Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A XIX. Században honnan...

A XIX. Században honnan tudhatták, hogy az űrben súlytalanság van? (bővebben lent)

Figyelt kérdés

Madách: Az ember tragédiája művében úgy tűnik, már akkoriban is teljesen tudták, milyen viszonyok vannak az űrben, hogy súlytalanság van, lebegés...

Honnan tudhatták ezt akkoriban, hiszen a gravitációt sem ismerték, ember nemhogy az űrben nem járt még akkor, de repülőgép sem volt még feltalálva...

Mondjuk égitestek keringését ismerték stb, de hogy az űrben incs tömegvonzás, azt honnan tudhatták?



2019. jan. 12. 19:03
 1/6 Mojjo ***** válasza:
100%

A gravitációt sem ismerték? :D

Newton az 1680-as években, azaz a XVII. században dolgozta ki és publikálta a gravitáció modelljét, ami extrém körülményeket kivéve a mai napig használatos a gravitáció leírására. Pontosan tudták, hogyan működik a gravitáció, amiből következik a súlytalanság is.


Sőt, már a súly definíciójából következik az egész.

2019. jan. 12. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Ja tényleg. :-)

Azt, hogy a Föld vonzása meddig tarthat, honnan tudhatták?

2019. jan. 12. 19:22
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Egyszerű: a gravitáció Newton által felírt törvényszerűségéből. Abból pontosan tudták, hogy a Föld tömegvonzása végtelen hatósugarú, bár a Földtől mért távolság négyzetével csökken az erőssége.

Viszont az nem igaz, hogy az űrben nincs tömegvonzás. Ott is van tömegvonzás, ezért kering a Föld is a Nap körül. Csak azt tudták, hogy ha majd az űrben fognak járni, a jármű az ideje nagy részét olyan pályán teszi meg, ahol a benne tartózkodók súlytalanságot érzékelnek. Valójában ilyenkor is hat rá a gravitációs erő, csak épp szabadesésben mozog az űrhajó.

2019. jan. 12. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Mojjo ***** válasza:
100%
@2: A végtelenségig, tekintve, hogy az 1/x^2 függvény soha nem éri el a nullát. Csak épp egyre gyengébb lesz, egy idő után meg más égitestekéhez képest elhanyagolhatóan kicsi. Ezt akkor is tudták, most is tudjuk. A Föld körül az űrben keringve az a helyzet, hogy körbeessük a Földet, szabadesésben. Egy szabadon zuhanó testnek pedig nincs súlya. Te is súlytalan vagy pl ha leugrasz a lépcsőntetejéről, egészen addig, amíg földet nem érsz. Gondold át, hogy mi a súly definíciója ;)
2019. jan. 12. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 EagleHUN ***** válasza:

Ahogy előzőek írják a föld körüli pályán még a föld tömegvonzása hat, kicsit gyengébben ami a távolság négyzetével gyengül ugyan de a végtelenbe tart.


A súlytalanság (a föld körüli pályákon) csak egy állapot, nem tömegtelenséget jelent!


Ráadásul valójában gyakorlatilag még ez sem létezik, ugyanis mikrogravitációnak nevezik tudományosan!

[link]


Ha messzebb megyünk ott meg a föld helyett már a nap gravitációja (tömegvonzása) fog ránk hatni.


Ha még messzebb mennénk akkor meg a galaxisé stb.


Ha merőlegesen elfele távolodunk, értsd gyorsítunk egy tömegvonzó valamitől (pl nap) akkor meg pláne nem fogunk ilyesmit érezni.

1G-vel való gyorsításnál úgy érzed mintha itt állnál a föld felszínén, közben meg lehet hogy éppen elhaladsz a Mars mellett.

2019. jan. 13. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Verne Gyula: Utazás a Holdba például több ponton alapvetően hibás. Ez már az akkori fizika alapján is tudható lett volna, ha a szerző megkérdez egy fizikust.

Pl. nála a súlytalanságot csak egy rövid ideig érzékelik, ahol a Föld-Hold gravitációja pont ellentétes és egyenlő.

2019. jan. 13. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!