A bankok meddig akarják még kiszipolyozni azokat a devizahiteleseket, akik már alig bírják a törlesztést és akiknek már elmaradása keletkezett?
Magyarországon a lakosságnak kihelyezett svájci frank alapú devizahitelek kb. 90%-a deviza alapú hitel.
Ennek az a sajátossága, hogy a banknak nincs a hitel mögött svájci frank alapú betétje.
A bank gyakorlatilag egy fogadó iroda szerepét töltötte be. Fogadásokat szervezett a HUF/CHF árfolyamra. Ha javul az árfolyam, akkor az ügyfél nyer. Ha romlik az árfolyam, akkor a bank nyer.
Miután a bankok kihelyezték az utolsó deviza alapú hitelt jól felfogott anyagi érdekévé vált, hogy a HUF/CHF árfolyam emelkedjen.
2008. február 26. napjáig Magyarországon a Magyar Nemzeti Bank intervenciós árfolyamsávot tartott fenn. E nap után a devizaárfolyamot a kereslet-kínálat szabályai és a spekuláció együttesen határozzák meg. Hogy miért törölték el, azt nem tudom.
A média válságot hirdet. A spekulánsokat a svájci "menedék valuta" vásárlására buzdítják.
A kereslet kínálat szabályai szerint a CHF felülértékelődött.
A deviza alapon eladósodott emberek törlesztik a felvett kölcsönt, plusz a megbundázott szerencsejátékot, plusz a kockázati felárakat.
A kockázati felár egy olyan biztosítás, amit az ügyfél tudta nélkül beépít a bank a kamat mellé.
Biztosítás a bedőlő hitelekre és biztosítás az ország csődje esetére (CDS).
Miért számol fel biztosítást a bank a bedőlő hitelekre? - Azért mert a bank nem bajlódik a végrehajtással, a névérték töredékéért átpasszolja a bedőlt hitelest egy követeléskezelő cégnek.
A bank ugyebár nem veszíthet, a bedőlt hitelesen keletkező veszteségét behozza a még jól fizető adósokon.
A kérdésre a válaszom: Addig fogják ezt folytatni a bankok, amíg a többségi kormány és az ügyészség nem rendszabályozza őket. A bíróságoknak csak döntési jogkörük van, tehát valakinek kéri kell őket, de a jogszolgálatnak díja van, amit egy anyagi nehézségekkel küzdő hiteles nehezen vállal.
Addig amíg az emberek többségének, így az ügyészségnek is fogalma sincs arról, hogy mi történt, nem lesz változás.
Amikorra az ügyészséghez is beérkezik a feljelentés és elkezdi megérteni, hogy mi történt, addigra már elévül az ügy. Másfelől, vádemeléshez nem elég a szóbeszéd, de konkrét bizonyítékok, tanúk kellenek.
"Addig amíg az emberek többségének, így az ügyészségnek is fogalma sincs arról, hogy mi történt, nem lesz változás. "
Ezt én inkább így mondanám:
Addig, amíg az emberek többségének fogalma sincs arról, hogy MIT ÍR ALÁ, el sem olvassa vagy ha igen semmiképpen nem érti meg, csak örül, hogy kapott "hitelt" amiből vehet olyan házat amit amúgy sosem engedhetne meg magának addig nem lesz változás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!