Ha az idő nem létezik, akkor miért öregszünk?
Sokszor hallottam azt, hogy az idő mint fogalom nem létezik. De ha nem létezne, akkor mi sem múlnánk el biológiailag, öregednênk.
Írjátok le, miért nem létezik az idő.
@10.
ja...
én meg voltam győződve h modernfizikai gondolatokra gondol a kérdező, azért írtam amit írtam.
Ha arrol van szó hogy mit észlelünk időnek és mit gondol az átlagember arról hogy mi az idő, akkor inkább másra hagyatkozzatok, sokat nem tudok a témához szolni.
Az idő nem foglalható dimenzióba. A negyedik dimenzió is a térnek a kiterjedése és semmi köze nincs az időhöz.
Az időt mi érzékeljük hogy van, mert egy általunk érzékelhető folyamat részese vagyunk. De valójában az anyagnak mint energiának sincsen kora.
Mit jelent a dimenzió? Jelen kontextusban azt, hogy egy adott „térben” egy adott esemény egyértelmű megadásához hány független adat szükséges. Az út bár kanyarog jobbra-balra, fel-le, de egydimenziós? Miért? Mert az út egy adott pontja meghatározható egyetlen adattal. Kvázi azzal meghatározható egy pont, hogy hányadik kilométerkőnél van az a pont.
A Föld felülete kétdimenziós. Itt már két független adat szükséges egy pont meghatározásához. Mondjuk egy hosszúsági és egy szélességi fok. Vagy egy adott ponttól mért távolság és irányszög.
Illetve a Föld nyilván nem kétdimenziós felület, mert mi építünk házakat, ásunk, repülünk, barlangok vannak. Nagyon nem mindegy, hogy egy tárgyalás egy irodaházban a 8. emeleten van, vagy a földszinten. A világunk három térdimenzióval írható le, az előbbi szélességi és hosszúsági fokon kívül szükségünk vagy egy harmadik koordinátára, ami általában a magasság.
Csakhogy itt jön be az időbeliség. Egy eseménynél nem csak a helyet kell megadni, hanem az időt is. Nem mindegy, hogy arra a bizonyos tárgyalásra 7:12-ra érsz oda, vagy 19:53-ra. A térben és időben elhelyezett esemény egyértelmű megadásához négy független adat kell. Tehát az idő nagyon is jól felfogható és kezelhető dimenzióként.
~ ~ ~
Viszont a térben vannak bizonyos transzformációk. Pl. ha van egy 2 méter magas, 1 méter széles szekrényed, akkor el tudod dönteni és így 1 méter magas és két méter széles fekvő szekrényt fogsz kapni. Ez megszokott jelenség, különösebben nem érdemes tovább ecsetelni. Viszont olyannal meg ritkán találkozunk, hogy Józsi bácsi mától fele olyan magas, de cserébe kétszer hosszabb ideig él. A mi relatíve alacsony gravitációs és alacsony sebességű világunkban ilyen transzformációt nem szoktunk tapasztalni. Viszont a relativitáselméletben pont ez történik, pont ilyen a négydimenziós téridőben a háromdimenziós tér analógiája alapján leírható transzformációk mennek végbe. A tér és az idő együtt kezelve nem csak hogy felfogható egy négydimenziós téridőként, de jóval egyszerűbbé is válik egy csomó jelenség leírása ezáltal.
~ ~ ~
> Az időt mi érzékeljük hogy van
Tehát VAN az idő, amit mi érzékelünk.
> mert egy általunk érzékelhető folyamat részese vagyunk
Tehát egy folyamat, azaz egy időben való változást érzékelünk. Megint csak az idővel fejezzük ki, hogy mi van az idő helyett?
> De valójában az anyagnak mint energiának sincsen kora.
Hogy ne lenne? Egy ágyúgolyónak pl. van helyzeti energiája. Ha függőlegesen kilőjük, akkor ez a mozgási energia szépen helyzetei energia többletté alakul át, majd a helyzeti energia újra mozgási energiává, majd a földbe csapódáskor hőenergiává. Pontosan meg lehet mondani – általános iskolai házi feladat –, hogy mennyi ideig volt az adott energia jelen mozgási energiaként. Oké, hogy energia nem vész el, csak átalakul, de a különböző megjelenési formái az energiának nagyon időben történő megjelenései és időben történő átalakulásokat jelent.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!