Létezik/létezhet valamiféle univerzális kommunikációs rendszer?
Szerintem a fizika/matek.
A fizika és a matematika jelen tudásunk szerint mindenhol ugyan úgy működik.
Ahhoz hogy rádió vevőt építs feltételezhető valamiféle fizikai és matematikai ismeret.
Nyilván nem a Reimann sejtést kell elküldeni nekik kapásból, de valami alap lesz amin el lehet majd indulni.
Ha mondjuk nincs matekjuk, de van egy rádióvevő szervük, akkor is elkülönülhet a matematika szabályos ritmusa a véletlen zajoktól... persze az is lehet hogy ez a szabályos ritmus ép kellemetlen nekik
Nem csak számokkal lehet levezetni a matematikát, az csak mi életünk egyszerűsítése miatt kell hogy mindenhol az 1 jelentse az egyet
A babszem, az üveggolyó vagy a sípolások száma is jelenthet számokat.
Egyrészt a jpeg nem jó példa mert tömörített formátum az algoritmus ismerete nélkül kihívás vissza hozni belőle a képet, egy bitmap már jobb lenne.
Másrészt a számítógép sem feltétlenül jó példa, legalábbis nem a szöveg szerkesztő, mert az csak annyit tud hogy a byteokból csináljon karaktereket.
Már maga a file sem biztos hogy jó példa mert egy file-ban gyakran nem csak a hasznos adat van benne, hanem mindenféle egyéb apróságok az oprendszer számára.
Szerintem ha egy bitmap-ből (legyen fekete fehér az egyszerűség kedvéért) csak a hasznos adatot nézzük akkor nyilván nem egy csiliszor csillió felbontású kép esetén de akár papíron "számolgatva" is vissza állítható lenne a kép kis segítséggel kb középiskolás szinten
A lényeg a nyers matek minél kevesebb kódolással.
"Egyrészt a jpeg nem jó példa mert tömörített formátum az algoritmus ismerete nélkül kihívás vissza hozni belőle a képet, egy bitmap már jobb lenne."
Nem érted a példa lényegét, teljesen mindegy, hogy jpeg vagy bmp, vagy wav, vagy akármi, a lényeg, hogy teljesen más az encoding, a fejléc, a szerkezet, mint egy txt vagy doc fájl esetén, és értelmetlen zagyvaságot kapsz, ha nem megfelelő szoftverrel próbálod megnyitni.
"Másrészt a számítógép sem feltétlenül jó példa, legalábbis nem a szöveg szerkesztő, mert az csak annyit tud hogy a byteokból csináljon karaktereket."
És ráadásul azt is több módon, hiszen egy csomóféle karakterkódolás létezik. Egyszer megírhatod a szöveget ékezetes betűkkel, más karakterkódolással már nem nyered vissza, hanem mindenféle zagyva karakter kerül az ékezetes betűk helyére.
"Már maga a file sem biztos hogy jó példa mert egy file-ban gyakran nem csak a hasznos adat van benne, hanem mindenféle egyéb apróságok az oprendszer számára."
A példám szempontjából az lényegtelen.
"Szerintem ha egy bitmap-ből (legyen fekete fehér az egyszerűség kedvéért) csak a hasznos adatot nézzük akkor nyilván nem egy csiliszor csillió felbontású kép esetén de akár papíron "számolgatva" is vissza állítható lenne a kép kis segítséggel kb középiskolás szinten"
Persze, ha feltételezed, hogy egy bit = egy pixel, és képről van szó, és nincsenek színek, és az a kép n sor m oszlop van, meg egy rakás dolgot. De ezt egy földönkívülinek senki nem fogja elmondani. Ő megpróbálhatja hetesével csoportosítani a biteket, a saját szimbólumait rendelni hozzá, mindenféle számára triviális mintázatot keresni benne, stb... az életben nem fog rájönni, hogy az a valaki, aki azt elküldte, az hangra, képre, szövegre, sormintára gondolt, tömörítette-e vagy nem, vagy csak éppen random generálta az egészet.
"A lényeg a nyers matek minél kevesebb kódolással"
Vagyis nem azt küldöm el UTF8 ban hogy 3 csak mondjuk 3 hosszút.
Ahhoz hogy elküldjem hogy 3 + 4 = 7 nem kell kódolni UTF8 ban azt hogy három.
Az informatikán kívül és ott is igazából csak a magasabb rendű programozási nyelveknél pont rohadtul nem számít hogy hogyan is kódoljuk a számot.
A 4 az 1000 vagy
pld.
... valami .... valami2 .......
.. valami ..... valami2 ......
a szimbólum az teljesen mindegy a matek szempontjából a 3 lehetne kiskutya a 4 meg kiscica a 7 meg kókuszdió...
Ha rájössz hogy a 3 három onnantól tök mindegy hogy hívod a 3+4 az mindig 7 lesz.
Nyilván az első cél az hogy valamit vissza tudjanak küldeni,vagy mi válaszolni nekik, ehhez valami nagyon alap matekkal kell kezdeni, aztán onnan lehet tovább építkezni... már ha lehet.
A matematika univerzális jelekkel leírható.
1 sípolás = 1
2 sípolás = 2
Sőt:
ha elküldöd az első 10 prímszámot, akkor TELJESEN biztos lehetsz benne, hogy:
1: AZONNAL felfigyelnek rád,
2: TÉVEDÉS NÉLKÜL beazonosítják, hogy te egy intelligencia vagy,
3: RÖGTÖN TUDJÁK, hogy ismered a prímszámokat.
Kezdetnek nem rossz, ugye?
Pedig ez még csak pár 100 jelet jelent, amit pár másodperc alatt ki lehet sugározni, tetszőlegesen nagy energiával.
Ami a képeket illeti, ott sincs semmi gond.
Pl. egy fekete-fehér képnél elég az egyik színű pontokat kiküldeni, soronként, és a sorok között rövid szünetet tartva.
1 perc alatt jönnek rá, hogy ez egy 2 dimenziós kép, és már össze is rakták.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!