A természettudományos képletekben az ln a függvény alakját hivatott meghatározni? Hogy értelmezzem, ha látom ezt pl. egy termokémiai képletben?
Egy másik példa.
Van egy tábla csokid. az első nap megeszed a csoki felét. Amásodik nap a matadék felét és igy tovább.
cs=csoki eredeti mérete
m=csoki maradék
t=napokszáma
Ez a képlet írja le melyiknapon mennyi csoki marasékod lesz.
m=cs*(1/2)^t
Ha van kezdetben 477g csokid akkor hányadik napon lesz a csoki maradékod 3,73g?
3,73=477*(1/2)^t
log(1/2)(3,73/477)=log(1/2)(1/2)^t (log(1/2)= 1/2 alapu logaritmus)
log(1/2)(3,73/477)=t*log(1/2)(1/2)
log(1/2)(3,73/477)=t*1
Az ln függvénynek van néhány érdekes tulajdonsága.
Lásd például itt: [link]
Az e szám -úgy mint például a pi is- ott lapul a természetben minden kő alatt, a csigaházak arányaiban, a falevelek mintázatában, gyakorlatilag mindenben. Egyszerűen így működik a világ. Ami tényleg meglepő, hogy ezt matematikailag (egy absztrakt rendszerrel) modellezni lehet, holott nincs semmilyen törvényszerűség, ami ezt biztosítaná.
De bizony van törvényszerűség. A természetben az arányosság, a harmónia, az egyensúly mindent felülír. Ami nincs egyensúlyban, nem létezik stabilan. És az egyensúlyt éppen ezek a számok reprezentálják.
Az egyensúlyt folyamatok sebességével vizsgáljuk. A folyamatok időbeliségét függvények írják le. Nagyon sok természeti folyamat az exponenciális függvény szerint viselkedik. Euler nem tett egyebet, mint sok folyamat vizsgálata alapján kiszámította azt az értéket, ami e folyamatok alapja.
Kérdező, annak felmérésére, hogy valaha is lesz esélyed megérteni ezt, egy válaszoló tesztelt. Az öttel való szorzást kérdezte. Nos válaszod arról győzött meg, egyelőre nincs esélyed. Gondold el. Amit mondtál, annak nincs értelme. „adott számérték összes darabjához” Adott számértéknek nincs darabja, és nem adunk hozzá semmit a szorzás értelmezéseként.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!