Lenne bármiféle haszna, ha két dimenziós koordináta rendszerben letudnánk írni egy pont helyét egyetlen egy darab számmal? Van-e erre ismert mód már?
Lehet haszna, és van is rá ismert mód. Például mikor azt akarjuk bizonyítani, hogy a síknak ugyanannyi pontja van, mint egy egyenesnek.
A módszer egyszerűen annyi, hogy a tizedes vessző utáni a párosadik számjegyekbe írjuk a második koordináta számjegyeit, a páratlanadikokba az első koordináta számjegyeit. Hogy az origótól távoli pontokkal se legyen gond, még egy olyan trükköt csinálunk, hogy a tizedes vessző elé egy olyan egész számot írunk, ami azt jelzi, hogy hol van a pontok koordinátáiban a tizedes vessző.
Például a (11,2345; 354,154557) pontnak megfelelő egyetlen egy darab valós szám:
3,031514213544550507.
A hármas azt jelzi, hogy az első 3+3 tizedesjegy után kell képzelni majd a tizedesvesszőt a koordinátákban, tehát a 011 és a 354 után.
Megjegyzés: itt még lehet szőrözni olyanokkal, hogy a 0,9999… = 1, meg mittudomén, de lényegében ennyi.
Megjegyzés 2: A világmindenséget is tetszőleges pontossággal le tudjuk írni egyetlen valós számmal. Azt gondolom elhiszitek, hogy sok barkochbakérdéssel tetszőleges pontossággal rá lehet kérdezni bármire. Akkor nekünk csak annyi a dolgunk, hogy sok eldöntendő kérdést teszünk fel a világról, és ha válasz igen, akkor egy 1-est, ha nem, akkor egy 0-st írunk a számunkba. Hogy ne legyen olyan nagy, érdemes így kezdeni: 0,.
A világ egy süni?
0,0
A világban vannak csillagok?
0,01
div B = 0?
0,010 (magyarul: csak azért is megtalálom a mágneses monopólust!)
…
Na jó, de a kérdés nem az volt, hogy lehet-e tárolni a több dimenziós koordinátákat egyetlen dimenzión.
Lehet - pl. számítógépes programokban is így megy, mert a memória alapvetően egydimenziós - de ettől még ezek a koordináták függetlenek maradnak. Ez csak egy tárolási módszer.
A kérdés ez volt (de fent is ott van vastagbetűkkel):
„Le tudnánk írni egy pont helyét egyetlen egy darab számmal?”
Az én kérdésem pedig ez lesz:
Leírtam-e, hogyan kell leírni egy tetszőleges pont helyét egyetlen darab (valós) számmal?
Én azt hiszem, igen, leírtam. Persze kellettek hozzá bizonyos konvenciók, de már a két darab valós számmal történő leíráshoz is kellenek (például Descartes-i vagy ferde koordinátákat használunk, esetleg polárt).
Másrészt a memóriának ehhez nem sok köze van, mert az véges, így csak közelítő pontossággal lehet benne leírni a pontok helyét, illetve nem lehet minden pontét leírni.
Viszont az én módszerem az olyan pontok esetén is tökéletesen működik, mint például a (3/7, 3546/11), vagy a (π, e). (Oké, az mondjuk igaz, hogy kéne még valamit ügyeskedni arra, hogy melyik síknegyedben vannak, mert most látom, hogy én csak az elsőt intéztem el… De megint nem hiszem, hogy nagy gond lenne.)
@előző
A síknegyedes probléma tényleg nem nehéz, a probléma (nálam jelenleg a visszafejtéssel van).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!