Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Helyesen értelmezem a hőmérsék...

Helyesen értelmezem a hőmérsékleti sugárzást?

Figyelt kérdés

Már hónapok óta benne vagyok a témában, imádom a fizikát, viszont óriási fájdalom számomra, hogy a kvantumelmélet néhány része nem világos számomra.


Szóval. Ugyebár a tárgyak, anyaguktól függően különböző frekvenciájú sugárzást képesek elnyelni, visszaverni, átereszteni. Az abszolút fekete test egy idealizált objektum, ami mindent elnyel, de mivel ennyi energiát nem képes magában tartani, folyamatosan sugároz. Ha elkezdjük melegíteni a testet, sugárzásának energiája folyamatosan nő, és ezzel a frekvenciája, vagyis a színe is változik. Nyilván ha kiesik a látható tartományból, akkor nem látszik. Szóval a szín arányos a sE - val.


Na de. Mi a helyzet azokkal a tárgyakkal, amik nem nyelik el, csak mondjuk az 550 - 600 nm hullámhosszú sugarakat?


Ugyebár minél több a "saját sugárzása" (vagyis, amit a saját maga által elnyelt sugarakból sugároz ki) annál kevesebb külső fényt ver vissza. Ez a kettő kiegyenlítené egymást, és így, pl. a 6000 fokra jellemző sárga fény ugyan olyan lenne minden testnél?


Én magam is érzem a logikai bukfencet, de egyszerűen nem találom a magyarázatot.


Kérem szépen, valaki leírná ?



13/L



2018. ápr. 24. 19:21
1 2 3 4 5 6 7
 31/67 dq ***** válasza:

> -A filozófiában nem vagyok otthon, de a két teljesítmény azonos. Tehát ha a piros test a piros hullámhosszat elnyeli, akkor úgy is sugározza, mint a fekete test.

Lehet az nem világos, hogy a hőmérséklet növekedésével csak a sugárzási görbe (teljesítmény adott hullámhossz-tartományban) MAXIMUMA változik, de egy konkrét hullámhosszon igaz a "minél melegebb annál többet sugároz" összefüggés. (Nem véletlen, hogy a vörösen izzó test nem zöldül be, ha tovább melegítjük, hanem fehéren izzik :)


> Tehát ha a piros test a piros hullámhosszat elnyeli, akkor úgy is sugározza, mint a fekete test.


Dehogy is. A sugárzás teljesítménye a felszínnel arányos. Ha veszünk egy 2x akkora piros testet, akkor annak 1000K-en 4x annyi a hűsugárzás teljesítménye. Tehát az egyik A a másik B teljesítménnyel sugároz 1000K-en piros fényt.

2018. ápr. 25. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/67 anonim ***** válasza:

A fény sűrűsége szerintem itt másodlagos, és csak részben függ a felülettől.

A kérdező nem feltétlen a fényhullámok felületről való visszaverődésére volt kíváncsi, hanem arra, hogy egy fekete térelrendeződésű anyagszerkezet fel tudja-e venni adott elektromágneses sugarak frekvenciáját azok hullámhosszának megfelelő elemi elmozdulással, hogy maga is sugárzó testté, nem pedig visszaverő felületté váljon.

Ebben az esetben, miután a részecskéi az eredeti helyzetükből szükségszerűen elmozdultak, a továbbiakban nem tekinthető fekete testnek, így a külső besugárzás ugyanazzal a hatásfokkal már a továbbiakban nem tudja gerjeszteni, és felvenne egy állandó állapotot, amit a gerjesztő sugárzás még fent tud tartani annak állandósága esetén. Ha a test ilyen szempontból ideálisnak tekinthető, akkor pontosan a beeső hullám tulajdonságaival sugározna kifele. A színe és a fényereje amit látunk az megegyezne egy mellette lévő tökéletesen tükröződő test fényével.

2018. ápr. 25. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/67 A kérdező kommentje:

Köszönök szépen minden olyan választ, ami nem a személyemet boncolgatja, filozofál. Vicces nevetni rajta, mennyire szánalmasak vagytok, hogy konkrétan arról vitatkoztok, a nők vannak - e azon az értelmi szinten mint ti (elárulom: nincsenek. Mi magasabb szintre is eljutunk azért, mint a csodás fèrfi adonisz IQ - bajnokok).



Most akkor tehát: a fekete test normál hőmérsékleti viszonyok esetén nem sugároz (öhh... Ezt furcsállom), csak ha melegítjük. Dehát akkor miben különbözik a többi nem fekete tárgy sugárzásától? WTF? Egyáltalán nem értem mostmár.



Amúgy drágáim, talán érdemes lenne elgondolkodni azon, hogy attól még, hogy számotokra a kvantumfizika szó valami elérhetetlen isteni tudást jelent, ha valaki olvas róla, rájöhet, nem egy nagy dolog. A bonyolult dolgokat meg - mivel nincsenek szilárd fizikai alapjaim 13 (!!!!) évesen - nem értem. Csók.

2018. ápr. 25. 19:57
 34/67 A kérdező kommentje:
Java, kezdem érteni mi a hiba. Azt hiszem Wadmalac linkelte, hogy az az anyagfüggő, hogy egyes anyagok spektrumából milyen frekvencián hiányoznak. De ha egy testet melegítünk, akkor a sugárzás spektruma nem változik, csak egyre magasabb energia szintek is megjelennek a többi mellett. Én továbbra sem èrtem, hogy akkor miképppen lehetséges, hogy a testek először vörösen, aztán fehéren izanak? Kérem, valaki írja már le átfogóan ezt az egészet, nembírooooooom
2018. ápr. 25. 20:12
 35/67 anonim ***** válasza:

"Most akkor tehát: a fekete test normál hőmérsékleti viszonyok esetén nem sugároz (öhh... Ezt furcsállom), csak ha melegítjük. Dehát akkor miben különbözik a többi nem fekete tárgy sugárzásától? WTF? Egyáltalán nem értem mostmár. "


Egy test színét az határozza meg, hogy a fényhullámokkal közvetlenül érintkező felület milyen mintázatot vesz fel, illetve milyen méretűek ezek a mintázatok. Mivel a fény és egyéb elektromágneses hullámok ismert jellemzőkkel bírnak, nagyjából kikövetkeztethető, hogy milyen felület milyen hullámokat képes visszaverni egy meghatározott irányba, és melyik az, ami ezt már nem képes megtenni, így elnyeli a hullám energiáját, amivel a saját belső energiája fog növekedni.

Az, hogy bármilyen test sugároz-e hőhullámokat vagy sem, az nem feltétlen áll kapcsolatban a színével, mégpedig az miatt sem, hogy ha a belső energiája, ezzel együtt vélhetőleg a hőmérséklete is emelkedik, szükségszerűen elveszíti azt a tulajdonságát, ami feketévé teszi.

2018. ápr. 25. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/67 Mojjo ***** válasza:

@33: Hű, te tényleg azt hiszed, hogy erről filozófáltunk? Ugyan... Az nagy baj lenne, ennél szerintem neked azért sokkal jobb szövegértésed van, nem igaz? :)


Amúgy pedig:

[link]

és

[link]

és

[link]


Ezeket átolvasva is biztos vagy benne, hogy nem nagy dolog? :)

2018. ápr. 25. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/67 anonim ***** válasza:

" Én továbbra sem èrtem, hogy akkor miképppen lehetséges, hogy a testek először vörösen, aztán fehéren izanak? "


Az elemi részecskék mozgási frekvenciája miatt. Ha melegítesz egy anyagot, a hő hatására rezgő mozgásba kezdenek, ezzel látható fényhullámokat generálva. Mivel ez egy lineáris folyamat, először kevesebb belső energiával kisebb frekvenciájú és hullámhosszú vörös fényt eredményez, majd egyre világosabbat, aminek a magasabb frekvencia és hullámhossz az oka.

2018. ápr. 25. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/67 anonim ***** válasza:

#34 Tehát nem érted a kvantummechanikát :)


Fehér fénnyel nem izzanak a testek... nézd meg a spektrumot és az energiaszinteket.

Majd nézd meg, hogy a fehér fény milyen hullámhosszokból áll.

2018. ápr. 25. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/67 anonim ***** válasza:

>Most akkor tehát: a fekete test normál hőmérsékleti viszonyok esetén nem sugároz (öhh... Ezt furcsállom), csak ha melegítjük. Dehát akkor miben különbözik a többi nem fekete tárgy sugárzásától? WTF? Egyáltalán nem értem mostmár.

-De sugároz. Már a világűr 4K-es jéghidegje is: ez az úgynevezett kozmikus háttérsugárzás. A hőkamerával meg a szobahőmérséklet-körüli dolgok sugárzását tesszük láthatóvá.

(A fekete test minden hullámhosszon sugároz - itt most ne a kéményseprő feketeségére gondolj, hanem egy lyuk sötétségére - üregsugárzásnak is hívják a feketetest-sugárzást.)

Itt egy ábra, sok minden látszik rajta, az is, hogy miért vörös a 8-900 °C-fokos test: a látható hullámhossztartománynak még csak a vörös felén van észrevehető sugárzás: [link]

2018. ápr. 25. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/67 anonim ***** válasza:
Ez egyébként még nem kvantumfizika. A kvantumfizika ott született,a mikor ezt a tapasztalati tényt össze kellett valahogy hozni az elektrodinamikával - a fény is elektromágneses hullám. Az üregben állóhullámok jöhetnek csak létre (a hanghullámok analógiájára), minden állóhullám egy energiatárolási lehetőség. A termodinamika szerint minden energiatárolási lehetőség egyformán tárol 1/2kT energiát. Az ezzel a probléma, hogy ahogy haladunk a rövid hullámhosszak felé, egyre sűrűbben követik egymást a hullámhosszak - hasonlóan ahogy az 1/2; 1/3; 1/4; 1/5... sorozatban is egyre sűrűbbek a számok, és ráadásul a 0-1 intervallumban végtelen sok van. Így az üreg is végtelen sok energiát tárolna-sugározna, ami nem így van. Planck azzal a feltevéssel élt, hogy a sugárzás energiája nem lehet tetszőleges, lépésenként változhat, és a "lépcsőfok" arányos a frekvenciával, így a magasabb frekvenciákon (kisebb hullámhosszakon) azért nincs sugárzás, mert az átlagos energiánál (aminek mértéke a hőmérséklet) sokkal nagyobb energiájú sugárzások nem tudnak gerjesztődni. Ahogy nő a hőmérséklet, benépesülnek ezek a frekvenciák is.
2018. ápr. 25. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!