Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért kevéssé ismert ill....

Miért kevéssé ismert ill. legjobban kiborító, hogy a megfigyelő omlasztja össze a hullámfüggvényt a kvantumfizikában?

Figyelt kérdés

Zoltánkvantumfizikus kérdése :


Van egy érdekes tudományos eredmény, ami közvélemény kutatások szerint benne van abba a szűk csoportba, amely leginkább kiborítja az embereket ugyanakkor kevéssé ismert az átlagemberek számára, viszont következményei lényegesek. Az hogy idézem „A kvantumvilágban csak a megfigyelő képes összeomlasztani a hullámfüggvényt. Semmi más sem. Hétköznapi szavakkal élve: minden jel arra utal, hogy a tudatunkkal befolyással tudjuk a mikrovilág eseményeit, valamint arra is, hogy hogy nincs objektív valóság. „ ugyanolyan tudományos evidencia, mint a gravitáció mégis kevesen fogadják el vagy értik meg. [link] Mi lehet az oka?


Ismert, hogy a kvantumfizikában az elemi részecskék, köztük a fény(foton) is pusztán anyagtalan hullámok, melyekre valószínűségek érvényesek. Nem biztosan fognak viselkedni, hanem valószínűségi függvény szerint. Teszik ezt mindaddig, amíg ez a valószínűségi hullámfüggvény össze nem omlik. Ekkor részecskék lesznek és anyagi viselkedésűek. Nos ez az összeomlás, amikor részecskévé válik a hullám ezt tudatos megfigyelés váltja ki. Azt várnánk materialista szemmel, hogy egy tudattól független fizikai mérés az ami kiváltja a hullámfüggvény összeomlást, ennek ellenére ez nem így van.


Rengeteg kétréses kísérletet hajtottak végre. Próbáltak elektronokat, fotonokat lőni két rés felé illetve kettéosztani őket, hogy tudják vizsgálni mi történik velük vajon hullámként vagy részecskeként viselkednek-e. Mindannyiszor azt tapasztalták, hogy megfigyelés hatására omlik össze a hullámfüggvény, azaz lesz részecske a hullám. J.A.Wheeler kísérleteiben össze vannak fonódva a vizsgált kvantumrészecskék, így könnyebben vizsgálhatóak hisz amikor az egyik kvantum összeugrik, azonnal ezt teszi az összefonódott párja is. Azt találta Wheeler, hogy amikor csupán megfigyeljük az egyik ilyen összefonódott kvantumrészecskét már összeugrik a hullámfüggvénye, azaz részecskévé válik. Amint megnézzük pl melyik utat választotta a két lehetőség közül már részecskeként viselkedik, holott nem mértük meg. A legérdekesebb, ha később ezt az eredményt a megfigyelés tényét eldobjuk és ismét összekeverjük őket, helyreáll a hullámállapot. Azaz amikor már nem figyeljük meg ismét hullámmá válik és mindkét lehetséges úton továbbmegy illetve minkét résen átmegy.


Ezek alapvető kvantumfizikai eredmények mégis kevesen értik illetve kiborítja az átlagembert az eredményük. Mi lehet az oka?



2018. aug. 25. 16:28
1 2 3 4
 21/36 Omega25 ***** válasza:
75%
A tudományos ismeretterjesztő írások (és videók) misztifikálják túl a késleltetett kétréses kísérletet. Sajnos az emberek többségéhez csak az ilyen irományok jutnak el, és ezek alapján alakulnak ki bennük téves elképzelések.
2020. jún. 1. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/36 Wadmalac ***** válasza:
83%

Kmh, kedves kérdező, ezernyi hasonló próbálkozásod ezernyi cáfolata sem volt elég a tévedésed megértéséhez, mindig visszajössz ugyanazzal, mint a bumeráng.

A kérdés továbbra is olyan, hogy miért türkiz-metálkék az alma, pedig kismillióan levezették már neked, hogy az alma NEM türkiz-metálkék.


Ideje lenne átkeresztelkedned Zoltánmetafizikusra.


A jelen nick nélkülöz minden hiteles alapot.


És akkor talán a nicked emlékeztetne arra, hogy a fixa ideád nem ebbe a fórumba való.

2020. jún. 24. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/36 LeonScottKennedy ***** válasza:
Tiszta Kent Hovind.
2020. jún. 24. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/36 anonim ***** válasza:
Szép napot ez ugye ném ilyen konyhatudomány oldal?!?
2020. jún. 24. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/36 anonim ***** válasza:
Nem mindig
2020. jún. 25. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/36 anonim ***** válasza:
52%
Hat egeszeben veve olykor, altalaban reszben neha, de azert alkalomadtan tobbsegeben nagyreszt kevesbe kielegito mertekben nem tudom.
2020. jún. 25. 01:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/36 anonim ***** válasza:
50%
42!
2020. júl. 30. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/36 anonim ***** válasza:
71%
Engem az borít ki, hogy egy kérdést akárhányszor ki lehet tenni kiemelt kérdéssé, holott semmi értelme. Lehetne olyan szabályt hozni, hogy egy kérdést mondjuk 10-nél többször ne lehessen az első évben, utána meg csak évente kétszer? Bőven elég lenne ennyi ebből a szellemi maszturbációból...
2020. nov. 24. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/36 anonim ***** válasza:
16%

Zoltánkvantumfizikus

Mindenki csak szapulja őt itten de szerintem igaza van.

Ugyanis minden kölcsönhatás megváltoztatja az anyag állapotát.

Zoltán csak abban téved hogy nem létezik hullámfügvény, ez csak matematikai absztrakció. De én kedvelem őt, szerintem sokkalta okosabb mint itt sokan.

2020. dec. 27. 05:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/36 Wadmalac ***** válasza:

#29: szép, hogy megvéded, de sajnos jogos a szapulás, mert rögeszmés szegény és hatástalanok rá az ellenérvek.


"minden kölcsönhatás megváltoztatja az anyag állapotát."

Ez igaz, teljesen igaz, de nem mindegy, hogy ezt hogyan, mire értelmezem és jelen esetben sajnos nem stimmel.


"Zoltán csak abban téved hogy nem létezik hullámfügvény, ez csak matematikai absztrakció."

Ez is igaz, de sajnos nem csak abban téved.


"szerintem sokkalta okosabb mint itt sokan."

Ez is igaz. De sajnos az intelligencia nem mindig jár együtt a tárgyilagossággal, mint sajnos nála sem.

2021. febr. 12. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!