Mi történne, ha a Magyarországon megtelepedett külföldi multi üzletláncokat átvennék a már tőkeerős és jól működő hazai kereskedelmi hálozatok, láncolatok?
Okozhatna-e fennakadást, áremelkedést a vásárlók szempontjából nézve a dolgot?
A másik fontos kérdés, hogy adózás szempontjából jobban járna-e Magyarország? Jobb lenne-e az államkincstárnak, ha ez gazdasági csere megtörténne?
Ja még egy szempont: Mi történne a dolgozók bérével? Befizetett TB és nyugdíjjárulékaikkal?
Még egy kérdés, mi történne a környezeti hatások tekintetében? Változna-e vagy romlana a morál? Ez kifejezetten olyan környezettudatossági kérdés, amelynek hatását befolyásoló döntések, csakis vállalati stratégiai szinten dőlhetnek el.
" de egy eladójuk keres kb 80 ezer forintot, míg egy másik államban dolgozó alkalmazottjuknak ugyanazért a munkáért 1200 fontot ad (majdnem 500 ezer forintot!)"
Melyik az a masik allam es melyik varos? Ott mennyibe kerul a lakasberles?
Téged nagyon keményen agymostak... Akkor most beszéljenek a tények egyszerű példákon keresztül keresztül:
" hogy a jelenlegi kiszolgáltatsságunk a multik felé az gyümölcsöző lehet hosszútávon"
De igen, főleg, hogy nem vagyunk kiszolgáltatva senkinek sem. A "multik" beruháznak, munkahelyet teremtenek, GDP-t generálnak. Ez jó az országnak minden tekintetben. Nem mellesleg már kb. 25 éve tökéletesen működik a dolog, ez úgy gondolom bőven fedi a hosszútáv fogalmát.
"Hiszen beengedtük őket jóhiszeműen, de a várt és általuk igért növekedés igencsak elmaradt."
1., Szabad piacgazdaság van
2., Mi is maradt el? Számszerű példa: Beengedte a magyar állam a Tesco-t.(kocsmai pletykákkal ellenttében semmilyen adókedvezményben nem részesülnek). A Tesco befektetett magyarországon durván 500 MILLIÁRD forintot, épített 220+ áruházat és jelenleg 22,000 MAGYARNAK ad munkahelyet és ~ 250 MILLIÁRD forint adót fizet évente. Mi többet várnál még el egy multitól?
"versenyképes jövedelmet biztosító munkahelyeket biztosítanak"
Miért, nem azt biztosítanak? Egy pénzügyi végzettségű munkatárs mennyit keres egy multinál? 350 br.-től kezdődik a junior bér. Ugyan ezzel a végzettséggel mennyit keresel egy "maszek" cégnél? 120 bruttót + ZSEBBE még 30-40e-t adózatlanul. És nincs táppénz, nincs nyugdíj, nincs duma. Mennyit keres egy árufeltöltő a Tescoban? 90-100e között nettóban. Mennyit keres egy bolti eladó egy maszek magyar közértben? 67,500 ft-ot és nem heti 40 órát dolgozik, hanem heti 50-et, csak nem fizetik ki a túlóráját. Nos, szerinted ennek fényében miért is nem versenyképes a multik által biztosított jövedelem?
"mennyire előnyben részesítik a hazai beszállító piacot"
Körülnéztél már egy hipermarket zöldségosztályán mondjuk? Az áru 70%-a magyar, PEDIG A KÜLFÖLDI OLCSÓBB LENNE! Sokszor SOKKAL OLCSÓBB. A piacon meg veheted a "magyar fokhagymát" a mosolygó kofától, aki kínából feketén hozatta és büszke leszel magadra, hogy támogattad a magyar kisvállalkozót...
"meg hogy majd mennyit adóznak,"
A multik azok, akik 100%-ban adóznak a törvényi kritériumok alapján! Ugyanis amíg a Józsi BT simán csal adót, mert maximum a könyvelőjét kell jól megfizetnie érte, addig egy multinál, ahol a pénzügyi osztály alsóhangon 50-100 fő nem lehet meggyőzni mindenkit arról, hogy a legnagyobb titokban csaljanak már a CÉGNEK (hiszen ebben nekik nincs pénz) aztán erről hallgassanak és fedezzék a vállalatot. Na meg a NAV viszsajáró vendég. Így stimm?
"Sok termékükre több száz százalékos árrést tesznek"
És? Sok termékükre meg kb. 1%-ot, hogy bevonzza a vásárlót. Ezért miért nem reklamálsz? Mellesleg kb. semmin sincs 100% árrés - legalábbis élelmiszer tekintetében.
"eladójuk keres kb 80 ezer forintot, míg egy másik államban dolgozó alkalmazottjuknak ugyanazért a munkáért 1200 fontot ad"
Ez így egy non-abszurdum baromság. Ezt így nem lehet összehasonlítani. Már csak azért sem, mert mivel nyilván a Tescora gondolsz - angliában a forgalma a többszöröse, mint a teljes közép európai régiónak és így sokkalta költséghatékonyabb. Na meg az adó is a töredéke a királyságban, mint itthon.
"Tehát leértékeli a magyar szakképzett munkaerőt a nem szakképzett angliaival szemben. "
MIVAN? ELadóról beszélsz ember. Az angliai bevándorló, aki tölti a polcra az árut mennyivel szakképzetlenebb, mint a magyar, aki szintén tölti a polcra az árut? Non-szensz butaság.
"Ha anno, az akkori ...."
Baromság, már bocsánat. Felettem már leírták, hogy a gazdaság szempontjából TELJESEN MINDEGY, hogy magyar vagy külföldi cég generál kereskedelmet vagy termelést MO-n, hiszen ide adózik, itt teremt munkát, míg a nyereségét a magyar cég sem köteles MO-n elkölteni.
Összességében sírnék, olyan hülyeségeket hordasz össze. Kicsit kapd össze a tudásod és szokj le a szélsőjobboldali (nagyonhülye) "gazdasági szakemberek" írásairól. Semmi bajom a jobboldallal, de amit itt művelsz az extrém nagy baromság.
Már megint politikát keversz egy pusztán gazdasági kérdésbe. De! Tudod mit mondok? Mindegy, hogy ki vesz át egy ilyen multi céget. Lehet akár fideszes is. Ha jó az államnak, az országnak, a dolgozóknak és azok családjaiknak és az átvevő az egy Fideszes cég, akkor éljen a Fidesz!
De lehet más párthoz tartozó is. Mindegy. A gazdaság nem párt matematika. Lehet MSZP-s beállítottságú cég is hazafi. Ez egyéni döntés. Bár lenne kollektív.
Teljesen irreleváns, hogy egy (pl angol) multi mennyit fizet Angliában és mennyit fizet ott.
Azért fizet ott annyit, mert ott annyiért kap munkaerőt (nem azért, mert angol), itthon pedig azért fizet annyit mert itt ennyiért. Mint ahogy nálunk a magyar multi sem fizet angol bért a magyar embernek. (Tehát nem lehet az almát a körtével hasonlítani, azt kell nézni, hogy ilyen piaci környezetben mennyit lehet kifizetni.)
Versenyképesnek viszont versenyképes, gyakran 20%-30%-kal több bruttót fizet a magyar munkavállalónak itthon, mint a magyar láncok (ahogy azt már korábban leírták).
Látom, hogy szeretnél egy olyan végkövetkeztetést kihozni a dologból, hogy ha (csak) magyar multi lenne itthon, akkor nőnének a fizetések, jobb lenne a kiszolgálás és alacsonyabbak lennének az árak, de sajnos ez nem így van.
Aha. Tehát a piaci környezet felül írja az élethez való jogot.
Nem az kell, hogy legyen a kérdés, hogy adott piaci környezetben mennyit lehet fizetni, hanem yeaz, hogy az adott piaci körn
Ezt akartam írni, csak most nálam buék van.
Tehát nem azt kell nézni, hogy az adott piaci környezethez, inkább bérpiaci környezethez képest mennyit lehet, kell fizetni, hanem azt, hogy a befogadó és busás profitot biztosító ország piaci környezetéből mennyit illene legalább minimálisan fizetés gyanánt a vendégfogadó ország azon lakosainak bérként a számlájára utalni, akik a befogadott idegen multik kényszer alkalmazottjai. Tehát lenne legalább egy fikarcnyi betyárbecsület is bennük, legalább visszaosztanának valamit azoknak, akik valójában gazdasági gépezetük aktív, termelő motorját képezik.
Dehát ezt teszik. Visszaosztanak:
- Adnak fizetést,
- általában magasabb fizetést adnak,
- többnyire magyar termékeket tartanak,
- rendesen adóznak.
Gyakran 3 kategóriában verik a magyar munkaadókat.
Nincs ilyen, hogy "befogadó" ország. A tőke nemzetközi.
Mi abban az értelem, hogy egy külföldi multitól elvárnánk, hogy nyugati fizetést adjon (amit részben meg is tesz a magasabb béreivel, lásd aldi/lidl vs cba), miközben a magyar multinak engednéd, hogy alacsony fizetéseket adjon.
Ezzel csak a piacot torzítanád, melynek eredménye az lenne, hogy külföldi multi nem jönne hozzánk, cserébe kapnánk rosszul működő, drága és adócsaló itthonit monopolhelyzettel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!