Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Einstein híres egyenletében...

Einstein híres egyenletében ami így néz ki:E=mc^2, miért kell a fénysebesség négyzete?

Figyelt kérdés
Mikor sokan kérdezik azt,hogy mit jelent ez a képlet akkor sokan úgy fogalmazzák meg,hogy az energia átalakítható tömeggé és vica versa,de így nem teljesen értem. Miért kell megszoroznunk a tömeget egy olyan hatalmas számmal mint az egyik legnagyobb fizikai állandó négyzete? nagyon szeretném,ha ezt valaki elmagyarázná nekem. Válaszokat előre is köszönöm! 14/F

2017. dec. 31. 14:19
1 2
 11/14 A kérdező kommentje:
Nem baj én sem tudok annyit fizikából még,hogy ilyen szintig megértsem a modern fizikát,egyenlőre csak tapogatózom a sötétben!:)
2018. jan. 2. 19:54
 12/14 Hominida ***** válasza:

#7 (dq): "Míg rajta kívül majdnem mindenki más tömeg alatt nyugalmi tömeget ért: egy mozgó test tömege annyi, mint egy ugyanolyan, de álló test tömege. Szerintem pl Magyarországon mindenhol ahol tanítják, az utóbbit tanítják."


Furcsa, hogy ezt mondod, hiszen a Lorentz-formula – amelyet Einstein is használt – jelentése épp az, hogy a tehetetlen tömeg a mozgás sebességével nő a nyugalmi (gravitációs, invariáns) tömeghez képest. A tehetetlen tömeg kiszámítása a következő: m=m0/gyök(1-v²/c²), ahol m0 a nyugalmi tömeg, v a test sebessége, c a vákuumbeli fénysebesség. Hétköznapi sebességnél az eltérés elhanyagolható, a relativisztikus tartományhoz közeledve viszont meredeken emelkedik. A dinamika alaptétele mozgó testre is érvényes, F=m·a, ez a két törvény adja azt az ismert állítást, miszerint a tömeggel rendelkező test nem gyorsítható a fénysebességre.

2018. jan. 2. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:

@Hominida

De itt a nyugalmi energiáról van szó, ahol m0 nyugalmi tömeggel számolunk. A relativisztikus tömeg nem tartozik szorosan a témához. És hiába állandó az E/m=c^2, ez a testre vonatkozik, a leadott tömeg és energia már nem szerepel a hányadosban.


A test mozgási energiájánál kell relativisztikus tömeggel számolni, és ott is csak fénysebesség közelében válik ez jelentőssé. Tehát ott az 1/2*m*v^2-nél kell a Lorentz-formulával tömeget számolni.

2018. jan. 3. 02:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 dq ***** válasza:

Ezzel a képlettel csak az a baj, hogy nem igaz. Az így definiált m-re nem teljesül hogy F=ma, csak ha az erő és a sebesség iránya egybeesik.


Lényeg mi lényeg: angolszász területen és itthon túlnyomó többségben mindenki mást nevez tömegnek. (Az angolszász hatás miatt gondolom az egész világon így használják/fogják használni a közeljövőben.)


Ha eddig nem tudtál róla, akkor most már tudod :)

2018. jan. 3. 02:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!