A haszonélvezőnek kell fizetni a lakáshitelt?
Árverezés nem fog erdményre vezetni, pont a haszonélvezet miatt nem szeretik, bár végreható VHT törvény alapján akár tötöltetheti is a haszonélvezetet, pláne ha valóban adóstárs/kezes is volt az anyuka ebben a hitelben.
5 sikertelen árverés után meg elindítják a 8 milliós házra 3 millióról plusz akkori járulékos költségiről a licitet, amire egyébként Ti is bejelentkezhettek, pontosabban párod, akinek ráadásul elővételi joga is van, mint tulajdonos társ.
Hitelezők azok akik felé fennálnak a tartozások.
Ez nem feltétlenül bank, bár azt írod, hogy két külön hitel van bankoktól.
Ez esetben pl. otp hitelkártya volt az egyik nálam, átfaktorálták és az otp faktoringgal egyeztem meg részletfizetésben.
Bocs most nézem, hogy nem csak haszon élvező az anyukája, hanem tulaj is.
A tulajdonrészt adásvételivel is átadhatja, ha nem hajlandó fizetni az örökségi tartozásokat, akkor fizessétek Ti és majd az adásvételinél elismert összeg lesz a már kifizetett összeg, amit vételárból le tudtok vonni. De gondolom nem célja eladni a házat, ahogy írtad, meg nagyon kimoccani sem.
Nálunk a tul. társ/örökös semmit nem akart fizetni, végül 5 millióért vettem meg a 6 millióra értékelt ingatlant, 4,8 milliós tartozás és járulékos költségek ( végrhajtó munkadíja, földhivatali bejegyzések,kamatok, stb. kifizetése után amiből neki így járt 2,5 millió mínusz elismert költségek, maradt 320.000 Ft amit kifizettem adásvételkor neki a végén,- amit azután még adózhatott is - , csak nálunk nem állt fent a bent lakás, mert nagyszülői ingatlan volt.
Ha hagyjátok, elévülni nem fog 5 éven belül pláne nem a banki tartozás, hanem ilyen ütemben csak tovább nő, ha nem állítjátok meg így vagy úgy ezt a folyamatot.
ez teljesen zavaros. Egyszer azt írod, hogy fele-fele arányban örököltek az édesanyjával, utána meg azt, hogy az édesanya csak haszonélvező. De akkor kié a másik 50% tulajdon?
Valaki meg azt írja, hogy a fele eleve az édesanyjáé volt. Ez se biztos, de persze életszerű, hogy a házastársak 50-50%-ban tulajdonosok. Ez esetben az édesapa 50%-át a barátod örökölte, erre viszont az édesanyja haszonélvezetet kapott. Ha az édesapja 100% tulajdonos volt (mert pl. már a házasságkötés előtt megvolt az ingatlan), akkor 100%-ot örökölt a barátod, szintén haszonélvezettel terhelten. Mindez arra az esetre vonatkozik, ha a közösen lakott ingatlanról van szó.
A hitelek kapcsán pedig a hagyatéki végzés szintén rendelkezett, hogy azt ki örökölte, annak kell fizetni.
Minden tartozásért teljes vagyonával felel az érintett, tehát akár azért a hitelért is el lehet árverezni a házat, amit nem biztosít jelzálog. Ha pl. olyan hitel miatt kerül sor árverezésre, amiben csak a barátod érintett (vagy csak az édesanyja), akkor csak az érintett tulajdoni hányadát árverezik. Ha a haszonélvező is érintett a tartozásban, akkor törlik a haszonélvezetet.
ha kiderül, hogy van olyan vagyon (vagy éppen adósság), ami kimaradt a hagyatéki leltárból, akkor póthagyatéki eljárást kell lefolytatni.
Az adósság a normál öröklés szerint öröklődne, azaz egy gyerek-résznyit örököl az özvegy is. Ha a barátodnak nincs testvére, akkor fele-fele arányban öröklik az édesanyjával. Az egy érdekes kérdés, hogy ha a póthagyaték tárgya olyan irányban befolyásolná az össz hagyatékot, hogy inkább lemondana róla az örökös, akkor mi van.
Hagytéki leltárba a be nem futott hitelezői igények is bele tartoznak, amiért tartanod kella hátad akkor is ha csak később derül ki. Ezt közjegyző is elmondja. Így lutri sok esetben.
Nekünk is több hitelező csak örököskutatás után talált meg, évekkel később.
Ha még bírja a hagyaték összege akkor nem kell lefolytatni póthagyatéki eljárást, a cinkebb inkább az, hogy addigra kifizetted az öröklési illetéket a teljes örökségre. Ha meghaladja, akkor lehet értelme, de a pontos menetét nem tudom.
Szomorú helyzet ez. Mindenképpen be kellene mennie a barátodnak a bankba, hogy tisztán lásson.ehet egy kicsit húzni az időt a póthagyatékival. Ha ténylegesen a nyakába varrják ezt a két hitelt is, akkor érdemes elgondolkozni.
Ha mindenképpen be akarjátok nyelni, akkor egyezkedni kell a bankokkal, akár hitelkiváltás, akár könnyítés okán. Esetleg meg lehet támadni az azóta felhalmozódott késedelmi kamatot is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!