Mi történne, ha a Magyarországon megtelepedett külföldi multi üzletláncokat átvennék a már tőkeerős és jól működő hazai kereskedelmi hálozatok, láncolatok?
Okozhatna-e fennakadást, áremelkedést a vásárlók szempontjából nézve a dolgot?
A másik fontos kérdés, hogy adózás szempontjából jobban járna-e Magyarország? Jobb lenne-e az államkincstárnak, ha ez gazdasági csere megtörténne?
Ja még egy szempont: Mi történne a dolgozók bérével? Befizetett TB és nyugdíjjárulékaikkal?
Még egy kérdés, mi történne a környezeti hatások tekintetében? Változna-e vagy romlana a morál? Ez kifejezetten olyan környezettudatossági kérdés, amelynek hatását befolyásoló döntések, csakis vállalati stratégiai szinten dőlhetnek el.
Kérdésem kereskedelmi is, nem csak közgazdasági. Mindenesetre Ön politikai közgazdaságként szemlélheti, ahogy látom.
De jelentős lehet a kérdés hosszútávú tárdalmi hatása.
És az sem hagyható figyelmen kívül hogy egy ország túlzott nemzetközi gazdasági függősége, különösen érzékeny pontjává válhat egy olyan társadalom számára, amely még nem annyira fertőzött nyugat-vírussal, hogy attól ne lehessen megszabadítani, lakóterét kifertőtleníteni a hagyományos emberi értékeket letipró, nyugatról beáramlott fertőző hatásoktól, mentális szennyező elemektől. Stb.
"És az sem hagyható figyelmen kívül hogy egy ország túlzott nemzetközi gazdasági függősége, különösen érzékeny pontjává válhat egy olyan társadalom számára, amely még nem annyira fertőzött nyugat-vírussal, hogy attól ne lehessen megszabadítani, lakóterét kifertőtleníteni a hagyományos emberi értékeket letipró, nyugatról beáramlott fertőző hatásoktól, mentális szennyező elemektől. Stb."
Úr Istenem borogass...
Rövid távon lehet, hogy ez lenne az eredmény, amit Ti ecseteltetek a fentiekben. Részben lehet, hogy így lenne. Nem vitatkozom, hiszen látom, hogy szakértő válaszokat kaptam.
De ne rövidtávon, hanem hosszútávon szemlélkuk, a dolgokat. Legalábbis próbáljuk meg. Vizsgáljuk meg továbbá annak lehetőségét, hogy az állam a láncok működésének helyes tulajdonosváltoztatása utáni idők folyamán mennyire tudhat segíteni a zőkkenőmentesebb működéshez?
Uniós pénzek átcsoportosíthatóak-e erre a célra?
Egy megjegyzés, de nagyon fontos: lehet, hogy a CBA és más hazai üzlethálózatok kevesebbet fizetnek, mint a külföldi tulajdonúak, de ennek oka nyilván gazdasági pozíciójuk hátrányos helyzetében keresendő, mivel a külföldi tőke elnyomja őket. Gazdasági fölénnyel való visszaélés révén.
Az is megjegyzendő, hogy azért nem fizet többet a külföldi multi, hogy a magyart elnyomja. Kevesebb fizetés eredményezhet társadalmi elnyomást. Kevesebb a pénz, kevesebb az élettér. Mivel Európának nem érdeke a Magyar Nemzet felemelkedése, így, ezen gazdasági módszerrel akár mondhatjuk azt is, hogy szépen lassan úgy kiirtanak minket, hogy még jól meg is gazdagodnak belőlünk. Ők tartják nálunk szándékosdan alacsonyan a béreket, hogy ezáltal csökkenjen a gyermekvállalási kedv, a szaporodás. Na meg azért csinálják, amit csinálnak, hogy az európai piacon versenyképesebbek lehessünk.
Hosszú távon ha egy cég monopol helyzetbe kerül egy piacon az CSAK ROSSZ LEHET a piac számára! (piac alatt értsd a vásárlókat és a beszállítókat egyaránt). Egyszerűen a modern piacgazdaságban a monopol helyzet nem generál piaci versenyt, ha pedig nincs verseny akkor nem kerül a piac jó pozícióba. Magyarul szívni fog mind a vásárló, mind a beszállító cég.
"Uniós pénzek átcsoportosíthatóak-e erre a célra? "
Kizárt, hiszen ellenkezik az Uniós alapelvekkel - ráadásul a józan ésszel is!
"a CBA és más hazai üzlethálózatok kevesebbet fizetnek, mint a külföldi tulajdonúak, de ennek oka nyilván gazdasági pozíciójuk hátrányos helyzetében keresendő, mivel a külföldi tőke elnyomja őket"
Ez egy akkora baromság, mint ide Lacháza.. Ugyan miért is nyomja el őket a külföldi tőke? A CBA árbevétele több, mint sok külföldi tulajdonú cégé. Cserébe az árai magasabbak (így nyilvánvalóan az árrése is magasabb), a kormány egyértelműen támogatja minden lehetséges eszközzel őket, míg minden más konkurenciát minden lehetséges (legális és nem annyira legális) eszközzel próbál ellehetetleníteni. Ráadásul nyíltan hagyja őket adótcsalni. Én nem látom az "elnyomást" ebben, sőt, egyértelműen SOKKAL JOBB piaci helyzetben van az elmúlt 5 évben a CBA az összes konkurensénél.
"Az is megjegyzendő, hogy azért nem fizet többet a külföldi multi, hogy a magyart elnyomja. "
Mivan? Az előbb beszéltük meg, hogy a külföldi multi TÖBBET fizet, mint a CBA vagy egy átlag magyar kisvállalkozás. Akkor most miről is beszélsz?
" Mivel Európának nem érdeke a Magyar Nemzet felemelkedése,"
Agymosás.. Magas fokon.
Az utolsó pár mondatod pedig annyira nonszensz agymosott maszlag, hogy arra nem is akarok mondani semmit.
Kevesebb zártkörű fidesz gyűlésre kéne járnod, még kárt teszel az agyműködésedben.
Nem vagyok egyetlen pártnak sem a tagja. Szerintem ebbe a kérdésbe ne keverjük bele a Fideszt, mert semmi köze hozzá.
A kérdésem nem politikai, hanem kereskedelmi és gazdasági jellegű volt. Tehát politika mentes. Objektív, tehát nem szubjektív.
Kérdésemmel hosszútávú megoldást próbáltam fejtegetni, fejtegettetni, nem pedig rövidtávú multi-kapzsi kiszipolyozást támogatni, támogattatni.
Azért az elég durva, hogy olyan érdekekhez kell viszonyulnunk, akik, amelyek ebbe a helyzetbe taszították országunkat, amilyenbe került. Nincs regionális összefogás, érdekérvényesítés a hazai és regionális érdekekért.
"A kérdésem nem politikai, hanem kereskedelmi és gazdasági jellegű volt."
Gazdasági szempontból semmi előnye, ha Magyarországon magyar cégen működnek (a céget működtető embernek érdeke, de a gazdaság egészének nem).
Gazdasági szempontból ami számít, az a pénz útja, hogy a nyereség hol csapódik le. Újra befektetik-e itt nálunk, vagy máshová viszik. Ebből a szempontból sem releváns, hogy magyar vagy külföldi a tulajdonos, mert mindkettőnek jogában áll itthon is és külföldön is befektetni (meg is teszi a magyar is, hogy külföldön fekteti be a pénzét ha ott jobbak a kilátások).
Politikamentesen, tisztán gazdasági szempontból az ötleted ellentétes a modern gazdaság alaptételeivel. Innentől kezdve nincs is miről beszélni.
Amit remélsz tőle az nem történne meg, a változás egyértelműen negatív lenne mind rövid mind hosszútávon.
A '17-89 közötti időszakot nyugodtan tekintheted hosszútávú tesztnek, amiből egyértelműen látszik, hogy nem működik a dolog.
Ok. Mondjuk, hogy igazad van. De azt Te sem állíthatod, hogy a jelenlegi kiszolgáltatsságunk a multik felé az gyümölcsöző lehet hosszútávon. Hiszen beengedtük őket jóhiszeműen, de a várt és általuk igért növekedés igencsak elmaradt. Nemde ők is azt hangoztatták a sajtóban és minden más csatornán, versenyképes jövedelmet biztosító munkahelyeket biztosítanak, meg, hogy mennyire előnyben részesítik a hazai beszállító piacot, meg hogy majd mennyit adóznak, stb. Sok termékükre több száz százalékos árrést tesznek, de egy eladójuk keres kb 80 ezer forintot, míg egy másik államban dolgozó alkalmazottjuknak ugyanazért a munkáért 1200 fontot ad (majdnem 500 ezer forintot!). Tehát leértékeli a magyar szakképzett munkaerőt a nem szakképzett angliaival szemben.
Ha anno, az akkori döntéshozók nem engedték volna így grasszálni a multikat Magyarországon amikor bejöttek, hanem valamilyen törvényi szabályozás által helyes keretek közé irányították volna őket úgy, hogy ezzel helyes irányba billentették volna az akkori életképes magyar kerskedelmi vállalkozások esélyeinek mérlegét, hogy a magyar gazdaság és dolgozóik és azok családjai megfelelően, munkájuk eredményeinek megfelelően gyarapodhassanak, fejlődhessenek, amivel ellentétben, mivel azt tapasztaljuk, hogy sok ilyen gyarapdásra teremtetett, alkalmas honfitársunk külföldi rabszolgatartó vállalkozások csicskájává vált, mert hazánk korábbi vezetői őket is kiárusították, eladták.
Bocsi, talán így jobb:
A külföldi érdekeket jócskán előtérbe helyezték a magyar lakosság érdekeivel szemben. De vajon miért?
Az akkori befolyással rendelkező gazdasági döntéshozóinknak miért nem volt érdeke a magyar elszegényedett réteg élethez, ill megélhetéshez való jogának érvényesítése? Hiszen tudták, hogy a multiknak való teljes szabad útjelzés, az nem más mint a magyar testvéreik életterének, életlehetőségeiknek durva megnyirbálása. De itt a magyar alatt nem csak a szó által érthető, hanem a szó által valójában értendő magyar lakosságról van szó, írok. Ebben benne van magyar, sváb, roma, és a többi magyar nemzet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!