A társadalmi egyenlőség szükségszerűen káoszt szülne?
Ha létrehoznának egy olyan társadalmat, amiben mindenki egyenlő, mindenkinek ugyanannyi java van, stb. az szükségszerűen káoszhoz vezetne?
Mondjuk mindenki dolgozna, és mindegy hogy mit dolgozik, bármit megkaphatna. Ekkor szerintem mindenki a minőségi terméket, legtartósabb legjobb tévét, legtartósabb autót, legjobb órát, stb választaná. Ezekre megnőne a kereslet, viszont a "két hónapig hordod" gagyi ruhákra stb. megszünne. Az ezeket gyártó emberek csak kis százaléka mehetne a "minőségibb" termékeket gyártani (legalábbis szerintem nem kellene annyival több ember ahány gagyit gyártó hely megszűnne), így nagyon sokan középtávon földönfutókká válnának, káosz és elégedetlenség alakulna ki. Valóban így lenne? Tehát a "csóróság szükségszerű" a világon?
Ezt már kitalálták kommunizmus néven és csúfos bukás volt mindenhol.
Egyszerűen azért, mert az emberek nem azonos képességűek és a jobb képességű emberek sosem akarnak ugyan úgy élni és ugyan annyit profitálni azonos munkabefektetés mellett, mint a kevésbé jó képességűek. Továbbá a lusta senkiháziak nettó haszonélvezői egy ilyen rendszernek, ami egyenesen elégedetlenséghez vezet.
A termékekre vonatkozó elméleted sem hinném, hogy megállná a helyét, mert a 2 bites idi0ta nem úgy gondolkozna, hogy a jó minőségű ruhát akkor évekig tudja hordani és vigyáz rá, hanem úgy, hogy úgyis bármit megkap, ezért xarik rá, lelakja, tönkreteszi, nem vigyáz rá. Úgyis kapna másikat...
A következőkön bukna:
1. A földi javak végesek, így nem juthat mindenből mindenkinek. Ma is, aki jól él az azért tud jól élni, mert közben Afrikában az emberwk éheznek és alig használják az erőforrásokat. Ergo az egyenlőség rengeteg embernek hatalmas visszaesés lenne
2. Ha tök mindegy mit dolgozik az ember ugyanazt kapja, akkor nem lenne, aki nehéz munkákat vállal: miért menne valaki bányásznak, szívsebésznek vagy kukásnak, ha papírrepülőhajtogatással is ugyanazt tudná elérni.
És mi motiválná az embereket arra, hogy jó minőségben dolgozzanak?
6: "miért menne valaki bányásznak, szívsebésznek vagy kukásnak, ha papírrepülőhajtogatással is ugyanazt tudná elérni."
Szerintem ma sem azért megy mondjuk valaki tűzoltónak, mert meggazdagodik belőle vagy mert annyira jó munka. Érdeklődési kör, hivatástudat, ilyesmik.
Másrészt ki-ki képességeihez mérten megtalálja a helyét, ha a kukás nem dolgozik a mérnök is térdig áll a szemétben, ezt mindenki tudja. Ha ugyanolyan megbecsülést kapna a kukás is, mint mondjuk egy gyárigazgató, akkor szívesen lenne kukás bárki. Igaz gyárigazgató valószínűleg kevesebb ember akarna lenni.
Nem vezetne káoszhoz, de 5 év alatt már differenciálódna, mert mindenki másképp képes gazdálkodni a javakkal.
Mindenkinek adnál havi 500 000 Ft alapjövedelmet, az egyik családnak palotái lennének 5 év múlva, a másik az utcán feküdne a saját mocskában.
Az emberi természet nem tűri meg az általad felvázolt elképzelést.
1000 éve sem tűrte, ma sem tűri, és 1000 év múlva sem fogja megtűrni.
Ecce homo.
Ennél precízebb válasz átverés, vigyázz vele.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!