Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen bizonyítékok vannak...

KerekVilág kérdése:

Milyen bizonyítékok vannak arra, hogy a világegyetem gyorsulva tágul?

Figyelt kérdés
Az általam ismert bizonyíték az, hogy a messzebb lévő galaxisok nagyobb sebességgel távolodnak mint a közelebbiek. De szerintem ez pont az ellenkezőjét bizonyítja. A távolabbi objektumokból a fény véges sebessége miatt sokkal régebbi állapotból hoz információt. Ha például egy 10 millió fényévre lévő objektumról a fény 10 millió évvel ezelőtti állapotról hoz információt, az 5 millió fényévre lévő objektumról pedig 5 millió évvel ezelőtti állapotról. A példa kedvéért a 10 millió évvel ezelőtti tágulási sebesség a fénysebesség 70 % -a, az 5 millió évvel ezelőtti sebesség a fénysebesség 60 % -a. A közelebbi objektumok még ennél is kisebb sebességgel tágulnak. Tehát idővel a sebesség csökken nem pedig nő. Vagy valamit nagyon félreértek?

#A világegyetem #tágulása.
2018. aug. 30. 15:28
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:

A 'vörös eltolódás', más néven Doppler-hatás.

Ennek utánanézhetsz a neten.

2018. aug. 30. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
45%

Nem rosszul tudod, hanem kevered.

A gyorsulás lassul. A tágulás tehát gyorsul, de egyre kisebb mértékben.

Ahogy egy meglökött golyó az első másodpercekben. A legnagyobb a gyorsulása a lökés után közvetlenül. Kis idő múlva még gyorsul, de kisebb az értéke ennek. A világegyetem ehhez hasonló elképesztő léptékben.

2018. aug. 30. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 A kérdező kommentje:
Valamit nagyon nem értek. Ha a tágulást az objektumok távolodási sebessége adja meg, akkor hogyan lehet egy lassuló távolodási sebesség a tér gyorsuló tágulásának az oka? Tudnál rá hétköznapi példát mondani?
2018. aug. 30. 17:55
 4/18 anonim ***** válasza:

A tér tágulását nem könnyű megérteni, mert nincs mihez hasonlítani. Azt tudjuk, hogy minden pontja távolodik egymástól, ezt egy felfúvódó gömbhéjon levő pontokkal lehet szemléltetni, de persze a gömbhéj nem modellezi le a világot, csak ebben a példában hasonlít a tágulás hozzá valamennyire.

Ilyen hasonlat az is, ha a teret egy gumilapként fogjuk fel. Ha rárajzolsz egy centiméter skálát, majd a másik végétől elkezded nyújtani, akkor azt tapasztalod, hogy a tőled távolabbi pontok távolodási sebessége nagyobb, mint a közelebbieké, minél távolabb van, annál gyorsabban távolodik.

Természetesen ez csak szemléltetés, további konklúziók levonására nem alkalmas, mert a tér nem gumilap, de ezt a kérdést így lehet szemléltetni.

2018. aug. 31. 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ. A fenti példa nem magyarázza meg, hogy miért tágulna a tér más sebességgel mint a térbe lévő objektumok. Mérni csak az objektumok távolodási sebességének az ütemét tudjuk. Ebből az ütem változásból tudunk következtetéseket levonni. Furcsának találom, hogy miért következtetnek a fordított arányosságra? Persze lehet az is, hogy én csak egy csekély értelmű medvebocs vagyok akinek magas ez.
2018. aug. 31. 07:29
 6/18 anonim ***** válasza:

Megmagyarázza, ha belegondolsz, az első példa is, a gömbhéj, mert ott is a távolabbi pontok gyorsabban távolodnak, mint a közelebbiek.

Ez természetesen síkra van kivetítve, a gumilapra, vagy a gömbfelületre.

Az igazából nem is számít, hogy az objektumok mozognak, a mozgás elenyészik a tér tágulása mellett.

A teret nem tudjuk mérni, ebben igazad van, de az objektumok a térben vannak és azokat meg igen.

2018. aug. 31. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:
Sajnálom, de nem értek egyet. Mihez képest mozognak gyorsabban a képzeletbeli lufin a pontok? Nem tapasztalom, hogy egy gumilap hozzám közelebbi vége jobban nyúlik mint a tőlem messzebb lévő vége. Ugyan ez a helyzet a gömb ( lufi ) esetében is. Ha azonos idő alatt azonos mennyiségű levegőt fújok bele, akkor % -osan lassul a tágulásának az üteme. Ki lehet próbálni. Érthető is hiszen X mennyiségű levegő hozzáadása egyre kevesebb plusz, többlet % -át jelenti a már meglévő térfogatnak. Szerintem.
2018. aug. 31. 15:03
 8/18 anonim ***** válasza:
2018. aug. 31. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:

Most csak egyetlen "pillanatfelvételt" látunk az univerzumról (hiszen az a pár évtized, amióta a tágulást megfigyeljük, gyakorlatilag semmi az univerzum életéhez képest). Magából ebből nem lehet megmondni, hogy a tágulás üteme gyorsul, lassul vagy stagnál, ahogyan egy fénykép alapján sem mondod meg, hogy a rajta látható jármű milyen gyorsan mozog. Ehhez sokkal bonyolultabb módszer kell, az pedig körülbelül a következő:


Csinálunk különféle rafinált modelleket. Az egyik gyorsuló tágulást jósol, a másik lassulót, a harmadik állandót, stb. Ezek a modellek mást is megjósolnak, mégpedig azt, hogy milyen kell legyen a mikrohullámú háttérsugázás finomszerkezete. Pontosan megmérjük a mikrohullámú háttérsugárzást, és amelyik modellel a legjobban egyezik, az a nyerő. És a nyerő modell jelenleg a gyorsulva tágulást jósolja. (Bár ez már vagy 6-8 éve volt, azóta lehet, hogy változott a helyzet.)

2018. szept. 1. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ. Ezek szerint nem a távolabbi objektumok nagyobb sebességű távolodása az egyedüli bizonyíték, mert az eléggé ellentmondásos.
2018. szept. 1. 09:52
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!