Hogyan kell (majd) kripto bevételek után adózni?
Vállalkozó vagyok így alapszinten tisztában vagyok vele, hogyha valamiből nyereségem keletkezik, azután adót kell fizetnem.
Viszont nekem az nem teljesen tiszta, hogy milyen konszenzus van ezt illetően, hogy mikortól nevezhető nyereségnek egy adott összeg?
Teszem azt, ha megszalad a BTC és a befektetett pénzemhez képest felmegy 10%-ot az árfolyam, de másnapra meg leesik a befektetéshez képest -5%-ra, akkor mi van? Egyik nap adózom, másik nap nem? Aztán ha még egyszer felmegy 15%-ot, akkor megint adózom? Világi hülyeség lenne.
Nekem logikus lenne, hogy mindaddig amíg nem realizálom a hasznot (tehát nem váltom be fiat pénzre és helyezem bankszámlára) addig nem kell adóznom.
Viszont ez ellentmondásos, mert ha mondjuk van nekem egy Binance vagy Crypto.Com-os bankkártyám, akkor tudom használni a nem realizált kriptopénzeim is úgy, ahogy vannak. Ráadásul egyre több helyen lehet majd kriptoval fizetni, így sokan nem fogják realizálni a hasznaikat és közvetlenül kriptoval fognak fizetni.
Hol lehet az igazság, hogy fogják ezt beszabályozni?
Amikor realizálod a nyereséged akkor kell adózni. Ha a kártyáddal fizetsz, akkor az akkori árfolyammal realizálsz eredményt.
Innentől már csak matek, jövedelem 87%-nak a 15+15,5%-a.
Szóval vállalkozó vagy, de naponta adóznál...? (Egyik nap adózom, másik nap nem?)
Akkor nyereség, amikor átváltod a bitcoint vagy akármit fizetőeszköznek, azaz eladod.
1-es: Magyarul az lehet elképzelhető, hogy a kriptos vásárlásokra mint egy "ÁFA" rájönne még ez a plusz adó? Ez egyébként nem egy rossz gondolat. Alapvetően a kripto beszabályozhatatlan, de az infrastruktúra körülötte az szabályozható. Ha a váltók, a kártyakibocsátók lesznek regulázva, akkor végülis kordában tartható.
Természetesen nem vagyok a kripto ellen, de a jelenlegi formájában ez fenntartatatlan és idő kérdése lesz, hogy mikor lesz korlátok közé szorítva.
2-es: Pont azt írtad le amit én is kérdeztem. :)
5-ös: Te meg kötözködni jössz ide, mert nem tudtál válaszolni. Nem azért mondtam, hogy ugyanazt írtad le, mert tőlem idéztél...hanem mert azt mondtad, hogy
"Akkor nyereség, amikor átváltod a bitcoint vagy akármit fizetőeszköznek, azaz eladod."
Ezt az utolsó bekezdésemben cáfoltam meg, mert nem kell ahhoz átváltani "fizetőeszköznek" (tehát fiat pénznek), hogy használni tudjam. Már önmagában is használható ahogy van. Ellentétben egy részvénnyel, amit először vissza kell váltani. Ezért problémás ez, mert szerintem nem úgy megy, hogy akkor adózom amikor a BTC-ből HUF lesz. El tudom én azt a BTC-t költeni úgy is, hogy nem lesz belőle HUF. Akkor mi van? :)
Látom neked a "vállalkozó vagyok" az ami nagyon beakadt. Azért írtam, hogy megelőzzem a kötözködéseket, hogy alapvetően hogyan kell adózni. De nyilván nem lehet kiírni egy kérdést úgy, hogy ne kössön bele valaki valamibe. Természetesen NEM gondolom, hogy naponta kéne adóznom, ezt teoretikusan vetettem fel, mert a kripto pénzek nagyon volatilisek. Egyik nap akár hasznot termelnek, másik nap veszteséget.
"nem kell ahhoz átváltani "fizetőeszköznek"." Ha valamit vettél 1 egységért és veszel vele valamit, akkor szerinted hol van ott haszon vagy veszteség? Ha van a számládon 1000Ft és veszel belőle valamit, ugyanúgy nincs nyereséged, veszteséged.
Igen, beakadt, hogy vállalkozó vagy, mert már megint hülyeséget írsz. Két hozzászólásban két hülyeség nem semmi teljesítmény egy vállalkozótól!
És akkor azt nem is számoltam bele, hogy mi köze a volatilitásnak az adózához? Volatilis részvények nincsenek? Teljesen mindegy mennyire volatilis.
1-es vagyok. A probléma ott van, hogy a nav nem kezeli fizetőeszközként. Szóval igazából amikor a cryptos kártyáddal fizetsz, akkor ez lényegében egy árucsere, barter.
Természetesen egy ilyen tranzakciónál, ha nem realizálsz nyereséget (értsd kisebb árfolyamon cseréled be a btc-t, mint amennyiért vetted), akkor nem keletkezik ebből jövedelemed, ergo adozni sem kell.
Nekünk, könyvelőknek az életét is megkeseríti a crypto, pont az egyértelmű szabályozás hiánya miatt. Volt már cégünk, aki crypto apporttal akart zrt-t alapítani. Az ügyvédje meg csak pupillázott :D
Alapvető összefüggéseket nem látsz át, szövegértelmezési nehézségeid vannak és még Te oktatsz ki. :) Remek kombó.
Akkor elmagyarázom, hogy Te is értsd.
Tételezzük fel, hogy vettem 1.000.000Ft-ért Bitcoint. Tegyük fel, hogy rosszkor vettem, ezért másnapra lemegy az értéke 887.546Ft-ra. Az ehhez a Bitcoin tárcához tartozó bankkártyával fizetek a boltban. Nyereségből fizettem? NEM
Ellenben szerencsés vagyok, következő héten felmegy a betett 1 millió forintnyi Bitcoin ára és 1.234.213Ft-ot ér. Én elmegyek a Tesco-ba és vásárolok, szintén a Bitcoin walletemhez - tehát NEM bankszámlához - kapcsolódó kártyával. A nyereségből fizettem? IGEN
Honnan lehet tudni, hogy mikor vonjon le adót és mikor nem? Itt erről volt szó, hogy nem kell forintba realizálnom a nyereséget bankszámlára, hanem a Bitcoin tárcából is el tudom költeni, csak nem értetted. (De, tudom, nyilván értetted, persze) Ebben az esetben elméletileg ugyanúgy kell adóznom a nyereség után amikor használom a nyereséget, kvázi "kiveszem". Viszont ha egyik nap nyereségem van a befektetésemen, másik nap meg nem, akkor mi van? Mi alapján adózok és mikor? Erre írtam, hogy egyik nap fizetek adót (ha nyereségem van, másik nap meg nem...?
Erre lehet mondani, hogy havonta egyszer összegzem a napi nyereség/veszteséget. Na de ha én Marika néni vagyok Mucsaröcsögéről akinek vett az unokája Bitcoint, akkor azt se tudom, hogy mi az a könyvelés. Arra meg könyvelőt tartani mindenkinek aki csak vett 10 évre befektetni Bitcoint, az életszerűtlen.
A volatilitásnak az adózáshoz annyiban van köze, amennyire fent leírtam. Lehet, hogy egy hónapban egy hétig pluszban vagyok, 3 hétig mínuszban. Akkor mikor fizetek? Mi számít adózási időszaknak? Éves mérleg, havi, napi? Mivel a kripto nagyon volatilis, ezért ez totál hektikus.
8-as: Köszönöm, hogy érted miről beszélek. :) Igen, sajnos nekem a könyvelőm konkrétan 2018-ban pislogott, hogy mit kezdjen azzal, hogy nekem a PayPal-ra érkeznek a bevételeim, onnan meg a bankszámlámra. És nem egy ilyen könyvelőt ismerek aki ennyire el van maradva.
Érdekel mit hoz a jövő a kritpo adózás terén, igazából csak egy nyílt beszélgetést szerettem volna itt indítani, mert érdekel ki hogy látja. Köszönöm, hogy egy könyvelő is hozzászólt, igazán hasznos!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!