Már tényleg nem éri meg nyugaton új életet kezdeni?
Az utóbbi időben egyre több olyan tartalmat találok a YouTube-on mind magyar mind idegen nyelven, hogy a 10-20 évvel ezelőtt még jóléti államnak számító nyugati országok egyre élhetetlenebbek a magas ingatlanárak és az egyre romló közszolgáltatások miatt. Illetve azok miatt amikre a Fidesz is előszeretettel rájátszik: migráció, LMBTQ aktivisták, stb.
Az én személyes környezetemben is vannak már jó néhányan akik Angliából, Ausztriából, az USA-ból, stb. jöttek haza, mert már úgy érezték, hogy annyira lecsökkent az életszínvonaluk, hogy itthon jobban boldogulnak.
Az utóbbi időben én is eljátszottam a gondolattal, hogy talán megérné külföldön tervezni a jövőmet de ezeknek a dolgoknak a hallatán már erősen gondolkodok, hogy egyáltalán foglalkozzak-e ezzel a témával.
Szerinted miért van kint több mint 130 ezer ember külföldön.
Nagyon nehéz otthon az élet nyugaton legalább meg is fizetik a munkát nem kell hónap végén spórolni.
Ha meghallják külföldön, hogy durván 70 euró a minimálnyugdíj és 450 euró a minimálbér, akkor azt hiszik, hogy a bolondját járatja valaki velük.
Amúgy tegyük hozzá, hogy az élet nem(csak) abból áll, hogy kimegyek külföldre, keresek 2000 eurót és ugyanannyiért megveszem a boltban a szalámit, zsemlét meg a paradicsomot, mint itthon, aztán visszamegyek a munkásszállóra, megeszem és lefekszek aludni, majd örülök magamnak, hogy annyi a kaja, mint otthon, de 4szer annyit keresek, jaj, de jó.
- Szociális háló (család, barátok, ismerősök) ez kint 0. Akkor ébredsz rá, hogy amit itthon fáradtságos munkával, de inkább időráfordítással felépítettél, az kint most 0.
- Értesz-e valamihez? Ha nem, akkor kint sem lesz egy nagy karriered. Persze, jobb pénzt adnak, de a munka nem lesz jobb. Ha viszont értesz, akkor valahogy itthon is tudnál boldogulni. Vállalkozás stb.
- A nyelv, kultúra, emlékek. Aki ezeket elbagatellizálja, az szimplán mentegeti magát és próbálja ezeket háttérbe szorítani. Igenis ad egy hatalmas biztonságérzetet a megszokott környezet, az anyanyelv, a megszokott kultúra. Az, hogy te ide tartozol és itt nem vagy kívülálló. Az, hogy bármi van, ki tudod magad fejezni és nem ütközöl nyelvi akadályokba. Amíg nem vagy perfekt, addig senki sem fog a szívébe zárni. Lehet, hogy eltűrnek meg jófejkednek veled, de nem leszel a legjobb barátjuk.
Hát bocsi, de szerintem ez van.
13: amiket említesz, azok valóban mondhatni a legnagyobb nehézségek a kivándorlásban. Csak éppen nem legyőzhetetlenek, ahogyan beállítod őket.
Én a személyes tapasztalataimat tudom leírni, 8 éve költöztünk Németországba:
-Szociális háló: eleinte tényleg roppant nehéz volt. Aztán idővel lettek barátaink kint: magyarok, más külföldiek, de németek is. Ma már teljesen fullos szociális hálónk van kint, akikre számíthatunk, ha kell.
-Való igaz, hogy aki semmihez nem ért sehol nem él királyként. Én mondjuk programozó vagyok. Ahogy írod, otthon is boldogultam volna. De amit ott elérhettem volna szakmai és anyagi szempontból, meg amit itt elértem az ég és föld.
-Nyelv, kultúra: valóban az elején ez rengeteg nehézséget okozott. Aztán rengeteget tanultunk és ma már sokszor pont az otthoni kultúra/szokások tűnnek idegennek. Illetve eljutottunk nyelvből is arra a szintre, hogy nem okoz gondot kifejezni magunkat, megérteni. Nem gondolkodunk előre mielőtt pl orvoshoz megyünk. Minden jön természetesen.
Ez mind idő és munka függvénye.
14, igazad van. De ehhez rengeteg idő, tudás, kitartás és türelem kell.
Minden előnyével és hátrányával, mi ide születtünk és szíve szerint mindenki itt élne. Szükséges egy realitás érzék is, mert nagyon abba az irányba megy a világ, hogy hatalmas fizetés és minimális munka.
15: abban igazad van, hogy a dolgokért általában meg kell dolgozni külföldön is.
Amiben nem értünk egyet: nem, nem mindenki szeretne szíve szerint ott élni, ahol született.
Nyilván képzettség- és terület függő, hogy anyagilag megéri-e. Én IT-ban dolgozom, itt kimondottan megéri, mert a fizetésbeli különbségek hatalmasak a megélhetési költségek különbségeihez képest.
A nem anyagi része meg egyéni preferencia kérdése, én speciel szeretek fejlettebb országban élni, eszembe nem jutna már visszaköltözni Magyarországra.
Mondjuk a youtube nem biztos, hogy teljesen hiteles képet fog erről adni.
Angliában élek. A romló közszolgáltatásokban van valami, most például az merült fel, hogy lehet, hogy szombaton nem fog járni a postás. Persze ennél komolyabb problémák is vannak, de ami itt romlott az Magyarországon sem javult, én úgy látom, hogy a különbség kb ugyan annyi, mint Covid előtt volt.
A migráns kérdés erősen fel van fújva. Kevesebb, mint egy km-re tőlem vannak migránsok elszállásolva már kb 2 éve. Eddig semmi problémát nem okoztak, az egészet onnan tudtam meg, hogy a helyi hírekben megemlítették, hogy "már fél éve ott laknak". LMBTQ aktivistáról eddig csak az újságban olvastam, a mindennapi életre semmi kihatása nincs ennek.
Számomra ami miatt megéri kint maradni:
Anyagi dolgok: ugyan azzal a munkával Magyarországon nem tudtam volna ilyen házat venni, amiben most lakom. Egy-két hobbimat is valószínű fel kellene adnom mert nem maradna rá elég pénzem.
Életminőség: Ha ugyan annyit is keresnék, akkor is jobb itt a munkáltatók hozzáállása. Ebben volt jelentős javulás Magyarországon is, de azért még jelentős a különbség. Ha valamit el kell intézni, legyen az közmű átiratás, autóvásárlás papírmunkája, azt általában 10-15 perc alatt on-line el lehet intézni. Bár az egészségügy helyzete romlott, még mindig jobb, mint Magyarországon (sajnos van tapasztalat vele)
Ami miatt esetleg megérné visszaköltözni: A szüleim nem fiatalodnak. Most még ott tartunk, hogy véletlenszerűen rámutatunk egy dátumra, felugranak a repülőre és ők is jönnek, én is megyek. De ha 80 évesek lesznek ez lehet meg fog változni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!