az álmaid, miként gondolkodol az élet nagy dolgain, mik az álmaid.

Anyud írásod alapján rettenetesen önző, önmagába forduló, tele problémákkal élő nő. Gondolj arra, hogy milyen rossz neki, hisz még a saját lányát sem ismeri, s mennyire magányosan él.

2010. júl. 15. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/47 anonim ***** válasza:
100%

Anyuval abban veled hasonlóan voltam, hogy "nem ismeri a saját lányát, semmit nem tud rólam" (ez most, 36 évesen is így van). Törvénysértő vagy nem, ugyanezt a nótát fújta ("amíg az én házamban laksz"...stb), sőt még apu is... (Természetesen belefizettem a közös költségekbe, de ez csak hozzájárulás, nem mint albérlő, és a tisztálkodási szereket, ruháimat, munkaidő alatti ételt is én fizettem.) Érdekes ez a bírósági kötelezés, mert az én időmben még nem engedték meg a szülők, hogy nappali tagozaton tanuljak, és ezzel el volt intézve az anyagi része, és ez akkoriban általános, magától értetődő volt! :)

Más dolgokban anyu teljesen más volt, mitn a tied. (Pl.21 évesen nem aludhattam együtt a volt barátommal, míg 2 évvel fiatalabb húgom 16 évesen együtt nyaralhatott vele, és sokszor nálunk is aludtak.) Érdekes, hogy az nem zavarja anyudat, hogy együtt alusztok...


A 9.32-es által írt mondatok szerintem nem mindenkinél jönnek be, sok függ pl. az anya IQ szintjétől is, az anya gyerekhez viszonyulásától...stb. Ha eljutott odáig a saját problémái megoldásában és jószándékú a gyerekéhez, akkor igen, egyébként szerintem nem.


Apósom pont ilyen, mint apád, és apuban is volt egy ilyesmi (de ő mindig "lázadozott" anyu ellen, míg após sajnos ráhagyja anyósra), szóval ez az ő kapcsolatunk, szerintem nem tudsz ezzel mit kezdeni. Szomorú, de apád döntése, hogy kiáll-e érted... és ha nem képes, akkor még ha arra buzdítanád is, akkor is csak 2 tűz között lenne szerintem, de ezzel nem helyeselni akarom, amit tesz, hanem: ez az ő életed, az ő dolga eldönteni, mit tesz..


Kérdésedre, mit lehet tenni?

Kis kitérő: Én elsőre elköltöztem a barátomhoz, lesz ami lesz alapon, pedig nem is volt "komoly" a kapcsolatunk, vagyis én nem feltétlenül élethossziglan gondoltam. Így is lett, ugyanis ahogy független lettem szüleimtől, teljesen máshogy néztem már a fiúval kapcsolatunkra, rájöttem, hogy ennél többet is elérhetek, nekem nem lenne elég, korlátozna, amit ő akar. (Itt egy párhuzam veled: van benne valami, amit a 10.06-os írt!, de ezt még nem biztos, hogy átlátod, ami érthető is, mert most a szülői "elnyomással" vagy elfoglalva!! Értem, hogy most nem így látod, de ha ez megoldódik, az egy másik szitu lesz, kitisztulHAT a kép...)

Mivel nemcsak anyánk, apánk is van, apu annyival "rásegített", hogy részegen keresett telefonon a szomszédokon át, így tudtam, hogy azért nem csak anyu háza, ahol laktam... Okosan, 3-4 hónap nem jelentkezés után eleinte csak heti 1-1 napra mentem újra haza a barátomtól. A volt barátommal a megromlott kapcsolatunk ellenére emberileg jó volt a viszonyunk, és szerintem megértett, mert nem küldött el a lakásukból, bár nyíltan nem beszéltünk a hazaköltözésemről, és persze én is mindent megtettem. (Házimunkák...stb.) 3 hónap hazalátogatás, és újra hazaköltöztem. Anyu úgy csinált a hazalátogatásokkor, mintha mi sem történt volna (lehet, hogy csak apu nem engedte, hogy elküldjön??), és rájöttem, hogy valójában a kapcsolatunk tényleg nem változott semmit!! Ugyanúgy egy ismeretlen voltam neki, akit ő nem is akar megérteni, nem is volt miről beszélni. Nem mondta, de inkább örült annak, hogy különösebb kérvények nélkül rendet raktam meg főztem hétközben (pl. "végre el van mosogatva" vagy "szerencsére nem kell még tüzelőt is behoznom"), tesómat ugyanis nem éppen rendszeretetre nevelte, tesóm hétközben meg munka után fáradtságra hivatkozva lefeküdt aludni. (Most egyébként tesóm házában takarít, főz, gyerekeit gondozza...stb, míg tesóm karriert épít.) Hamarosan visszaestem sajnos a régi kerékvágásba, amiről tudni kell, hogy nekem nem nagyon jutott energiám kapcsolatokra, az otthoni problémák mellett, így rájöttem, jobb, ha önállósodásért mindent megteszek, mert ez az egyetlen esélyem a kiútra. 29 évesen sikerült albérletbe költöznöm, és pár hónappal utána ismertem meg a férjemet. Jól élünk, külföldön, mi is külső segítségek nélkül oldottunk meg eddig mindent, tehát az önállóságra szükség is van, de túlzásnak tartom anyu módszerét. Bocs a hosszú kitérőért, hét ebből ha akarod, megállapíthatod a hasonlóságot-különbségeket a helyzetünk között!


Ha akarod, kihagyva az elköltözést, mindjárt törekedhetsz az önállóságra, annak alapjainak megteremtésére, ami nem könnyű. (Pl. külföldi munkával lehet.) Jelöld ki a céljaidat, mit akarsz, hogyan akarsz élni, és ezért tegyél, mert nem fog az öledbe hullani az a ház, kocsi..stb, ebben igaza van anyukádnak, és lehet, kicsit drasztikus módszerekkel, de talán erre akar nevelni. Egyébként az 1 órás vonatos utazás szerintem viszonyítás kérdése, és olcsóbb is, mint az autó. Miért ne lehetne szombat reggel elmenni, 7-8-kor induló vonattal, estére hazamenni? (Ennél többet is utaztam naponta iskolák, munkahely miatt is, és most a 20 éves unokatesóm is vonattal utazik 1-2 naponta a barátnőjéhez 40 km-re.)


Viszont pont a szitu különbsége miatt látok nálad egy kiskaput...

Azt gondolom, nem kizárt, hogy anyukádnak lehet egy kis depresszióhoz hasonló sérülése (falakat épített maga köré, nemcsak a rokonságával, családjával szemben is), feltételezem, hogy sokat megold apukád helyett is(?), de az biztos, hogy nagyon határozott természetű. Valami arra késztette, hogy régóta maga oldja meg a dolgokat, egyedül, segítség nélkül. Valószínűleg büszke erre és...

1.vagy ezt találja rendjén, azaz tőled is azt várja, hogy egyedül alakítsd ki az életedet, lelki értelemben vett segítség nélkül, légy önálló, és a szemében attól a pillanattól vagy felnőtt, ahogy látja, hogy ezt megoldottad. (csak lelki értelemben, mert amúgy gondoskodik a fizikai szükségeletekről, amíg nem vagy felnőtt).

2.vagy csak mivel vele is ez történt, nem tudatosan ezt kívánja, hogy "mutasd meg neki, hogy felnőtt vagy". Mivel csak ezt a példát látta a szülei hozzá viszonyulásából gyermekkorában, nem kívánja Neked ugyanazt (tudatosan), de ezen nem gondolkodik, hanem mivel ezt az egy lehetőséget ismeri, csak vár, hogy valami ilyesmi történik veled is, hiszen mi más történhet, ha ez az 1 normális járható út van szerinte?

Ha így van, akkor javasolnám, hogy első körben ne a Te problémádról beszélgess vele, hanem arról, milyen volt ő ennyi idős korában, hogyan élte meg a felnőtté válását, szüleivel kapcsolata hogyan változott (milyen volt gyerekkorában és ebből mi lett). Megértően viszonyulj hozzá, mert aki "muszájból ennyi falat épített maga köré", nem hiszem, hogy egyszerre megnyílik, és a beszélgetésből jobban meg is fogod érteni. Ha eddig kész, kialakult az eddigihez képest egy bizalmasabb viszony köztetek, akkor hozakodnék elő a te dolgaiddal, racionális megközelítésből (vonatköltség...stb), ami talán egy következő beszélgetés, kicsit mint "nő a nővel", tehát tiszteletben tartva, hogy ő a felnőtt, az anyád, de felnőttes hangnemben, nem gyerekként. Ugyanazt el lehet mondani sokféleképpen, és nem mindegy, hogyan teszed. Inkább kérdések formájában, mert ha kikéred a véleményét erről-arról ("mit gondolsz, mit kéne tennem ebben a helyzetben?", "te mit tennél?"), azzal kifejezed, hogy nagyra tartod a véleményét. Meg is dícsérheted, kifejezve tiszteletedet, amit elért, de csak ha valóban így gondolod, csak őszintén.

Mielőtt drasztikusabban lépnél, ezt még megpróbálnám a helyedben! Ha pedig elköltözés, egy tlet: külföldi munkával is teremthetsz anyagi biztonságot, ahol szállás is van. Főleg a barátoddal együtt... Mindig tudd a céljaidat, hogyan akarsz majd élni!

Remélem, segítettem. Sok sikert!!!

2010. júl. 15. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/47 A kérdező kommentje:

*Kérdezd meg tőle, hogy ismer e téged, tudja e az álmaid, miként gondolkodol az élet nagy dolgain, mik az álmaid.


Teljesen hülyének nézne és kiröhögne :)


Amikor közgazdasági szakközépiskolába jelentkeztem, azt mondta ennek semmi értelme, úgyse tudom elvégezni, mert nincs meg hozzá az eszem. Mégis elvégeztem. Mindig "lenéz" mindenkit, csak az jó amit ő tesz, mond, csinál.... Ha valami nem így van, az már jó nem is lehet!

2010. júl. 15. 11:30
 37/47 A kérdező kommentje:

*feltételezem, hogy sokat megold apukád helyett is(?), de az biztos, hogy nagyon határozott természetű. Valami arra késztette, hogy régóta maga oldja meg a dolgokat, egyedül, segítség nélkül. Valószínűleg büszke erre és...


Igen inkább ő akar egyedül csinálni mindent, mert ha más csinálja az neki nem felel meg...


Köszönöm, hogy leírtad a véleményedet, sokat segítettél vele :)

2010. júl. 15. 11:38
 38/47 A kérdező kommentje:

Meg a neveltetésbe is igazad van.


Ketten vagyunk testvérek, a tesóm 15 éves. Mindig mindent rám hárítanak, míg a tesóm éli a saját kis életét. Ami abból áll hogy reggel felkel reggelizik, és estig gépezik.

Ezenkívül semmit nem csinál. Minden napja így zajlik. Én próbálok itthon besegíteni, de így is mindig mindenért engem vesznek elő... Mert, hogy ő még kicsi, neki nem kell foglalkoznia semmivel. Így a családban semmiféle kommunikációt nem lehet folytatni, apu dolgozik reggeltől estig, anyu ha itthon van folyton azt mondja, hogy fáradt pihennie kell, a tesóm a számítógép előtt éli a világát. Én meg csakúgy vagyok....

2010. júl. 15. 11:44
 39/47 A kérdező kommentje:
A tesóm külön tanárhoz járatása természetesnek számít, míg amikor nekem szükségem volt rá, 4 éve (műtét után kimaradtam az iskolából 3 hónapot, a matek előtte se volt az erősségem, így viszont végképp lemaradtam), minden alkalommal azt hallgattam, (mert hülye vagy külön tanárhoz kell járnod...) Volt olyan eset amikor összevesztem anyuval, és mondta, hogy akkor ennyi volt, le kellett mondanom a külön tanárt.. Ez is eléggé zavaró, hogy a 2 gyereket teljesen máshogy nevelik, és nem értem az okát. Rendben ő a kisebb, de azért ekkora különbséget nem kéne tenni "gyerek és gyerek" között
2010. júl. 15. 11:51
 40/47 anonim ***** válasza:
Elég sablon szöveget fogok mondani amit ráadásul leírtak előttem sokan. Megértem hogy szereted anyukádat apukádat a tesódat is, és mivel diák vagy nincsen pénzed hiába dolgozol de még is azt kell hogy mondjam, ha meg akarsz szabadulni ettől a helyzettől nincs más megoldás mint költözni. Felvethetnéd a barátodnak ( bár nem tudom ő mennyire szeretne elszakadni otthonról) hogy 2 éve vagyunk együtt, tudod milyen gáz a helyzet otthon, nem bírom kérlek költözzünk össze! Kerestek egy egy szobás albérletet, és ketten közösen csak kitudjátok fizetni valahogy. Vagy ha a barátoddal nem is, akkor egy barátnőddel, vagy akárkivel, mert elismerem hogy egyedül nem bírnád fizetni. Sajnos ezt az egy lehetőséget látom a problémádra, bár tudom leírni könnyű megtenni szinte lehetetlen. Elég idős vagy már, állj a saját lábadra és szabadulj meg a láncaidtól!
2010. júl. 15. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!