Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha az emberiségnek lehetősége...

Ha az emberiségnek lehetősége lenne bármeddig utazni az űrben, szerintetek bővülne új elemekkel az általunk ismert periódusos rendszer?

Figyelt kérdés
2018. júl. 25. 15:34
 1/7 A kérdező kommentje:
Azt elfelejtettem írni, hogy nemcsak bármeddig utazni az űrben, hanem le is szállni bolygókon, kutatásokat végezni ott, stb.
2018. júl. 25. 15:35
 2/7 anonim ***** válasza:

Volt már hasonló kérdés.

Elvileg még sokféle elemet össze lehet rakni: ez lehet valamilyen ismert elem izotópja, vagy új elem is - de ezeknek az élettartama most már milliomod másodperc alatt van.


Állítólag létezhet egy stabilabb sziget valahol a nagyobb protonszámok környékén - de ez sem jelent másodpercnél hosszabb időt.


Illetve van még egy lehetőség: iszonyúan nagy nyomáson szinte mindent össze lehet tartani. Lásd: neutroncsillag.

De ott meg proton nincs, csak neutron.

2018. júl. 25. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Nem.
2018. júl. 25. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Es hova kerulnenek az uj elemek a tablaban? Elore ugye nem, nem ismerunk olyan elemet, amiben ne lenne proton. Olyan sincs, hogy 1,5 vagy 4,3 proton van egy elemben. 1-93-ig mar kilove az osszes ugye, a felett pedig csak olyanok vannak, amik erosen sugarzoak. Szoval megis milyen lemekre gondoltal, hova kerulnenek a tablaban?
2018. júl. 25. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 EagleHUN ***** válasza:
100%

A kérdés első részét rengeteg féleképpen feltették már itt is. Keresd vissza a válaszokat rá.


A második részre válaszul (A periódusos rendszer bővülne-e): Nem.

2018. júl. 26. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Hogy a dolog lényegét megértsd, egy picit visszafelé menve az időben egy történelmi szösszenetet mesélek el neked. Amikor annakidején Mengyelejev megalkotta a periódusos rendszert, akkor növekvő atomsúly szerint rakta sorba az elemeket. És felismerte, hogy a tulajdonságok periodicitást mutatnak, tehát egy korábbi kis atomsúlyú elemhez több későbbi nagy, majd mégnagyobb atomsúlyú elem mutat hasonlóságot. Tehát nem egy sorba rendezte az elemeket, hanem új sorokat kezdett és a hasonló tulajdonságúak egymás ALÁ kerültek. De ebben a táblázatban voltak lyukak. A még fel nem fedezett elemek. Lyukas volt Mengyelejev korában például a Gallium és a Germánium helye is. De a tulajdonságait a környezetében lévő elemek alapján megjósolta az ÖregFiú.

Na ezen tudománytörténeti kitérő után szeretném mondani, hogy a mostani rendszerben nincsenek lyukak. Csak a legvégén a legnagyobb atomsúlyú elemeknél van/lehet hely. De ahogy előttem elmondták, ezek már radioaktív, töredék-másodpercig létező elemek - ahol a színükről, fajsúlyukról, kristályszerkezetükről nincs is értelme beszélni, mert akkora mennyiséget soha nem fogunk tudni előállítani belőlük, hogy ezeket megmérhessük...

Látunk belőlük egy-egy atomot (vagy nem is őt magát, hanem a bomlástermékeit) a nagy hadronütköztető detektorainak jeleit elemezve - és ennyi...

2018. júl. 27. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

A legutóbbiból talán 17 atomot csináltak összesen.

Gondolhatod, hogy ezeket mennyit lehetett vizsgálni... az alatt az idő alatt, amíg még ott voltak.

2018. júl. 27. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!