Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen bizonyítékok vannak...

KerekVilág kérdése:

Milyen bizonyítékok vannak arra, hogy a világegyetem gyorsulva tágul?

Figyelt kérdés
Az általam ismert bizonyíték az, hogy a messzebb lévő galaxisok nagyobb sebességgel távolodnak mint a közelebbiek. De szerintem ez pont az ellenkezőjét bizonyítja. A távolabbi objektumokból a fény véges sebessége miatt sokkal régebbi állapotból hoz információt. Ha például egy 10 millió fényévre lévő objektumról a fény 10 millió évvel ezelőtti állapotról hoz információt, az 5 millió fényévre lévő objektumról pedig 5 millió évvel ezelőtti állapotról. A példa kedvéért a 10 millió évvel ezelőtti tágulási sebesség a fénysebesség 70 % -a, az 5 millió évvel ezelőtti sebesség a fénysebesség 60 % -a. A közelebbi objektumok még ennél is kisebb sebességgel tágulnak. Tehát idővel a sebesség csökken nem pedig nő. Vagy valamit nagyon félreértek?

#A világegyetem #tágulása.
2018. aug. 30. 15:28
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:
Azért valami nekem itt nem egyértelmű. Ha különféle modelleket csináltak a világegyetem tágulási milyenségére ( hogy lassul, stagnál vagy gyorsul ) akkor mivel magyarázzák azt, hogy a mérések szerint lassul, mégis a gyorsuló modellt tartják igaznak? Nincs itt ellentmondás?
2018. szept. 1. 11:02
 12/18 anonim ***** válasza:

Nem tudom, hogy a mérések szerint, illetve milyen mérések szerint tágul lassulva. Az biztos, hogy 2011-ben annak a bizonyításáért adtak Nobel-díjat, hogy gyorsulva tágul. Viszont úgy tűnik, a helyzet folyamatosan változik, itt van pl. egy 2016-os cikk:


[link]

2018. szept. 1. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ. Én azokra a mérésekre utaltam ami szerint minél messzebb van egy galaxis annál nagyobb sebességgel távolodik. Erre a mérésre alapozták azt az elméletet ami szerint az egész világegyetem gyorsulva tágul. Erre mondtam én, hogy ez - szerintem - pont az ellenkezőjét jelenti, vagyis azt hogy lassul a tágulás üteme.
2018. szept. 2. 04:32
 14/18 anonim ***** válasza:

Nem, abból, hogy a távolodási sebesség a távolsággal arányos, még nem következik semmi arra vonatkozóan, hogy a tágulás lassul vagy gyorsul-e.


Értem az érvelésedet, hogy te figyelembe veszed azt is, mikor indult a fénysugár az adott csillagról, tehát ha messzebbi a csillag, az régebbi állapotot is jelent egyúttal. De nem tartom valószínűnek, hogy ez az apróság a világ összes csillagászának és fizikusának elkerülte volna a figyelmét, amikor a méréseket és számításokat végezték :)

2018. szept. 2. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszodat. Az azért furcsa, hogy eddig még senki sem tudott meggyőző választ adni a kérdésemre. Lehet, hogy valóban mindenkinek elkerülte a figyelmét mert annyira tekintély orientált a tudós társadalom, hogy szentségtörésnek vélik azt ha egy Nobel díjjal elismert elméletet józan paraszti ésszel valaki megkérdőjelez.
2018. szept. 4. 16:15
 16/18 anonim ***** válasza:

Az, hogy mi, itt, páran nem tudjuk megnyugtatóan megválaszolni a kérdésedet, nem feltétlenül azt jelenti, hogy a tudóstársadalom tekintélyorientált, és egyetlen tudós sem merte megkérdőjelezni a dolgot. Lehet, hogy csak annyit jelent, hogy itt most épp nem a téma szakemberei válaszoltak neked. :)


De vannak olyan fórumok, ahol jobb eséllyel kapsz helyes választ, ez a kérdés pl. kifejezetten a kozmoforum.hu-ra való, próbáld meg ott :)

2018. szept. 5. 00:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, megpróbálom máshol is feltenni ezeket a kérdéseket. További szép napot.
2018. szept. 5. 05:50
 18/18 anonim ***** válasza:
Másodpercenként 72 km tágul
2019. jún. 18. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!