Milyen bizonyítékok vannak arra, hogy a világegyetem gyorsulva tágul?
A 'vörös eltolódás', más néven Doppler-hatás.
Ennek utánanézhetsz a neten.
Nem rosszul tudod, hanem kevered.
A gyorsulás lassul. A tágulás tehát gyorsul, de egyre kisebb mértékben.
Ahogy egy meglökött golyó az első másodpercekben. A legnagyobb a gyorsulása a lökés után közvetlenül. Kis idő múlva még gyorsul, de kisebb az értéke ennek. A világegyetem ehhez hasonló elképesztő léptékben.
A tér tágulását nem könnyű megérteni, mert nincs mihez hasonlítani. Azt tudjuk, hogy minden pontja távolodik egymástól, ezt egy felfúvódó gömbhéjon levő pontokkal lehet szemléltetni, de persze a gömbhéj nem modellezi le a világot, csak ebben a példában hasonlít a tágulás hozzá valamennyire.
Ilyen hasonlat az is, ha a teret egy gumilapként fogjuk fel. Ha rárajzolsz egy centiméter skálát, majd a másik végétől elkezded nyújtani, akkor azt tapasztalod, hogy a tőled távolabbi pontok távolodási sebessége nagyobb, mint a közelebbieké, minél távolabb van, annál gyorsabban távolodik.
Természetesen ez csak szemléltetés, további konklúziók levonására nem alkalmas, mert a tér nem gumilap, de ezt a kérdést így lehet szemléltetni.
Megmagyarázza, ha belegondolsz, az első példa is, a gömbhéj, mert ott is a távolabbi pontok gyorsabban távolodnak, mint a közelebbiek.
Ez természetesen síkra van kivetítve, a gumilapra, vagy a gömbfelületre.
Az igazából nem is számít, hogy az objektumok mozognak, a mozgás elenyészik a tér tágulása mellett.
A teret nem tudjuk mérni, ebben igazad van, de az objektumok a térben vannak és azokat meg igen.
Most csak egyetlen "pillanatfelvételt" látunk az univerzumról (hiszen az a pár évtized, amióta a tágulást megfigyeljük, gyakorlatilag semmi az univerzum életéhez képest). Magából ebből nem lehet megmondni, hogy a tágulás üteme gyorsul, lassul vagy stagnál, ahogyan egy fénykép alapján sem mondod meg, hogy a rajta látható jármű milyen gyorsan mozog. Ehhez sokkal bonyolultabb módszer kell, az pedig körülbelül a következő:
Csinálunk különféle rafinált modelleket. Az egyik gyorsuló tágulást jósol, a másik lassulót, a harmadik állandót, stb. Ezek a modellek mást is megjósolnak, mégpedig azt, hogy milyen kell legyen a mikrohullámú háttérsugázás finomszerkezete. Pontosan megmérjük a mikrohullámú háttérsugárzást, és amelyik modellel a legjobban egyezik, az a nyerő. És a nyerő modell jelenleg a gyorsulva tágulást jósolja. (Bár ez már vagy 6-8 éve volt, azóta lehet, hogy változott a helyzet.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!