Az igaz ha kiveszem az összes szabimat majd felmondok akkor levonhatják az utolsó béremből?
Én fordítva voltam.
Júniusban felmondtam, de júliusra tartogattam a szabijaimat. Végül inkább a felmondás mellett döntöttem és mivel az évben nem volt még kivett szabim, kaptam majdnem egy fizetésnyit a felmondást követö napon :D
A szabadság jelentős részével a munkáltató rendelkezik. Az éves szabadságból a dolgozó 7 nappal rendelkezik csak.
Onnantól kezdve, hogy a munkáltató rendelkezik a nagyobb részével, nincs joga levonni a túlvett szabadságot a dolgozótól.
Gondolj bele. A munkáltató úgy dönt, hogy a teljes évi szabadságot kiadja neked januárban. Majd februárban felmond neked. Szerinted????
Már perelném is be, ha vissza merné vonni a "túladott" szabadságot.
Azt viszon nem tiltja semmi, hogy a két fél abban egyezzen meg, hogy a szabadság feletti rendelkezési jogot a dolgozónak adja át a munkáltató, ebből kifolyólag a dolgozó akkor veszi ki, amikor akarja. Ha többet vett ki időarányosan, mint ami járt volna, akkor van lehetőség "cserébe" az időarányosan már nem járó szabadságot visszavonnia a munkáltatónak.
Vannak bizonyos közigazgatási szervek például, ahol ez így is van. A munkáltató nem szól bele, nem tiltja meg a szabadság kivételét, viszont jogszerűen vonja vissza, ha a dolgozó év közben távozik és "túlvette" a szabadságát időarányosan.
"Eredetileg talán igaz lenne, de gyakorlatilag 90%-ban nem működik így."
A gyakorlat nem érdekel, ha szembe megy a jogszabállyal.
Az én torkomon nem tudnák ezt lenyomni, az biztos. Semmi nem jogosítja fel arra, hogy levonhatná.
A régi MT-ben volt ez szabály, hogy az időarányosan túlvett szabadságot a munkáltató visszavonhatta a dolgozó béréből. Nem elfelejtették beletenni az új MT-be, hanem azért hagyták ki, mert innentől kezdve ezt a jogot a munkáltatótól elvették.
Egy kivétel van:
Amikor a munkáltató a szabadság kiadásának jogát átruházza a dolgozójára. Ezt nem tiltja az MT. Tehát semmilyen módon nem szól bele, hogy mikor megy el a dolgozó szabadságra. A munkáltatót megillető jog átruházásáról írásban kell megállapodni még a munkaviszony kezdetekor. Ilyenkor viszont lehetősége van a munkáltatónak arra, hogy visszafizettesse a túlvett szabadságot. Ha eredetileg nem fektették írásba azt, hogy a túlvett szabadság bérből történő levonásához a dolgozó hozzájárul, akkor nem is vonhatja le, maximum követelheti a dolgozótól, hogy önként fizesse vissza.
Ha nem tenné meg a dolgozó, munkaügyi bíróságra mehetne a munkáltató, hogy a bírósági ítélet alapján jogilag be tudja hajtani akár a volt dolgozóján. -> önálló bírósági végrehajtó útján...
Ugyanis a bérből történő levonásnak is vannak írott szabályai. Önkényesen nem lehet abból bármit és bármikor levonni bárkinek, mindenféle jogalap nélkül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!