Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Miért nézik le azt aki spórol?

Miért nézik le azt aki spórol?

Figyelt kérdés

Az emberek nagy része rendkívül rövidlátó. Azt vettem észre, hogy aki odafigyel a pénzére, azt zsugorinak, begyöpösödöttnek, élni nem tudónak megbélyegzik. Sokan csak napról napra, fizetésről fizetésre élnek, és képtelenek spórolni, egyszerűen égeti a kezüket a pénz, és azt minél gyorsabban el kell szórni. Nyaralgatnak, kocsit, ruhákat, szépségápolási termékeket vásárolnak olyan emberek, akiknek még saját lakásuk sincs. És az ilyen emberek felém fanyalognak, mikor azt mondom nekik, majd akkor nyaralgatok, ha kész lesz a házi feladat. Szó szerint. Tehát ha majd lesz saját lakásom, akkor majd ráérek utána szórni a pénzt...


...Nos, 12 évnyi masszív spórolás után összejött egy saját lakásra, 32 éves koromra. Mikor az ismerőseimnek ezt elmondom, mind azt állítják hogy lehetetlen ennyit spórolni, biztos örököltem valahonnan csak titkolom. Oké, csak összeírok pár dolgot, amit egy átlagos ember 12 év alatt elszórt, én viszont nem:


Aki napi 1 doboz cigit elszív, számoljunk 1000 forinttal, tudom kicsit több, de régen olcsóbb volt és az inflációval kalkulálva ez így fer. Tehát 365x100x12 az 4.380.000 forint. Tehát ennyit spóroltam csupán azzal, hogy nem dohányzom.


Számoljuk azt, hogy egy ember átlagosan 150.000 forintot költ nyaralásra, és étteremre. Ez egy szolid belföldi nyaralás, ennél amúgy sokkal de sokkal többet is költenek akár, de most számoljunk csak ennyivel. 150.000x12 az újabb 1.800.000 forint.


Egy átlagos fiatal heti egyszer azért elmegy buliba, moziba, gyorskajáldába, stb. Néha többször is, de számoljunk 5.000 forintot egy hétre, ami a szórakozás. 5000x52x12 az 3.120.000 forint.


Szinte már ebből megvan a 10 millió 12 év alatt. Nem fogok általánosítani, mert ki így, ki úgy él, de az én ismeretségi körömben szinte mindenki szórja a pénzt valakire. A nők fodrászra, körmösre, szépségápolási termékekre, munkatárnőm minden héten otthagy egy 10-est a dm-be... Férfiak a kocsira, motorra, számítógépre, egyéb elektronikai kütyükre költenek sokat.


Én életemben rengeteg ócsárlást kaptam már azért, amiért szerényen éltem, de most 12 év után beérett a gyümölcse. Se nem éheztem, se nem nélkülöztem, egyszerűen csak ép ésszel jártam a világban, és mindennek megnéztem az árát. Mindenből azt vettem ami a leginkább megérte ár/érték arányban, és itt van a lakás, és még előttem az élet. Na, most kezdődhet a szórakozás. A legtöbben az én koromban meg sírnak, hogy nincs pénzük egy lakásra, csak ha örökölnek vagy ha hitelt vesznek fel. Hát üzenem nekik, hogy lett volna ha spórolnak. A fent említett dolgokon például. Akinek nem inge, ne vegye magára. De biztos mindenki ismer a környezetében olyan embereket, akikről ezek a példák szólnak. És pont a leg pénzszóróbb emberek ócsárolják a spórolás intézményét ahelyett, hogy tanulnának belőle.



2019. okt. 5. 18:43
1 2 3 4 5 6 7
 31/62 anonim ***** válasza:
34%
Szerintem tök jó gondolkodásod van a dolgokról.
2019. okt. 6. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/62 A kérdező kommentje:

29-es, már elnézést, de honnan veszed hogy nekem könnyű volt, meg honnan tudod, hogy én hol laktam?


Elárulom, hogy a nagyapámnál, mint utolsó élő rokonomnál laktam mielőtt összejött volna a pénzem a lakásra. Ebből azért leszűrhetsz 1-2 dolgot, többet nem mondok. Lehet itt vitatkozni hogy kinek volt könnyű, kinek volt nehéz, de addig senki ne kezdjen el a magas lóról beszélni, amíg nem ismeri egy adott ember élettörténetét... Én egy mentalitást vontam kérdőre, nem konkrét embereket.

2019. okt. 6. 18:52
 33/62 A kérdező kommentje:
A másik dolog, hogy nekem is volt olyan időszakom, egy másfél év, amikor nem tudtam elhelyezkedni a környéken, Pestre jártam fel dolgozni. Megtehettem volna hogy kiveszek egy albérletet, de szerencsére van egy ilyen négykerekű cucc, amivel minden nap fel tudtam utazni, és vissza, hogy is hívják, valami busz, vagy ilyesmi a neve. Ráadásul a munkahely állta a bérlet 90%-át.
2019. okt. 6. 19:01
 34/62 anonim ***** válasza:
72%
Leszállhatnál kezdetnek a magas lóról.
2019. okt. 6. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/62 anonim ***** válasza:
96%

Tudod, kérdező, nem érdemes mások életvitelén rugózni. Az isten se tudja eldönteni, mi a helyes. Hadd mondjak egy ékes példát; a cigányokat. Nekik nem létezik holnap, ők csak a mának élnek. Nekünk ez csípi a szemünket, ugye? De ki a megmondhatója, nem ők csinálják-e jól? Nem tanulnak, nem dolgoznak, élnek a mának, nem aggódnak a holnap miatt, nem törődnek semmivel. Annyi gyereket csinálnak, ahány kifér a csövön, és jól-rosszul, de végül mindegyik felnő. Ha szigorúan evolúciós oldalról nézed, sokkal-sokkal sikeresebbek, mint mi az egy-két (urambocsá' 0) gyerekkel.

Szép dolog, ha valaki gondol a holnapra. Csak nem szabad túlzásba vinni. Teret kell engedni a mának is.

Bevallom, én pont az a típus vagyok,akit te lenézel. Éltem úgy, ahogy az életkorom diktálta. Gyerekként játszottam, kamaszként hülyeségeket csináltam, fiatalként faltam a csajokat, zenéltem, fiatal házasként éjjel-nappal dolgoztam, elteremtettem mindent. Utódokat nemzettem, tisztességgel felneveltem őket. Voltam fent és voltam lent. Soha nem érdekkelt a pénz, és a feleségem is így szeret. Most 60 vagyok, és a házamon kívül nincs egyebem, csak annyi jövedelmem, amiből Segítem a gyerekeimet, hogy ennek a magából kifordult világnak ne úgy induljanak neki, mint annak idején én.

Hidd el, nem bánom hogy így alakult. Ha újra kezdhetném, ugyanígy csinálnám. (talán nem állnék meg három gyereknél) Nekem így szép az élet. Gondtalanul, szabadon. És ha egyszer menni kell, nem lesz hiányérzetem, elmondhatom, hogy mindig ott voltam, ahol lennem kellett, mindig azt csináltam, amit éppen szerettem, azzal éltem, akit szerettem.

2019. okt. 6. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/62 anonim ***** válasza:
70%

Itt TE vagy az, aki magas lóról beszél, mások pénztárcájában turkál és vájkál vadidegenek életében. De bezzeg ha ezt veled csinálja valaki, az már felháborító, igaz?

Tudod, magyarázhatsz itt nekem a négykerekű buszocskádról (bár b. szottul irritáló a folyamatos flegma, lekezelő stílusod, amiben első perctől kezdve előadod magad), csak légyszi ne nekem, aki egy borsodi faluban nőtt fel ès már a középiskolába is napi 3 órát ingázott. Utána pedig képzeld, nem találtam munkát, csak olyat, ami napi 4-4,5 óra utazgatást igényelt volna, autóra pedig nem volt anyagi keret. Ugye nem haragszol, hogy ezt nem vállaltam be, hanem holmi csúnya albérletbe költöztem, ráadásul lakótársakkal? Fujj fujj, tudom, szégyelljem magam Mr Tökéletességed mellett.

Egyébként ez nem egy egyedi történet. Látszik, hogy fingod nincs a vidéki (és ez alatt most nem a megyeszékhelyeket meg az agglomerációs városkákat értem) közlekedésről pl.

2019. okt. 6. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/62 anonim ***** válasza:
56%
Azért látom, pár embernel kicsapja a biztosítékot a kérdező, amikor szembesít sok ember azzal hogy a komfort zonajuk elhagyása anyagi előnyökkel járhatott volna :)
2019. okt. 6. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/62 A kérdező kommentje:

35-ös, továbbra se a lénézésről van szó. De próbáltam ezt sokszor megfogalmazni. Aki napról napra él, és úgy érzi jól magát, azzal sosem volt problémám. Ha az ember belátja a hibáit, a függéseit, a gyengeségeit, és azzal együtt fogadja el magát, és így boldog, akkor minden rendben van. Nekem azzal van problémám, ha a napról napra élő emberek flegmán, gúnnyal néznek azokra, akik megszenvedtek a jólétükért. Azokkal van bajom, akik vádaskodnak, akik struccként elhatárolódnak attól az igazságtól, hogy ők is tarthatnának itt, ha jobban odafigyeltek volna a pénzükre, és a spórolós embereket emiatt gyűlölik, mert nekik ez sosem sikerült. Nekem nem voltak korszakaim. Én mindig az eszem után mentem, és a jövőt építgettem. Az egészségemet, a vagyonomat, az erőnlétemet tartottam szem előtt, mióta élek. Ezt a nevelést kaptam, és nem lázadtam fel ellene. És most itt vagyok, 32 évesen tökéletes fizikummal, egészségesen, erősebb és fittebb vagyok mint valaha, előttem az élet, de már van egy biztos pontom. Megdolgoztam érte.


Egy japán mondás szerint: Soha ne gúnyold ki azt, aki próbálkozik. Engem egész eddigi életemben gúnyoltak azért, hogy a fejem után megyek, nem pedig az érzelmeim után. Persze mint mondtam, soha nem vettem magamra, csak belül mosolygok mikor kiakadnak az emberek. De ettől függetlenül érdekelnek a miértek. Ezt akarom megfejteni csupán, miért van a sikeres emberek földbe tiprása. Én ha találkozok egy olyan emberrel, aki velem egy idős, fiatal éveit spórolással töltötte, és megalapozta magának a jövőt kemény munkával, én őszinte elismeréssel nézek fel rá. Ha valaki valóra váltotta az álmait, én bólogatok, és elismerem. Még akkor is értékes az ember tette, ha mások szerint felesleges. Mert ha valakinek van egy álma, legyen az bármennyire értelmes vagy értelmetlen, és azért az álomért nap mint nap tesz, akkor az elismerésre méltó, nem pedig gúny tárgya kéne hogy legyen.

2019. okt. 6. 21:41
 39/62 anonim ***** válasza:
74%
Tudod nekem pl nincs saját lakásom, mert nem tudtam szülőknèl élni, albérletben élek 12 éve, van félretett pénzem, igaz nem sok, de valamennyi van. Nem vontam meg magamtól semmit, megtaláltam az egyensúlyt. Cigizni nem cigizek, de moziba elmegyek, a barátnőimmel elmegyek meginni egy italt, vagy ebédelni. Én éltem a 20as éveimben, és boldog vagyok a párommal egy albérletben. Ettől most szar ember vagyok? Úgy könnyű, ha van hol élned, meg tudsz gyűjtögetni. L De az, hogy mindent megvontál magadtól, az nem jó egyáltalán. Barátnőd sose volt? Nem vitted el soha egy moziba?
2019. okt. 7. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/62 anonim ***** válasza:
73%
Amúgy nagyon erős pszichológiai torzulásról tanúskodnak a soraid, mindenképp menj el egy szakemberhez. Gondolom az extrém spórolási vágy, illetve az ingatlan birtoklásának mindent felülíró vágya visszavezethető egy anyagilag deprimált gyerekkorra, ahol nem volt garantált, hogy nem tűnik el a tető a fejed fölül. Nem lázadni szintén egészségtelen, mint ahogy az is, hogy jó úton haladsz afele, hogy a saját nagyapád legyél.
2019. okt. 7. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!