Van egy lakásom, a haszonélvező, aki szintén velem él adósságot halmozott fel. Mi a teendő ilyenkor? Elárverezhető a haszonélvezeti jog vagy fenáll hogy a lakásból esetleg lefoglalnak bármit amit én vettem?
Haszonélvezeti jogot nem lehet elárverezni.
Ha azoknak a dolgoknak, amiket vettél, megvan a blokkja és tudod bizonyítani, hogy Te vetted, akkor azt nem vihetik el, csak azt, ami az adósé. ha nem tudod bizonyítani vagy együtt vettétek, akkor elvihetik.
Köszönöm a választ.
És ha közben külföldre költöznék és esetleg ő nem engedi be őket ? Joguk van a tulajdonos távolléte nélkül bejönni zárat cserélni és elvinni az értékeket?
Kicsit tartok ettől, hogy a lakásom egy része mehet az ő meggondolatlanságára.
"És ha közben külföldre költöznék és esetleg ő nem engedi be őket ? Joguk van a tulajdonos távolléte nélkül bejönni zárat cserélni és elvinni az értékeket? "
Jaj, ne haragudj, de azért eléggé összemosod a dolgokat:
"Elárverezhető a haszonélvezeti jog "
"Joguk van a tulajdonos távolléte nélkül bejönni zárat cserélni"
A tulajdonos távollétében, nem távolléte nélkül .
Aztán a végrehajtó nem tör fel zárat, különösképpen meg nem fog utána zárat cserélni.
De ha a végrehajtót nem engedik be, akkor visszajöhet rendőrrel és azt viszont kötelesek beengedni.
Az adós haszonélvezeti jogával nem foglalkoznak, mivel "piacképtelen".
Az adós bejelentett lakcímén, vagy tartózkodási helyén foglalhatnak ingóságot. Ha egyiken sem elérhető, vagy megállapították, hogy máshol él életvitelszerűen, akkor "lakcímkutatást" végeznek és az új címre mennek ki foglalni (nem kell, hogy be legyen oda jelentkezve).
99 %-ban nem viszik el a lefoglalt ingóságot, hanem "összeírják", vagyis zár alá veszik. Várnak egy darabig, hogy fizet-e az adós, ha ennek ellenére sem, akkor berendelik a lefoglalt ingóságot és elárverezik.
Abban az esetben, ha az adóst nem érik utol a tartózkodási helyén, és egyértelmű, hogy van köze az ingatlanhoz valamilyen módon, akkor a tulajdonos és haszonélvező távollétében is bármikor felnyithatja a végrehajtó az ingóságot. Erről mindig szoktak levélben értesíteni, hogy mikor lépik meg. Nem ő nyitja fel, hanem egy lakatos, és nem kell hozzá még rendőr sem, hanem hatósági tanú. Az pedig bárki lehet, akár a szomszédod is. Rendőrség segítségét akkor szokták kérni, ha várhatóan támadóan lép fel az adózó, vagy valamelyik ott lakó, ha mégis otthon van, de nem engedi be a végrehajtókat. Persze előtte szokták jelezni a helyi rendőrségnek, hogy ingatlan felnyitás lesz, lehet, hogy szükség lesz a közreműködésükre is.
Ha a végrehajtó olyan dolgot foglal le, amit utólag tudsz igazolni, hogy a Tied, akkor azt feloldják a foglalás alól. Ha nem tudod igazolni, akkor csak polgári peres úton követelheted vissza.
A fentiek megakadályozása miatt érdemes valakinek otthon lenni, amikor jönnének. Nem kell, hogy feltétlenül az adós legyen az. A lényeg, hogy nagykorú legyen az illető és tudja igazolni magát.
A felnyitott ingatlant új zárral látják el és hivatalosan lepecsételik. A foglalási jegyzőkönyvből ott hagynak egy példányt. A zárhoz a kulcsokat az arra jogosult a helyi rendőrségen veheti át. A felnyitás költségei - természetesen - az adóst terhelik.
Nagyon köszönöm mindenkinek a válaszokat.
Sokat segített főleg az utolsó!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!