Miért akar minden fiatal Pestre menni és ott karriert építeni? Egy vidéki város, megyeszékhely sokkal élhetőbb Pestnél és ott is meg van minden lehetőség.
#20
És ha nincs saját lakásod, akkor hova mész nyugdíjas korodban? Alszol a metró aluljáróban, mert a nyugdíjból nem tudod fizetni a lakbért?
A saját lakás fontosabb, mint a bulizás meg az utazgatás.
A fiatalok két kézzel szórják a pénzt. Ezzel a világgal én nem tudok azonosulni.
A fiatal kornak a lemondásokról és a nélkülözésről kell szólni, amíg nem lesz saját lakás
Ne ilyen beszűkülten lásd a világot mert olvasni is rossz. Lemondás, lemondás aztán meghalsz 40 évesen. Nem minden az hogy van 25 évesen saját lakásod.
#24
Bizonyára te is egy lakástulajdonos vagy, aki lakást ad bérbe és jól megszedi magát, ezért vagy ennyire az albérlet mellett..
Milyen kockázat? A lakásárak folyamatosan mennek fel, aki 15 évvel ezelött megvett egy lakást, ma már el tudná adni 10 millióért.
Az albérlet meg csak eszi a pénzt.
Csak az tekinthető középosztálybelinek, aki saját lakással rendelkezik.
Tényleg nem megbántani akarlak, de sajnos az utolsó néhány hozzászólás jól reprezentálja az oktatási rendszer hiányosságait, pénzügyi tudatosság hiányát.
Nem vagyok lakástulajdonos, bérlek. Lakáskiadás egyáltalán nem számít túlságosan jó üzletnek. Évi nagyon max 5-6% környéki nominális hozam realizálható, miközben vagy egy alacsony likviditású eszközöd. Nominális hozam után adózol, amortizációra félreteszel, levonod az inflációt, rizikóhozam elvárásod lesz (nem fizető bérlő, problémás bérlő, helyi gazdasági helyzet változása (elmegy a gyár,stb.)ebből neked marad egy alacsony reálhozam.
Pénznek van jelenértéke, illetve jövőértéke. Szépen hangzik a 10 -> 40 millió, viszont kérdés ez tényleg annyira jó? Vegyünk alapul egy S&P500 referenciahozamot az adott periódusra, ami 9,2% környékén volt , vizsgáljuk ehhez képest nominális összegeket (mindkét esetben adózás előtti összegeket). 10 millió forint 15 évvel ezelőtti, mai jövőértéke 39,2m forint volt, azaz csak 800 ezer forinttal kevesebb, mint a vizsgált referenciahozamban szereplő instrumentum.
Ez még mindig a ingatlanvásárlás javára dönti a mérleget, de nem szabad elfelejteni a következőket:
- alacsony likviditás
- elmúlt 15 évben soha nem látott drágulás, ment végbe részben nem piaci folyamatokból következően (csok, ingyen hitelek, egyéb tàmogatások)
- alacsony alapkamat környezet
- ingatlanok 50 és 100 éves viszonylatban sem szerepelnek jól
Utolsó megjegyzés:
Ebből a bot egyszerű modellból, kimaradt a devizakockázat pozitív externális hatásàt firtató rész, egyébként okos közgazdászok (nem én, azt mondják, hosszú távon nagy valuták mindig erősebbek lesznek, mint kisebb társaik).
Utolsó utáni megjegyzés:
Azt, hogy valaki középosztálybeli, legkevésbé sem a saját tulajdonú ingatlan megléte/nemléte dönti el.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!