Aki sikeresen átképezte magát, az hogyan szerzett szakmai tapasztalatot? Hogyan érte el azt, hogy a cégek szóba álljanak vele?
Alapból ha az ember átképzi magát, munka mellett nem tud olyan alaposan elmélyedni az új területben, iskolából is vagy estit, vagy levelezőit tud választani, amelyek már ebből adódóan se olyan erősek.
Az ember tipikusan belekerül abba az ördögi körbe, hogy nem veszik fel, mert nincs tapasztalata, de honnan is szerezhetne tapasztalatot, ha nem veszik fel??
Az összes ismerősömnek el kellett mondanom (és a legtöbbnek nem egyszer), hogy gyakornokoskodni csak nappali tagozatos hallgatói jogviszonnyal lehet.
Úgy látom, szinte lehetetlen átképzés útján elsajátítani egy szakmát MAJD sikeresen elhelyezkedni és "megtapadni" benne.
Az összes ismerősöm tudja, hogy ezzel szenvedek, ha nem akarok panaszkodni, akkor is, hiszen erre rögtön rákérdeznek: na hol dolgozol, mit dolgozol, sikerült-e a tanultakkal elhelyezkedni.
Ráadásul kínomban egy nyílt csoportba írtam posztot, mert láttam, hogy sokan mások is így tesznek és a fejvadászok, rectruiter-ek reagálnak rá. Hát az enyémre csak kettő reagált. Viszont az arckönyv "adatvédelme" miatt valószínűleg sok ismerősöm idővonalán megjelent a "hirdetésem" és ez eléggé ciki.
Közben pénzem már lassan nincs, totál szegényes és nomád körülmények között élek, szabadidőm kevés volt az utóbbi időkben...
Nekem az lett volna a taktikám, hogy első évben nagyon alacsony fizetést kértem, mondván betanulok. Így összejött volna egy állás.
De végül inkább beiratkoztam nappali egyetemre, és gyakornokoskodok, mert még volt állami félévem.
Az a gond, hogy nekem meg kell élnem abból, amennyi bevételem van. Egy heti 40 óra munka kellene, és amellett nappali egyetem, hááát... Ráadásul a nehezebb szakok közé tartozik, én pedig nem egy agytröszt.
Egyébként én is gondolkoztam már a nappalin.
Én is próbálkoztam alacsony bérigénnyel és valahogy a cégeket ez se hatja meg. (Mert akkor meg attól félnek, hogy csak ugródeszkának kellenek, az ember meg amint egy picit tanul náluk, már le is lécel.)
Először is keress rá az "önéletrajz" szóra és olvass el mindent az önéletrajz írásról. Majd írd meg rendesen az önéletrajzot. A többit 1-es elmondta.
Hajrá!
Egyébként sem mindenki a legtapasztaltabbakat keresi, van ahol megfelelő egy kezdőbb és ügyes valaki is.
Rengeteg helyre beküldtem, volt, ahova többször (jó, nem 2 hónapon belül).
Igen, nyilván túl vagyok azon, hogy utánanézzek az önéletrajznak. :D Ez hogyan is jött? :D
Kifejezetten az a bajom, hogy nem kellek, mert kezdő vagyok, de kezdő is maradok, amíg sehova se kellek.
Bár én nem az előző válaszoló vagyok, de erre adnék neked választ.
A CV a legfontosabb dokumentum a karrieredben.
NAGYON alaposan meg kell határozni, milyen típusú CV a megfelelő.
Természetesen ha gyártósori pakolgatónak, aktatologatónak, bolti eladónak, raktárosnak, programozónak, stb. jelentkezel, tehát ahol a tiszta nyersanyag kell, oda egy europass sablont is bedobhatsz.
Viszont amikor már magasabb szintű, vezetői, középvezetői, vagy ezek közvetlen kapcsolati munkájára jelentkezel, illik egy kicsit kreatívabb önéletrajzot összehozni.
A "Creative CV", mint fogalom Magyarországon nem olyan rég indult be, ezért rengeteg ellenzője is van.
Én most inkább a jó pontokat szedném össze, illetve egy tanáccsal kezdenék:
-Attól, hogy Creative CV, ne kép legyen, hanem .doc(x), vagy .pdf (ha az ATS nem tudja leolvasni a szöveget, automatikusan eldobja)
-Szebb ránézni, illetve egy bizonyos fokú hozzáértést sugall. Meg tudtad tervezni, kivitelezted egy képszerkesztővel és szövegszerkesztővel. Van vizuális érzéked.
-A kevesebb szöveget (bonyolult elrendezés ide-oda) az ATS egyszerűbben át tudja nézni. Az áttekinthetőség egy fontos szűrő az ATS-nek.
-A vizualitás jobban megfogja az embert. Egy HR munkatársban jobban meg fog ragadni, ha nem csak az évszámot, hónapot látja az előző munkahelyed neve mellett, hanem egy timeline-t (ami megfelelő kialakításban még hosszabbnak is illuzionálhatja)
-Ha fekete-fehérre tervezed (érdemes arra, mert a legtöbb helyen úgy nyomtatnak, így egy színes önéletrajz borzalmasan néz ki ff-ben nyomtatva), sok minden alakítható rajta.
-A papírral is bőven lehet játszadozni. Ez arra az esetre szól, mikor nem e-mailben, hanem fizikálisan juttatod el a CV-d. Akár face-to-face, akár postai úton.
______________________________
Dolgoztam sokáig HR-esként egy eléggé nagy cég Marketing osztályának. Igaz nem Magyarországon, hanem a Távol-Keleten. Természetesen maga a tény, hogy marketing osztály, így adott, hogy a kreativitás, design egy kötelező elem volt. De pont ezzel kezdtem ezt a választ is, hogy ezek a CV-k csak bizonyos (bár a szabad pozíciók több, mint felét lefedő) álláshirdetésekhez jó.
Nálunk ha egy CV nem volt elég kreatív első rápillantásra (szöveges tartalomtól függetlenül), már szóba sem jöhetett.
Itt van pár nagyon jó példa:
Mindegyik elég kreatív, megragadó. Viszont nem kell bogarászni.
Csak az nem találja meg rajta a keresett információt első rápillantásra, aki 50 alatti IQ-val, vagy -20 alatti, vagy +20 feletti dioptriával rendelkező szemüveget hord.
Egyértelműen kivehető rajtuk, hogy milyen nemzetiségű, hány éves, elérhetőségek, skill-ek, tapasztalok, referenciák, stb.
Viszont nagyon nem mindegy milyen munkahelyre küldöd el.
Candice Witpas galaxy-CV-je szinte bárhova küldhető.
Tess Simpson marketing-CV-je inkább csak irodai, nem kreatív területekre.
Riccardo Sabatini news-CV-je inkább olyan területre, ahol fix designkeretekkel dolgoznak.
Tim freelance CV-jét értelemszerűen "szórógatná" az ember mindenfelé.
Amanda Lee folder CV-je egyértelműen nyerő lenne egy CEO-titkárnő, de szinte bármilyen irodai területre.
Errol Veloso analyst CV-je pedig bármilyen informatikai (ami nem programozás) területre, vagy nagy adathalmazzal dolgozó irodai területre megfelelő lenne.
A Creative CV-k egyik hátranya ténylegesen az, hogy maga a design kicsit behatárolja (ha csak nem egy általános szöveggel teli CV kicsit megszépítve, mint pl. Sophia Robertson CV-je, mert akkor az akárhova küldhető) milyen területre alkalmas.
"Igen, nyilván túl vagyok azon, hogy utánanézzek az önéletrajznak. :D Ez hogyan is jött? :D"
Onnan, hogy ez az első amit lát belőled, rólad a HR-es az a CV és ez alapján fognak hívni, és a legtöbben nyilván szeretik azt hinni, hogy jól megírták. Mert szereti az ember ezt gondolni, ami mondjuk érthetőnek érthető, csak ettől még nem lesz feltétlenül valóban az igazi és megkockáztatom, ha átküldenéd találnék benne óriási bakikat és hiányosságokat. Ha név megváltoztatásával benne vagy szívesen ránézek.
Másik bizony az ami szintén figyelemfelhívó a CV megfelelőségében, hogy még kezdőként is meg lehet írni azt olyanra, hogy az tényleg rendben is legyen. És itt az első kérdés az, hogy legalább 100 pályázat megvolt-e és abból hány interjúd lett. Ha még interjúkig se jut el, akkor a CV-nél már elakad és ott a bibi - és nem a kezdőség az ami a bibi, hanem maga a CV.
A pályaváltás és kezdőség is csak egy dolog, aminek megvannak a sajátos dolgai - ez tény, - de más is kezdő és mégis beindul neki a dolog. Akkor hogy is van ez?
A kreatív CV-kkel azért kicsit óvatosan bánnék, mert teljesen más egy designeri közeg. A kreatív CV-k sajnos kevésbé áttekinthetőek és annyira azért nem rajonganak érte a HR-esek és ez a lényeg. Nem az hogy a pályázónak tetszik. Kivétel nyilván minden designeri pozíció, ahol a munkakörből adódóan válik szinte kötelezővé, és ha nem olyan pozikra pályázol, akkor nyugodtan el is hagyhatod. Viszont legyen jól tagolt és áttekinthető, ne kelljen a HR-esnek bogarászni benne, hogy mi hol van. Ez viszont fontos.
A docx nem a legjobb sajnos, mert Word verziótól és beállításoktól függően, átrendezheti és elcsúszhatnak rajta szövegek. Csak pdf az ami garantáltan úgy fog megjelenni, ahogy azt készítették, mert pont erre lett kitalálva a pdf. De a docx és pdf együttes küldése is jó, mert HR oldalról más az amiért jó az egyik és amiért a másik.
Azért van enterezés benne, de inkább térköz, tabulátor, behúzás. ;) Csak pdf-ben szoktam küldeni.
Benne lennék amúgy, igen! :)
Lehet, hogy csinálok egy gyors statisztikát, mert őszintén szólva a Gmail-en kívül sehol sincsenek összegyűjtve az eddig próbált cégek, lehet, hogy nem ártana és még fél - egy órácskát ráérek.
A neten mindenhol rébuszokban beszélnek a jó CV-ről, igazán az ember nem tudja abból "megtanulni".
Ha ismerősök nézik, úgyis hibát fognak benne találni, és mindenki mást. Ami egyik szerint hiba lesz, az a másik szerint már egyenesen pont, hogy úgy jó.
Amúgy most tényleg szívesen átküldöm a fentiek ellenére is, kíváncsi vagyok a véleményedre. Csak kérlek, NAGYON finoman! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!