Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy lehet, hogy a sztratoszfé...

Hogy lehet, hogy a sztratoszférából nézve a Föld lapos, nem görbül?

Figyelt kérdés
Egy nagyon jó italreklám miatt néztem utána Auguste Piccard fizikusnak, aki saját készítésű balonnal képes volt feljutni és szétnézni. Először azt hittem egy poén a reklám de ő és a társa tényleg azt mondta a Föld látványa onnan egy lapos korong felfelé hajló szélekkel. Hallottam már a laposföldes elméletről, de komolytalannak tartottam és meg voltam róla győződve, hogy csak azért létezhet mert nem tudunk elég magasra jutni ahhoz, hogy a saját szemünkkel lássuk. De a sztratoszférából nem kellene határozottan látszani az ívnek?
2018. júl. 15. 17:02
1 2 3 4 5
 11/49 A kérdező kommentje:

ma 19:29

Jó felvétel így máshogy látom, mert szerintem ez egyezik a Piccard leírással. Ahogy körbepörög hirtelen a kamera tényleg csak egy tányért látsz a Földből akkor is ha amúgy nyilván gömbölyödik lefelé.

2018. júl. 15. 19:51
 12/49 sadam87 ***** válasza:
100%

Piccard írt egy könyvet (A. Piccard: A tenger mélyén). Ebben (ahogy a címből is sejthető) főleg a mélytengeri batiszkáfjairól ír, de az első fejezet az FNRS sztratoszféra balonról szól. Az első útról (amire az idézet vonatkozik), így ír:

"Ha a levegő teljesen átlátszó lenne, 450 kilóméter távolságra belátnánk a földet [...] De a sztratoszféra alatt a troposzféra húzódik, amelynek a határa ezen a napon 12000 méter körül van. Ez a réteg már sokkal kevésbé átlátszó. [...] Ha ferdén nézünk a troposzférán keresztül, a messzeségben a föld elenyészik. Nem látunk mást csak ködöt."

Tehát a Föld tényleges alakját biztos nem látták. A könyvben nem ír felfele hajló szélekről, de ettől lehet, hogy mondott ilyet.

2018. júl. 15. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/49 A kérdező kommentje:
A Föld felszín tényleg passzol is a könyvbeli leírással. Pont ez jutott eszembe mikor néztem a fentebb linkelt felvételt, hogy milyen kár, hogy bár a "disk" stimmel de nem látszik a Föld felszíne rendesen mert a fehérség kitakar mindent. Ha látszanának a kontinensek azonnal ki lehetne ütni a lapos földes teóriáknak is. Ha egy ilyen kamerát bárki felküldhet csak le kéne nézni, hogy a látható felületen hogy helyezkednek a kontinensek.
2018. júl. 15. 21:08
 14/49 anonim ***** válasza:
71%

"... vagy nem egyezett volna a cikk azzal ahogyan ő elmesélte az újságírónak élete nagy munkáját akkor megcáfolja és kikéri magának a kitalációkat, ez evidens."


Biztos, hogy olyan evidens ez? Piccard nyilatkozik valamit az ujsagironak, aki nem fizikus, igy interpretacioja soran maris torzulnak a Piccard altal kozolt informaciok. Aztan a beszelgetest kivonatolja az ujsagiro, mikozben cikket keszit belole, megint torzul az informacio. Ez egy termeszetes folyamat, es ezt Piccard is tudja, igy eleve megprobalja olyan modon elmondani a tapasztalatait az ujsagironak, hogy az megertse az elbeszelest, ez megint egy torzito hatassal jar.


Ha minden tudos reklamalna minden kis hibaert, ami az ujsagokban megjelenik, akkor a tudosok eletenek fele masbol sem allna mint folyamatos reklamalasbol. Arra meg egyreszt nincs eleg idejuk, se energiajuk, es egyebkent sem erdekelne senkit.


Akit igen, az meg utana nez tudomanyos cikkekben, tanulmanyokban, nem ismeretterjeszto cikkekbol fog informalodni.

2018. júl. 15. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/49 anonim ***** válasza:
92%

Nem lapos, nem görbül felfelé és itt nincs elég tér elmagyarázni, mi az az optikai csalódás.

Amúgy a reklám is egy nagy optikai csal(ód)ás. Ma már kiváló vágási technikák vannak.

2018. júl. 15. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/49 anonim ***** válasza:

Abban a magasságban az apró részletek eltűnnek, feloldódik a perspektivikus hatás, ezzel szemben jelentkezik a szemlencse széleinél lévő tökéletlen lencsézet, amit csillagászok jól ismernek és erre konverzációs szűrőket alkalmaznak, vagy ezt a részt kitakarják, vesztve így a fényerőből.

A tökéletlenségről, ami a halszem objektíveknél fokozottan látszik közelről, meg lehet győződni a következő módon.

Egy függőleges vonallal szemben állva , mondjuk egy sarokkal, vagy az ajtófélfával, jobbra, balra mozgatva a fejünket, úgy, hogy közben a szemünk továbbra is előre néz, így a függőleges a szemünk sarkában lesz látható, az ívet vesz fel és jobbra, balra hajladozik.

Ezt az optikai hatást általában az agyunk kiszűri, hiszen más nézetekből tudjuk, hogy a függőleges az nem hajlik sem jobbra, sem balra, de olyan környezetben, ahol addig még nem tapasztalt az agy semmilyen látványt, nem képes erre, ragaszkodnia kell a látott képhez és így keletkezik ez a látvány, legalább is erre gondolok, így keletkezhetett.

Természetesen ez nem jelenti azt, hogy a Föld ilyen, ez optikai csalódás, a szem tökéletlen voltából fakad.

2018. júl. 16. 05:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/49 Tislerics Máté ***** válasza:
71%

A Föld gömbölyűségének bizonyítása kb. 2000 éve történt meg először. Azóta megszámlálhatatlan bizonyíték született erről a tényről.


De mégis egy ember ködös beszámolóját tekinted kérdező az elbizonytalanítónak. Dobjuk ki TÁRGYI bizonyítékokat, mert valaki hablatyolt valamit? Ez így elég gagyinak tűnik... :/

2018. júl. 16. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/49 Wadmalac ***** válasza:
Nem tudom, mi értelme van ragozni a dolgot, míg senki nem mutatja meg a póznákat, amire a GPS műholdak fel vannak lógatva, hogy ne essenek le meg egy helyben maradjanak.
2018. júl. 16. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/49 A kérdező kommentje:
Nem szeretem az erőltetett, életszerűtlen félremagyarázásokat. Mintha életszerű lenne, hogy egy korabeli tudományos érdeklődésű lap hazudozik, vagy hogy egy kutató a lelkiismeretes munkáját hagyja széthazudni és nem érdekli mit terjesztenek úgy, mintha ő mondta volna. Ez ostobaság. Másrészt nem mondta, hogy a Föld lapos, ezt sem érik fel sokan ésszel. Nekem rögtön leesett mire gondolt amint megnéztem az amatőr videót. Az, hogy a Föld egy lapos, kerek valaminek látszik az stimmel a mostani sztratoszférás videókon is, azóta többet megnéztem. Főleg felhővel fedve, nem is látszik a 3D kiterjedése, tényleg mintha egy kerek lapot formázna. Ez nem jelenti, hogy lapos, tökéletesen gömbölyödhet felfelé és lefelé is attól, hogy ennyit lehet látni belőle. Akkor miért kellene vért izzadva rákenni a Piccard leírásra, hogy semmiképp nem mondhatta? Bocs, de szerintem egyesek már túlságosan is pánikolnak a laposföldes elméletektől :D.
2018. júl. 16. 18:05
 20/49 Alex Fly ***** válasza:
Szerintem -bár akkora szakértő nem vagyok- érdemes figyelembe venni a refrakció hatását is... az említett elhomályosodással együtt valóban okozhat olyan hatást, mintha egy homorú felület felett lennénk...
2018. júl. 17. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!