Miért mondják azt, olyan jól fizetnek a mérnöki állások?
Mindenki azt állítja nagyon megéri alkalmazottként mérnöknek lenni, kiemelkedőek a fizetések.
Ehhez képest ami a valóság, hogy nagyjából 0-50e Ft-al lehet maximum többet keresni mint egy gazdaságis pozícióban, egy HRes, akiknek az egyetem egyenlő 3 év bulival, náluk is a nettó átlagfizetés 100e Ft-al marad el maximum.
Pl MSc + 3 év (+gyakornokság) villamosmérnöki tapasztalattal 450e Ft a nettóm, meg vannak velem elégedve, tippre cégen belül a saját bérplafonomon vagyok. Legtöbb ismerősöm is hasonló bérsávban van foglalkoztatva a szektorban. Ezzel szemben 1-2 éve végzett gazdasigis ismerős 400at keres. Volt HRes barátnőm egy éve 350 körül kapott (akkor még én is kevesebbet) és magasabb fizetésért váltott. Kezdő orvosok fizetése azonos (tőlük nem irigylem). Miért mondják, hogy ez olyan kiemelkedő fizetés? Az a kiemelkedő, hogy valaki szakmunkás papírral meg egy gagyi céggel villany / víz / gázszerelőként, esetleg burkolóként keres simán havi 800e-1M Ft-ot.
Ez az 50-100e Ft lehet valakinek soknak hangzik, de amikor az ember lakást venne, esetleg autót, pont ott van vele, ahol a part szakad. 15 év helyett 12 alatt gyűjti össze a lakásra valót....
19-es: légy szíves magyarázd már meg, hogy mi az, hogy túlképzett...
fel nem foghatom miért baj az, ha valaki kicsit mélyebben érti azt amit csinál mint a mellette dolgozó.
Az átlagos mérnöki fizetés valahol bruttó 6-800 eft körül szóródik. Nyilván van alatta-fölötte is, de az említett sáv a jellemző. Te a nettó 450-el valahol a közepén vagy.
Hogy ha azt nézem, hogy már egy villanyszerelő heti 40 órában megkeres bruttó 6-700 ezret, valóban nem egy eget rengető fizetés a 450 nettó. Nagyon sok mérnök (mind a gépészek, mind a villanyászok, mind az építészek) pont ezért csinál egy szakmunkás bizonyítvánnyal saját projekteket, amivel közel duplájára emeli a fizetését.
Ettől függetlenül jól látod, egy compliance, sales, controller vagy marketing poziban legalább annyit meg lehet keresni mint mérnökként. Ugyan akkor mérnökként és értékesítőként is ugyan úgy meg van az esélyed a bruttó 900-1100 eft-os fizetésre. Csak ahhoz valamit le kell tenni az asztalra.
Itt te csinálsz valamit rosszul, vagy egyszerűen olyan iparágban vagy, ahol nem fizetnek jól, vagy maga a cég fillérb@szó.
Ugyanis én pályakezdőként (kevesebb mint 1 év tapasztalattal) keresek nettó 400-at szintén villamosmérnökként (+ cafeteria + egyéb bónuszok)
#26 Persze, csak eljutni arra a szintre hogy mérnökként munkát vállalj már teljesen más képességeket, szaktudást, energiát igénylő dolog, mint szakmunkásként. Egy villanyszerelő egyéni vállalkozást 3 év alatt felépítesz a semmiből, a szakképzéssel, tapasztalattal, anyagi ráfordítással együtt. Egy villamos tervezőmérnöki vagy ipari programozói egyéni vállalkozáshoz 4 év szakképzés, 5-10 év gyakorlat dukál. Továbbá van egy olyan oldala is, hogy bizonyos szoftverlicenszek, melyekre mérnöki munkakörökben szükség van, külön-külön felveszik a versenyt egy kisebb autószerelő műhely komplett berendezésének költségével. Az már más kérdés, hogy a cégek, vállalkozók 80%-a ncore licenszel dolgozik virtuális gépről.
A különbség annyi, hogy amíg a villanyszerelő 5-10 eft-os órabérrel számláz, a robot vagy PLC programozó mérnök, vagy az épületvillamossági tervezőmérnök 25-50 eft-os órabérrel dolgozik. A befektetett munka és idő megtérül, csak a szükséges képességek az utóbbi esetek számát erősen korlátozzák. Hasonló arányok vannak a gépészeknél is, ha 1-1 gépcsoportra vagy szerszám típusra specializálódsz, és tudsz szerezni munkát, nem egy autószerelő vagy géplakatos egységárában fogsz számlázni.
Mérnökként is alapíthatsz építőipari vállalkozást, nyithatsz autószerelő műhelyet, vagy akármi mást. Nem muszáj a mérnök szolgáltatás világában gondolkozni, de ha ebben maradunk sem lehetetlen vállalkozás és megkockáztatom, hogy sokkal magasabb szinteket meg lehet ütni, mint egy villanyszerelői vállalkozással.
Szóval ez sarkos és valljuk be sok esetben kényelem kérdése. Van egy heti 40 órás állásom nettó 500 ezerért. Megér 1 millió forintos bevételt mondjuk egy vállalkozás a maga stresszével és garantáltan nem 40 órás munkahetével? Idővel lehet több az a bevétel, lehetnek alkalmazottak, stb. De ezt nem 2 perc felépíteni semmilyen területen. Akár mérnök az ember, akár autószerelő.
Én pl. az építőiparban élek és látok belőle annyit, hogy ne akarjak saját építőipari vállalkozást, pedig marha nagy hiány van. Meggazdagodhatsz belőle, de cserébe lehet 45 évesen elpatkolsz a stressztől... Nem minden fekete és fehér. A kényelem sokat ér.
Azért kíváncsi lennék milyen szakemberek azok a mérnökök, akik 2+ év tapasztalattal még mindig pályakezdő szinten vannak.
Sokak fejében az van, hogy megvan a diploma és onnantól kész, mindent tud és csak várni kell a nagy pénzt, majd idővel az egyre nagyobbat.
Sajnos rég elmúltak azok az idők, amikor ez így elég volt. Lifelong learning...
#29 Az a baj, hogy nagyon sok olyan szakember is alul van fizetve, aki nem az általad vázold példába esik bele. Dolgoztam együtt olyan gépészmérnök sráccal, akivel ritka dinamikusan lehetett együtt haladni, nagyon jó esze van hozzá, az említett 2 év tapasztalattal önállóan megtervezett egy 12 állomásos körasztalt mindenestől, a szükséges alkatrészgyártást és szerelést is managelte. A sorban felmerülő technológiai problémákat is szépen korrigálta. Jelenleg már 5 év tapasztalattal 430 nettóért dolgozik, és nem talál olyan céget ahol megfizetik. Pedig nem excel vagy CAD mérnök kaliber a srác. Villamosmérnökből is ismerek olyat, aki nettó 400 eft-os fizetésért készített komplett PLC vezérlést 70 tengelyes berendezésekre. Szintén nem excel mérnök típusú, jó eszű gyerek, még sem ajánlottak neki 5k nettónál többet Budapesten. A harmadik akit kiemelnék, kamarai tagsággal rendelkező épületvillamossági tervező, EBF-el, RB-s tervezőivel, magas szintű szabvány és szereléstechnikai ismerettel, 550 nettónál megáll a fizetése. Nem heti 40 órát dolgozik.
De igazából tök mindegy hogy a medior mérnök 400-at vagy 600-at kap, mind a kettő kevés. Tanulhatsz te élethosszig, itthon mérnökként alkalmazva sosem leszel megfizetve. Akkor tudsz a magas szintű ismereteidből profitálni ha kimész külföldre, vagy egyéniben kezdesz magaddal valamit. Egy PLC programozó gyártástámogató mérnök piaci napidíja 250 eft. Amíg alkalmazottként dolgozol, ebből megkapsz 25-35 ezret, speciális területen 40-45 ezret. De ott már a napidíj sem 250 eft.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!