Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Mivel magyarázható az alábbi...

Mivel magyarázható az alábbi kísérlet? /Fizika 10. /

Figyelt kérdés

A párolgás és forrást tanuljuk. Kísérletet végeztünk: Egy edénybe vizet raktunk, amit melegíettünk, majd lezároltuk valami dugó félével. Mikor már forrt, vagy nagyon meleg volt, levettük a dugót, és abba maradt ugye a forrás. MAjd bedugaszoltuk ismét 1,5 percel később és leöntöttük hideg vízzel ezt az edényt amit lezártunk, és elkezdett buborékolni.

Remélem érthető:)


2010. jan. 20. 19:31
 1/4 A kérdező kommentje:
Mi okból kezdett el buborékolni, amikor is máőr nem volt a forrásponton.
2010. jan. 20. 19:32
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Amikor kinyitottátok a palackot, a forrásban lévő vízből távozó gőz kinyomta a levegőt. (Nem mellesleg a forralás miatt a vízben oldott "levegő", O2 és CO2 is távozott a gőzzel együtt).

Így mikor újra bezártátok a palackot, abban már szinte csak víz volt, folyékony és légnemű halmazállapotban.

Mikor leöntöttétek a palackot, a vízgőz lecsapódott, azaz visszaalakult folyékony halmazállapotúvá. Emiatt viszont a palackban leesett a nyomás (a légtérben nem volt levegő, mert azt a gőz korábban kinyomta, a vízpára viszont a hidegben szeretne folyékony és nem gáz lenni). Vákuum viszont nem maradhat a folyadékréteg felett, ezért a víz visszapárolgott oda, vagy máshogyan megfogalmazva az alacsony nyomás miatt lecsökkent a forráspontja és újra forrni kezdett.


Nagyon vacak és fárasztó napom volt, úgyhogy kicsit nehezen fogalmaztam meg ezt, de rmeélem érthető...

2010. jan. 20. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
amikor leöntöd lecsökken a nyomás az edényben. Csökkentett nyomáson alacsonyabb a forráspont, és ezért a még meleg víz felforrt.
2010. jan. 20. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

ennek a kisérletnek van egy párja, ami még érdekesebb.


fogsz két lombikot. az egyikbe tölesz vizet kb. a feléig.

mind a kettő kap dugót és a dugóba egy csövet. a két csövet összekötöd egy T idommal, aminek a szabadon lévő szárán van egy csap.


nyitott állású csapnál elkezded forralni a vizet. (a másik lombik valahol az asztalon, nem kap meleget)


forralod egy darabig (a nyitott csapon távozzon el gőz), majd lezárod a csapot és befejezed a melegítést.


kicsit pihen a rendszer, majd az üres lombikot belerakod cseppfolyós nitrogénbe.


a másik lombikban felforr a víz és közben megfagy. :)


itt is az történik, hogy a forralás miatt a rendszerben a levegő helyét jórészt átveszi a vízgőz. amikor lezárod a csapot, akkor egy zárt teret hozol létre, amiben a "levegő" valójában vízgőz.


amikor az üres lombikot belerakod a cseppfolyós nitrogénbe, akkor a benne lévő jórészt vízgőz lehül, amitől drasztikusan csökken a nyomása. ettől a víz fölött is csökken a nyomás, amitől a felforr. csakhogy a forráshoz rengeteg energia kell, amit az elpárolgó víz csak a többi víztől tud elvenni, ezért a víz lehül (ezért hűt az izzadás) és ha eléggé lehül, akkor biza meg is fagy.


mind a kettő nagyon jó példa arra, hogy a forráspont biza nyomásfüggő dolog. Ez már idehaza is megfigyelhető, mert pl. a Kékestetőn 96°C fokon felforr a víz (magasabban van, kisebb a nyomás), de a Mont Blanc-on 84°C a forráspont, himalájai Mont Everest 71°C. (itt már teát sem lehet csak úgy főzni, mert ez a hőmérséklet nem elég ahhoz, hogy rendesen kioldja a teafűből az ízanyagokat)


mellékesen minden ilyen állapotváltozás (pl. fagyás is) nyomás (és összetétel) függő, csak a legtöbb esetben nem túl nyilvánvaló, nem vesszük észre.

2010. jan. 21. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!