Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mivel magyarázható ez az...

Mivel magyarázható ez az egyszerű fizikai kísérlet? Többi lent.

Figyelt kérdés

Készítettem egy kísérletet a súlytalanság szemléltetésére, de nem tudom, hogy hogy lehetne úgy elmondani a magyarázatot a tanárnak, hogy az tetszen is neki? Kísérlet:

Egy Newton erőmérőre ráakasztok egy súlyt. Megnézem, hogy milyen Newton erővel húzza a súly, aztán pedig elengedem, és megfigyelhető, hogy mivel szabadon esik mind két test, ezért a Newton mérő skálája "visszaugrik" a nullára.


Segítségeteket előre is köszönöm!



2017. jan. 5. 19:15
 1/4 dq ***** válasza:
26%
Teljesen jó a kísérlet, meg, ahogy leírtad.
2017. jan. 5. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Leírtad: súlytalanság.
2017. jan. 6. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Wadmalac ***** válasza:
76%
Hát azért ez az egy varázsszó a tanárnak kevés lesz.
2017. jan. 6. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Hominida ***** válasza:
100%

Amíg a test mozdulatlan, addig a Föld tömegvonzási ereje hat rá lefelé – egész pontosan, mert "lefelé"-nek épp ezt az irányt nevezzük –, az erőmérő ellenereje (Newton III. törvénye) ezzel azonos és felfelé mutat. A két erő vektorösszege (eredője) nulla, Newton I. törvénye értelmében így a mozgásállapota nem változik. A föld felszínéhez viszonyított magassága nem változik, a (függőleges) sebessége nulla.


Azt az erőt, amellyel a test az erőmérőt lefelé húzza, nevezzük a test súlyának.


Amikor az erőmérőt és a testet elengeded, akkor megszűnik a rájuk addig ható felfüggesztés ereje, és onnantól csakis A Föld tömegvonzási ereje hat rájuk, ezt az állapotot nevezzük szabadesésnek. Ilyen kis sebességnél, amennyivel esni kezdenek, a légellenállást elhanyagolhatjuk, nem lép be fékező erőként.


Newton II. törvénye szerint a=F/m, ahol F a test súlya, m a tömege. De a súly a tömeggel egyenesen arányos, ebből az következik, hogy a test és az erőmérő gyorsulása megegyezik, ezt nevezzük nehézségi gyorsulásnak, értéke tengerszinten 9,80665 m/s². Ha a gyorsulásuk egyenlő (g), a kezdősebességük is egyenlő (0), akkor a sebességük is mindig egyenlő.


Ha nincs felfüggesztés vagy alátámasztás, akkor nincs arra kifejtett súlyerő sem, ez a helyzet a súlytalanság. Az egyetlen feltétele a szabadesés.


Ha az erőmérő és a test között szabadeséskor is lenne valamilyen erő, akkor annak az ellenerejének is léteznie kellene. De mivel ilyen nincs, a két test között sincs erőhatás, ezért az erőmérő által mutatott érték nulla.

2017. jan. 8. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!