Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Az igaz, hogy szinte az...

Az igaz, hogy szinte az összes vendéglátós minimálbérre van bejelentve?

Figyelt kérdés
A többi pénz pedig borravalóból, szervízdíjból, teljesítménybónuszból jön össze adómentesen? Ez így legális?
2020. nov. 16. 10:11
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
87%
Ez mind szép és jó, de amikor lebetegszik az ember és igényelné a táppénzt, vagy elmegy a munkaügyi központba és igényelné az álláskeresésijáradékot, akkor nem fog semmit se kapni, mert ezek a foglalkoztatások után nem jár semmi.
2020. nov. 17. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
76%

Ebben a munkavállaló ugyanúgy hibás. Nekem nem is ezzel van problémám, mert ezt előre tudja mind a munkáltató, mind a munkavállaló. Munkáltatói oldalról is ott van a dolog, hogy nincs felmondási idő meg stb, szóval akár kedd este mondhatom azt, hogy szerdán már nem megyek és nem tud mit csinálni velem.

A probléma inkább ott van, hogy mindenki a mentesített keretösszeget kapja, pótlékot szökőévente számfejtenek alkalmisnak, még akkor is ha járna és a többit meg borítékba kapja. Amint írtam korábban is, ez az, ami illegális.

2020. nov. 17. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
43%

11-es ezzel tisztában van a munkavállaló is. Így írja alá a szerződését is. Erre írtam azt, hogy "öngondoskodás"-ra is kell számolnia. Egy fő állás mellett alkalmizót, vagy álláskeresési járadékost, vagy gyeden lévőt, gyesest, rokkant nyugdíjast ezek ritkán érdeklik, mivel máshol biztosítottak eleve.


12-es én megint csak azt mondom, amit tapasztalok. Nálunk ritka, az hogy alkalmival ahol órát sem vagy köteles meghatározni pl. napi bér esetére, valaki ezzel problémázna.


Nyilván -és erre írtam a hátrányt is-, hogy megvan a hátránya oda-vissza, mert sokszor kerül ilyen helyzetbe az ember, hogy szól, jajj holnap mégsem jó, vagy nem addig tud maradni, mint szokott, stb. Ezért is rugalmas foglalkoztatási forma ez amit megfeelően kell tudni kezelni. 3 emberre 45.000 Ft még mindig kevebb, mint egy fő 8 órás járuléka, aki ha lebetegszik akkor nincs másik két mozdítható ember aki lehelyettesítse.


Ugyanakkor valóban volt olyan üzlet is, akit mellettünk azért bírságoltak meg, mert még efoba se volt bejelentve a konyhalány, de bőszen ajánlgatt a rokonát hozzánk elég ha 500-as órabért fizetek neki :-) . Na, azt viszont tényleg nem értem meg, ha már arra sem hajlandó egy vállalkozás.

2020. nov. 17. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
87%

"Nyilván, de ez ugyanúgy legális marad attól. A cégek önálló jogi személyek, nem a tulaj személye lesz a meghatározó, hanem a munkáltató aki a cég."


Nem, nem marad legális, amennyiben a munkavégzés is ugyan ott, ugyan úgy történik. Így szimpla adóelkerülés, amire jelen helyzetben tojik a NAV, ugyan úgy mint másik ezer trükkre, mert viszonylag körülményes ellenőrizni és mert nyugodtan mondhatjuk úgy, hogy iparági standard.

Persze van olyan eset, amikor ez legális és korrekt tud lenni, csak hát az a nagy helyzet, hogy az a magánvéleményem, hogy ez az esetek töredéke, pláne a vendéglátásban. Az embernek nincs táppénze, nincs fizetett szabadsága, nincs semmije, rohadtul kiszolgáltatott helyzetben lesz. Aki erre azt mondja, hogy kedvező a munkavállaló számára, az nem komplett.


"Ugyankkor egyik ismerőnek meg pont a könyvelője ajánlotta ezt, hogy efo helyett legyen csak 4 órában bejelentve a segéderő és ha ellenőrzés van, akkor túlórára hivatkozzon. Amit úgyis utólag kell csak elszámolni, jelenlétin meg igazolni tudja, mert még csak a kezdési idő lesz aláírva aznap."


Ez annyira jól leírja ezt a rablógazdaságot, ami itthon van...

2020. nov. 17. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
0%

"Nem, nem marad legális, amennyiben a munkavégzés is ugyan ott, ugyan úgy történik"


Senki nem mondta, hogy csak ugyanott lehet végezni a tevékenységet, csak Te, attól függetlenül, hogy ez elég életszerűtlen is. Sőt pont arról beszéltem, hogy több foglalkoztatónál is efoval dolgozik több helyen olyan emberem, aki egyébként vagy


1. Főállásban valahol biztosított ( pl. a pék srác, aki mellette heti 3 napot dolgozik nálam a szabadnapjain, hétvégén meg egy költöztető cégnél van rakodóként )


2. Gyeden, vagy gyesen lévő anyuka, aki a gyereke mellett keres olyan munkát, amit tud időzíteni a gyerkehez . Iskolabüfében pl. reggel 7-től du 3-ig ideális neki, utána el tud menni a szemközti bölcsödébe, óvodába a gyerekért. Ha a gyerek beteg, nem kell könyörögnie a munkáltatónak, hogy hagy maradhasson otthon vele.


3. Nappalis közép-, vagy felsőoktatásban résztvevő diák, aki az ösztöndíj mellé szeretne futárkodni, besegíteni, de az iskolaszövetkezet csak 750-1000 Ft-os órabért adna neki, itt meg kap nettó 1000-1500-at.


4. Rokkant nyugdíjas, aki vendégházakban takarít efosként, mellette meg konyhalány egy másik foglalkoztatónál.


5. Álláskereső, aki járadék mellett bevételhez juthat, sőt ha beválik, akkor támogatottként kivehető és támogatással is tovább foglalkoztatható még 1 évig is akár, vagy tartósan önerőből bejelentve gar. bérminimumon.


Ebben mi az a adókerülés és mi a nem jó a munkavállalónak?


Egy képzeletbeli elmélet szerintem csak, ami köszönő viszonyban sincs lehet a valósággal.


Hogy tud kettőnél több cég egy helyen dolgozni egy időben?


Max megosztva létezik ilyen, hogy egy telephelyre két cég van bejegyzeve, amihez a Nébih külön egedélyben foglaltak szerint időben vagy térben elhatárolva folytathatnak csak tevékenységet. Pl. egy éjszakai és egy nappali munkarendben,-vagy egyik része rendezvényen van kitelepülve -de a rendezvény étkeztetés külön cég keretében történik

- , másik része meg a háttérkonyhán, de azért eléggé a Földtől elrugaszkodott elképzelés, hogy egy alkalmi munkaerő majd reggel hattól éjfélig,vagy másnap reggel 6-ig ott lesz havi 30 nap, vagy ha rendezvény van akkor fél napot ide írják, felét meg oda. :-)


Látod, mégsem feltétlenül a kezdő vendéglátós foglalkoztató ötlete csak a mutyi, hanem a könyvelő ajánlása.

2020. nov. 17. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:

Norbert az a baj, hogy nem fogod fel, hogy itt miről van szó. Nem speciálisan a te cégedről van szó és igen, ezt lehet legálisan használni és van hogy jó mindkét félnek.

De a valóság az az, hogy a nagy hotelekben, éttermekben, vendéglátóhelyekben általában a tulajnak több cége van (pl. papíron külön cég az étteremben lévő 3 kávézó, 2 étterem, meg egy maga a hotel) és a dolgozókat ezek között a cégek között dobálják A-ból B-be, miközben ugyan abban a munkakörben vannak. És miért csinálják ezt? Mert így könnyebb az alkalmazotti létszámot a vendégszámhoz igazítani és mert olcsóbb. És miért jó ez a munkavállalónak? Eltaláltad: semmiért, neki ebből csak és kizárólag hátránya van.


Mondjak még példákat, vagy el tudod képzelni? Több jó barátom is dolgozik vendéglátásban és mindig azzal rágom a fülüket, hogy ez hosszú távon ciki lesz, de mindig azt mondják, hogy nincs más választás, az összes helyen ez megy. Most pl. a korona helyzetben is ők szívnak a legnagyobbat.

2020. nov. 17. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 A kérdező kommentje:
Na igen, én a nyugdíj miatt kérdezem, mert az akkor gyakorlatilag a mindenkori minimálbér után járó nyugdíjnál is kevesebb lesz.
2020. nov. 17. 23:00
 18/18 anonim ***** válasza:

Ismerem azt a helyzetet, családban is volt szálloda, am egy kis sezgmense az egész vendéglátásnak. Ez pont így működött, csak ott minimálbéren volt és van is most is szinte mindenki bejelentve, nem alkalmival ( Hotel-gyógyfürdő egy cég, étterem-drinkbár külön cég, meg cukrászat-fagyizó is). Mostanság inkább azoknál van csak alkami, akik szezonálisan külfödön vannak és csak pár hónapig helyezkednek el itthon.


Én arról az esetekről beszek, amikor . pl. nem csak nálam, de bárkinél is, - megérheti az alkalmi foglalkoztatás munkavállalói oldalon is, nemcsak munakadóin.


Emellett, ha valóban több a havi bér, mint a papíron igazolt, akkor -ahogy pl egy katas vállakozó esetében is - nem arra kell számítani, hogy majd abból nyugdíj lesz, hanem "öngöndoskodással" abból kell tartalékolni amit nettóban megkap az ember.


Egy minimálbérrel sem lesz nagy élet nyugdíjasan.


Nem véletlen, azok akik kvalifikáltabb munkaerő, nekik folyamatosan van lehetőségük külföldön is megszerezni a magasabb szintű biztosítást és szakmaiságot, nem feltétlen itthon fognak elhelyezkedni minimálbérért. Max. álláskeresési mellett, vagy pár hétig, hónapig esetleg több helyen, alkalmi jelleggel "bérpincér" és hasonló programban alkalmival.


Max. az tud jobban keresni papíron is, akire úgymond építik az egész üzletet ( konyhafőnök, üzletvezető, stb. akik meg jellemzően már megjárták ezt az utat és adott akkora tudásuk hozzá, hogy megérje bejelentve alkalmazni ).


Mi pl most is keresünk márciustól a felszolgálótól a szállodaigazgatóig sokféle munkaerőt.

2020. nov. 19. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!