Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mit jelent az, hogy az űrben...

Mit jelent az, hogy az űrben súlytalanság van?

Figyelt kérdés
Azt, hogy kimegyek az űrbe és elkezdek lebegni? Ha valaki tudna életszerű példát hozni, mellőzve a hosszú, tankönyvszerű elméleti magyarázatokat, azt megköszönném. (egy hasonló kérdésnél láttam egy ilyesmi választ, de abból nem értettem meg pontosan, ezért írtam ki egy külön kérdésnek)

2016. júl. 22. 22:50
1 2 3 4
 1/38 anonim válasza:
0%
ha kimesz az urbe elkezdesz keringeni a nap korul :)
2016. júl. 22. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/38 anonim ***** válasza:
63%

Kint az űrben leginkább csak tömeged van, súlyod nincs, hiszen nem hat rád akkora gravitációs erő. Persze a gravitációs erőnek nincs határa, tehát a legtávolabbi, a világűr másik felén lévő porszem is hat rád, csak olyan kis erővel, hogy... na, érted, tehát szinte közel semekkorával. A galaxisunk (Tejút) közepén lévő szupertömör feketelyuk is hat ránk gravitációs erővel, de meg azt sem érezzük pedig az sokkal közelebb van, ráadásul a napunknál is több millióször nehezebb, nemhogy egy porszemnél. :)


---------


A súly és a tömeg között meg az a különbség, hogy súly = a tömeg szorozva a gravitációs gyorsulással.

Tehát más súlyod itt a Földön, más a Holdon, és más a Marson is, mert más az egyes égitestek gravitációs ereje, így a gravitációs gyorsulás is más. Tehát a súlyod tud változni attól függően, hogy melyik égitesten vagy. A tömeged viszont nem, az állandó marad.


---------


A tömeg jele "m", mértékegysége "kg".

A súly jele "Fs", mértékegysége "N" (newton). Tehát a súly tulajdonképpen egy erő, ezért is mondják "súlyerő"-nek.

Tehát igen, a mérleg valójában nem az adott tárgy tömegét, hanem súlyát méri, mégsem 5N narancsot kérnek az emberek, hanem kg-ot, de ez csak a megszokás. :)

2016. júl. 22. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/38 anonim válasza:
38%

Nincs olyan gravitáció amit érzékelnél.

Nincs fent és lent. A tested nem érzékeli merre van a fejed. Ha elrugaszkodsz valamerre addig mész amíg valaminek neki nem ütközöl, vagy be nem fog valami gravitációja ami elég erős, hogy kitérítsen a pályádról.

2016. júl. 22. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/38 anonim ***** válasza:
81%
Semmi köze ahhoz, hogy mekkorák az egyes gravitációs erők. Azért vagy súlytalan, mert a súlyod, ami egy erő, éppen akkor 0. Ha leugrasz valahonnan, akkor is súlytalan vagy, amíg földet érsz.
2016. júl. 22. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/38 anonim ***** válasza:
100%
Az olyan, mint amikor egy ejtőernyős éppen szabadesésben zuhan a föld felé, mínusz menetszél.
2016. júl. 23. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/38 Vree ***** válasza:
100%

Leírnám, de mivel azt kérted, mellőzzük a mellőzve a "hosszú, tankönyvszerű elméleti magyarázatokat", ezért minek törjem magam. Tudja a csuda, hogy mit akarsz.


Ugye meg kéne érteni a súly két lehetséges definícióját, ebből következően a súlytalanságét is, és akkor erre lehetne hozni példákat. De ha nem vagy kíváncsi akkor minek.

2016. júl. 23. 01:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/38 Mojjo ***** válasza:
100%
@6: Én követtem el azt a tankönyvi magyarázatot egy másik kérdés alatt, amit nem értett meg a kérdező. Abban elmagyaráztam a két definícióját a súlynak, szóval ezeket az infókat már olvasta. A baj ott lehet, hogy jóóóval előrébb kéne kezdeni a fizikatanulást - legalábbis gondolom. (Bár olyan hűde nagy mélyvizet ez sem jelent talán...)
2016. júl. 23. 01:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/38 Mojjo ***** válasza:
85%
@8: Mivel te valamilyen okból még egy anonim nicknevet sem jelentetsz meg itt a fórumon, nem tudni, a kettes, vagy az ötös válaszadó vagy-e, mindenesetre mindkét válasz bőven kiegészítésekre szorulna. Azon válaszok szintjéhez viszonyítva igen, valóban úgy tűnhet, hogy az vagyok, de attól tartok, ez nem jelent sokat, csupán egy illúzió. Egy hangyához képest a cserebogár is óriásinak tűnik esete...
2016. júl. 23. 02:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/38 Vree ***** válasza:
77%

#7 Ilyesmire számítottam. :)

Esetleg ha van egy linked az előző témához (bírom, amikor ilyesmiket nem csatolnak a kérdéshez), elolvashatom, hogy lássam, le tudom-e neki egyszerűsíteni, bár gyanítom hogy felesleges, kérd. csak egy újabb kölyök lesz, akinek nehéz agyilag befogadni a valódi választ.


#8as neked meg mi bajod van -.-

2016. júl. 23. 02:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/38 Mojjo ***** válasza:
100%

@10: most nem találom a témát, de annyira talán nem is fontos, megpróbálhatom én is egyszerűsíteni


1, nevezhetjük súlynak azt az erőt, amit a gravitáció egy testre kifejt. Ez esetben súlytalan az a test lenne, amire nem hat gravitációs erő - szigorúan nézve ilyen pedig nem létezik. Ez a súly egyszerű m*g alakban felírt formája, ahol m a testünk tömege, g meg a gravitációs gyorsulás.


2, nevezhetjük súlynak azt az erőt, amivel egy test nyomja az alátámasztást és/vagy húzza a felfüggesztést. Bár egyszerűbbnek tűnhet az előzőnél, ez esetben így, vagy úgy, de számot kell vetnünk az összes tehetetlenségi erővel. Itt értelemszerűen az a súlytalan test, ami nem nyom semmiféle alátámasztást, és nem húz semmiféle felfüggesztést.


Egy szabadon eső test (ha eltekintünk a légellenállástól) a súly fogalmának második értelmezésében súlytalannak számít, az első értelmezésben nem. Egy Föld körül keringő űrhajó, meg a benne lévő űrhajósok a 2, alapján súlytalanok, 1, alapján nem. (Mondjuk ez is a szabadesés egy esete.) A 2, alapján, ha beszállunk egy liftbe, ami elkezd felfelé gyorsulva mozogni, nő a súlyunk, az 1, alapján nem. Ha lefelé gyorsul, akkor 2, alapján csökken a súlyunk, 1, alapján nem.


A lényeg az, hogy két alapvetően különböző súlyfogalmunk van, de ha valaki "súlytalanságról" beszél, általában a másodikra gondol. Ebben az esetben súlytalanságról van szó akkor, ha magad elé tartasz mondjuk egy seprűt az egyik kezedben, egy tollat a másikban, elengeded őket, és (feltételezve, hogy az elengedés során nem lökted őket véletlenül semerre) nem mozdulnak el egymáshoz (meg hozzád) képest semerre. Vákuumban szabadesésnél ez pipa. A Földön álldogálva nem pipa. Egy, a hajtőműveivel gyorsító űrhajóban nem pipa. Egy gravitációs hintamanőverrel gyorsító űrhajóban pipa.


A részemről ennél jobban nem nagyon tudom megfogni a témát.

2016. júl. 23. 03:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!