Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Ebben az esetben jár nekem...

Ebben az esetben jár nekem szabadnap?

Figyelt kérdés

Tavaly nyár óta dolgozom egy cégnél, ahol még azóta kimondottan nekem szóló szabadnapot nem kaptam.

A kötelező szabadnapokon kívül dolgoztam mindig, szombatokon is elég gyakran. Ha most már hetente nem is, de minden második szombaton munka. Volt olyan is úgy két hónapon keresztül, hogy minden szombaton. 1-2 túlóra is benne volt a heti programba azért.

Szabadságról még szó sem volt, viszont ki szeretnék venni pár napot ebben a hónapban, ugyanis huszonévesen el szeretnék menni ide-oda a barátnőmmel, amire kellene egy vagy két hosszú hétvége.

Szerintetek jogosult vagyok rá ennyi idő elteltével, vagy inkább meg sem próbáljam?

A cég ahol dolgozom privát kézben van, így minden más mint egy állami, vagy nemzetközi cégnél.



2021. jún. 6. 22:12
1 2 3
 11/27 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem is azért nem kapsz bérpapírt mert sumákolás van a szabikkal is és a TB-vel is. Mondd, hogy legalább a szerződésből van nálad egy példány?!
2021. jún. 7. 05:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/27 anonim ***** válasza:
100%

Van írott szerződése!


Minden évben az MT szerint a dolgozónak X. Y. nap szabadság jár. Ha valakinél próbaidőt kötöttek ki, attól még az jár, csak a próbaidő tartama alatt nem köteles a munkáltató szabadságra engedni, hiszen akkor a próbaidő lényege nem biztos, hogy teljesülhetne -> kipróbálja egymást a szerződött két fél. Ettől az még nem vész el.


Alapszabadság 20 nap egy egész évre. Az életkor függvényében ez növekszik, a maximum 30 nap lehet. Azon kívül vannak pótszabadságok is. Tipikus pótszabadság, ha valaki a háztartásában 16 éven aluli gyermeket nevel. Nekik jár pótszabadság is még például.


A szabadságból 7 nappal a dolgozó rendelkezik. Ez azt jelenti, hogy Te határozod meg, hogy mikor szeretnéd kivenni. A többi részével a munkáltató rendelkezik, tehát ő adja ki, amikor akarja. Annyi kikötése van az MT-nek, hogy lehetőleg úgy kell biztosítania a szabadságot, hogy évente egy alkalommal legalább 14 napot egybefüggően szabadságon tudj lenni.

A szabadságot köteles kiadni éven belül! Átvinni másik évre csak olyan indokkal lehet, amit az MT megenged. Olyan nincs, hogy elveszik a szabadság úgy, hogy nem töltötte azt le a dolgozó. A munkaügyi hatóság bírsággal sújtja azt a munkáltatót, aki jogszabállyal szembe megy!


A kivett/kiadott szabadságos napokat általában (jó esetben) a bérlapon feltüntetik. Kérd ki a bérlapokat a munkáltatótól, és ha azt látod rajta, hogy anélkül "kiírták" a szabadságaidat úgy, hogy valójában szabadságon nem is voltál, akkor nyugodtan kezd el reklamálni!


Jelzem: A bérlapok átvételét igazolni kell az aláírásoddal. Ha nem elektonikus formában valamilyen tárhelyre kapjátok a bérlapot, ahol meg tudjátok nézni, hanem fizikai formában tudják azt biztosítani (kell biztosítani), akkor a bérlap átvételét igazolni kell a munkáltató felé. Általában úgy, hogy az átvett bérlap munkáltatónál maradó példányán aláírod, hogy "átvetted".

Ha olyat kérnek, hogy visszamenőleg és utólag írj alá ilyet, akkor azt ne tedd meg! Vagy kizárólag úgy tedd meg, hogy az aktuális dátumot írod rá még akkor is, ha tavalyi bérlap van előtted! Fontos!


Kérdezz rá a munkáltatótól, hogy a tavalyi szabadságaiddal mi van, mert Te nem voltál tavaly szabadságon. Ha tavaly nyár óta vagy, akkor kb. az év feléről beszélünk, tehát a 20 napból kb. 10 nap járt volna a tavalyi évre.

2021. jún. 7. 05:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/27 anonim ***** válasza:
77%
Látjátok ezért gáz, hogy az iskolákban, főleg a közép iskolákban nem tanítanak jogokat, munka világáról semmit. Fogalmuk sincs az iskola padból kijövő fiataloknak arról mi kell ahhoz hogy szabályosan dolgozhassanak. Kell egy szerződés, kell egy üzemorvos általi papír, 3 hónap próbaidő, a szerződésben minek kell állnia arról sem tudnak sokat. Az hogy hány napra vagy jogosult szabadnapra, hogy ha beteg vagy ki kell íratnod magad orvossal táppénzre, azt leadod és kifizetnek. Mivel semminek nem is kérdeztek utána, és nem is jártok utána így eszetlenül indultok el a munka világába, amit a munkáltatok széles mosollyal az arcukon ki is használnak. Bérpapírt is kell adniuk, ha nem adnak, kérned kell, ha akkor sem adnak akkor ott kell őket hagyni, mert akkor adócsalók valószínűleg. Ilyen helyen soha nem dolgootam és nem is dolgoznék, mi az hogy nem jár szabadság, meg nem tudok semmiről, Nevetséges vagy te is, ha semminek nem kérdeztél utána, semminek nem jársz utána, hogy mi jár, mi nem.
2021. jún. 7. 07:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/27 anonim ***** válasza:
83%

Jah a szabadnapok száma meg akkortól függ, mivel én 40 éves vagyok így nekem évi 27 nap jár, ha te 20 éves vagy akkor 20 nap jár 1 évre. Itt egy cikk róla:

[link]

2021. jún. 7. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 anonim ***** válasza:
100%
12es tökéletesen össze foglalta
2021. jún. 7. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/27 anonim ***** válasza:
100%
Az előző munkahelyemen én sem voltam szabadságon egy évig, a bérpapíromon is az volt feltüntetve, hogy nem vettem ki...Mégsem történt semmi, és amikor egy év után mondtam, hogy akkor én most kivenném a jövő évi szabikat (tudom, hogy ilyen elvileg nincs, de olyan sincs, hogy egy évig nem vesz ki valaki szabit, úgyhogy...), még nekik állt feljebb. Fel is mondtam.
2021. jún. 8. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 anonim ***** válasza:
100%
*előző évi, nyilván, nem jövő évi. :D
2021. jún. 8. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/27 anonim ***** válasza:
100%
Normális helyen dolgozom, nekem most adtak ki 2 hetet, mert fél éven át nem szabiztam :) Régen mikor himi, humi cégeknél voltam nem adtak ki semmit úgy kellett könyörögni érte, meg hogy fizessék a szabadnapokat. Ilyen gyalázatos fo.s cégeknél nem szabad dolgozni, mert csak kihasználnak, valószínű a járulékokat sem fizeti utánad!
2021. jún. 8. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 anonim ***** válasza:
100%

"Mégsem történt semmi, és amikor egy év után mondtam, hogy akkor én most kivenném a jövő évi szabikat (tudom, hogy ilyen elvileg nincs, de olyan sincs, hogy egy évig nem vesz ki valaki szabit, úgyhogy...), még nekik állt feljebb. Fel is mondtam."


Minden út Rómába vezet...


Kormányhivatalokban találhatók a munkaügyi hatóságok. Ott kell panaszt tenni! Mi 2 embernél átvittünk a következő évre 1-1 nap szabadságot. 50 ezer forint bírságot kaptunk érte. És nem manapság volt ez már.

2021. jún. 8. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 anonim ***** válasza:
Pontosan tudták volna, hogy ki jelentette be őket, mert egyedül nekem volt nagy a szám ezzel kapcsolatban, és kis cégről volt szó...
2021. jún. 8. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!