Ha havi fix bérezésben dolgozok vendéglátásban , akkor is dupla bér járna ha ünnepnapon dolgozok? Illetve ha ünnep napon azt mondom nem megyek, akkor levonhatja azt a napot?
Ünnepnapra dupla bér járna de ha szapadnapot kérsz akkor is az alapbéred 70%-a jár arra a napra is amikor nem dolgozol!
(fizetett alapszabadság 20 nap/év, aztán erre még jöhetnek pótnapok, életkor, gyerekek száma stb szerint, ha pl földalatt végzel munkát akkor az automatikusan plusz 5 nap fizetett szabi / év az alapon felül, szóval akár 42 nap fizetett szabadságod is lehet egy évben a Munka törvénye szerint).
Gondolom sokmidnenről most hallasz először...
Pihenőnapra nem jár csak munkabér, vagy fizetetlen szabadságra amit viszont csak akkor lehet adni, ha már az alap 20 fizetett szabid, vagy amennyi járna az már ki lett meritve, azaz már kivetted, és kifizették...
Szóval ha te egy szuterén étteremben vagy pincér vagy wc-s néni az plusz 5 nap FIZETETT szabadság alapból! Csakhogy tudd...
Levonni pedig nem vonhatnak le, főleg nem duplán!
"Ha havi fix bérezésben dolgozok vendéglátásban , akkor is dupla bér járna ha ünnepnapon dolgozok?"
Milyen munkarendben dolgozol? Heti 5 + 2 nap, vagy munkaidőkeretben, vagy más munkaidő elosztásban? Nem mindegy...
"Illetve ha ünnep napon azt mondom nem megyek, akkor levonhatja azt a napot?"
Levonni semmit nem vonhat le a munkáltató a bérből ilyen címszóval!
A munkáltató bármikor elrendelhet rendkívüli munkavégzést (túlóra). Joga van hozzá, így nem mondhatod azt rá, hogy NEM, ha egyébként jogszerű volt a túlóra elrendelése!
Nem véletlen az elnevezése is. Rendkívüli. Akár pár perccel a rendes munkaidő lejárta előtt is előírható a munkavállaló számára a túlóra. Viszont a rendkívüli munkaidőt a munkavállaló kérése esetén írásba kell foglalni, hogy a munkavállaló vita esetén a munkáltató által aláírt okirattal tudja bizonyítani, hogy rendkívüli munkavégzést teljesített, és ezzel tudja érvényesíteni az ezért járó bérigényét.
Munkaszüneti napon rendkívüli munkaidő a rendes munkaidőben e napon is foglalkoztatható munkavállaló számára, vagy baleset, elemi csapás, súlyos kár, az egészséget vagy a környezetet fenyegető közvetlen és súlyos veszély megelőzése, elhárítása érdekében rendelhető el. A Te esetedben tehát elsősorban azoknál rendelhető el rendkívüli munkavégzés a szóban forgó napon, akik egyébként is munkát végeznének akkor.
A rendkívüli munkaidő elrendelésére csak kivételes esetben kerülhet sor, akkor, ha olyan előre nem látható körülmény merült fel, mely a munkaidő-beosztás elkészítésekor még nem volt előre látható. Az tehát, hogy a következő hónapra hetekkel előre közlik egyes munkáltatók a dolgozóikkal, hogy kinek, mikor, mennyi teljesítendő túlórája lesz majd, aggályokat vet fel a jogszerűségét illetően.
Túlóra elrendelésekor is be kell tartani a munkáltatónak az alapvető magatartási követelményeket, azok közül is elsősorban a méltányos mérlegelés követelményét. Ha egy kisgyerekes anyukának rendelik el munkaidő előtt 5 perccel a túlórát, joga van megtagadni, hiszen életkörülményeire tekintettel ez aránytalan sérelmet okozna.
Viszont vannak olyan körülmények, amelyek tilalom alatt állnak:
- munkavállaló várandósságától a gyermeke 3 éves koráig,
- gyerekét egyedül nevelő munkavállalónál szintén a gyermek 3 éves koráig,
- munkaviszonyra vonatkozó szabályban meghatározott egészségkárosító kockázat fennállása mellett foglalkoztatott dolgozó esetén
- 18 év alatti munkavállaló számára sem rendelhető el
- a gyermekét egyedül nevelő munkavállalónál (gyermek 3-4 éve között) csak a dolgozó hozzájárulásával rendelhető el rendkívüli munkavégzés
Ahogy írtam már, bérből nem vonhat le semmit, kivéve az általa a dolgozónak biztosított munkabér-előleget.
Igen, dupla bér jár rá. Ha helyette biztosít másik pihenőnapot, akkor csak 50 % pótlék jár rá.
"azt mondom nem megyek akkor az tudtommal az nem számít szabadnapnak "
Nem bizony... De mint írtam, nagyon ritka az az élethelyzet, amikor nemet mondhatsz az elrendelt rendkívüli munkavégzésnek.
A rendkívüli munkavégzést (túlóra) azért ne keverjük össze a rendkívüli munkanappal, főleg ne ünnepnapon, de egyébként jó a leírás!
Én úgy tudom, hogy szabadnapon behívhat, de nem vagy köteles elvállalni, továbbá munkaszüneti (ünnepnap) napra beoszthat, de ezeknek minimum előre egy héttel már ismertetve kell lennie, továbbá a munkásnak joga van (fizetett) szabadságot kérnie sőt az éves szabadságának a feléről saját maga dönt! Szóval ha a munkás azt mondja, hogy ünnepnapon nem dolgozok és szabin leszek, és közben még van novemberbe 12 nap alapszabija, azesetben a munkáltató nem tehet semmit, hogy bejöjjön dolgozni.
Hát jó reggelt kívánok!
A sok bevándorló Kebabos, meg kürtőskalácsárus "nemzetközi" válallkozót nem érdeklik a magyar munkajogok, de azért neked az adóbevallásodba hiba ne legyen, és határidőre be legyen adva!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!