Ha egy pontból indult ki az ősrobbanás, mért van az, hogy bármely irányba tekintünk, ugyazazt látjuk, úgyanolyan távolságba látunk?
>Ha egy pontból indult ki az ősrobbaná
Nem egy pontból indult ki. Az ősrobbanás (az univerzum tágulása) nem hagyományos értelemben vett robbanás, nincs középpontja. Minden pontja távolodik minden egyéb pontjától, a két pont távolságával együtt növekvő ütemben. Ennek következtében az univerzum bármelyik pontjából nézve olyan, mintha egy hagyományos robbanás középpontjában lennél.
>bármely irányba tekintünk, ugyazazt látjuk,
Ez így csak simán nem igaz, vagy nem jól fejezted ki magad.
>úgyanolyan távolságba látunk?
Mert az univerzumnak nem a "végét" vagy "határát" látod. Mint feljebb írtam, az univerzum uniform módon tágul. Minél messzebb van két pont, annál nagyobb ütemben távolodnak. Ha elég messze van két pont, akkor már a fénysebességnél gyorsabban távolodnak egymástól, tehát az egyik által kibocsátott fény sosem érkezik meg a másikhoz, mert a két pont közötti távolság adott idő alatt nagyobb mértékben növekszik, mint amennyit a fény meg tud ez idő alatt tenni. Ez az oka, hogy egy bizonyos távolságnál tovább nem "látunk". Fontos, hogy ilyenkor sem "mozog" semmi fénysebességnél gyorsabban semmi máshoz képest. Nem a két pont mozdul el ilyen gyorsan, hanem a köztük lévő távolság növekszik. Ebben nincs semmi relativitássértő.
"A tér csak akkor kelettkezett amikor az ősrobbanás végbement. ezért az első másodperc töredékeiben az egész belátható világegyetem tartománya parányibb volt mint egy atom magja. Az ősrobbanás a tér minden pontjában "mindehol" bekövetkezett, és nem volt középpontja." [link]
"...az első másodperc töredékeiben az egész belátható világegyetem tartománya parányibb volt mint egy atom magja." Ezt neveztem egy pontból kiinduló ősrobbanásnak. Tehát a tér ekkor keletkezett. És "mekkora tér keletkezett"? Ujabb elméletek szerint az Univerzum mérete 156 milliárd fényév. Hogy illeszthető ebbe az infláció, a "nagy felfúvódás"? Egyáltalán az Univerzum tágulása? Úgy értem, ha maga a tér tágul, az ősrobbanás utáni pillanatban mekkora volt ez a tér?
Az említett cikk szerint: "Biztosan tehát csak azt állíthatjuk, hogy a világegyetem nagyobb annál a tartománynál, amelyet mi beláthatunk." Hogy jött ki a 156 miiliárd fényév?
A 156 milliárd fényév egy hibás értelmezés eredménye.
2003-ban Cornish et al. 78 milliárd fényév átmérőt állapított meg a teljes univerzum átmérőjének alsó határára (nem "látható", hanem >teljes< univerzum, ez fontos). Szerintük, ha ennél kisebb a teljes univerzum, akkor az ősrobbanás óta a fény már "körbeérte" volna az univerzumot, ami ismétlődő mintázatokat eredményezett volna a mikrohullámú háttérsugárzásban. Mivel ilyeneket nem tapasztaltak, az univerzumnak ennél nagyobbnak kell lennie. Azóta már finomítottak a modellen, az értékek is változtak.
A 156 milliár fényév ennek a 78-nak a kétszerese. Egyrészt az a hiba, hogy ez NEM a látható univerzum átmérőjéről szól, hanem a teljes univerzum átmérőjének alsó határáról, másrészt az, hogy a 78 eleve átmérő volt, tehát hülyeség volt megszorozni még egyszer kettővel. Mégis, a 156 fényév sok helyen megjelent és bekerült a köztudatba.
Wikiról foglaltam össze gyorsan: [link]
"A Hubble-sugár az a sugár, melyen belül látható a Világegyetem.
A 2010-ben megfigyelt UDFy-38135539 galaxis (HUDF.YD3) színképe elárulja, hogy ma látható fényét 3 milliárd fényév távolságban bocsátotta ki, de a fény érkezéséig mégis 13,1 milliárd év telt el, miközben a galaxis már 30 milliárd fényévre távolodott el.
Kozmológusok számításai szerint a megfigyelhető univerzum táguló sugara ma 46 milliárd fényévre tehető,[Solt György: Miért sötét az éjszakai égbolt? Természet világa, 144/1 Kiadó. 2012. 11–14. o.]"
Fenteik a látható Világegyetemre vonatkoznak. Fentiek szerint a látható Világegyetem átmérője 92 milliárd fényév. A nem látható ennél jóval nagyobb lehet.
Végülis 10-ben "adtam magamnak valmi magyarázatot", ezzel együtt sajnálom, hogy nem sikerült megnéznem az a Spektrum adást, amiben próbálták egyszerűen elmagyarázni, hgy hogy is van ez.
Az alábbi mondat végleg meghaladja minden elképzelésemet:
"A 2010-ben megfigyelt UDFy-38135539 galaxis (HUDF.YD3) színképe elárulja, hogy ma látható fényét 3 milliárd fényév távolságban bocsátotta ki, de a fény érkezéséig mégis 13,1 milliárd év telt el, miközben a galaxis már 30 milliárd fényévre távolodott el. "
"Ha egy pontból indult ki az ősrobbanás, mért van az, hogy bármely irányba tekintünk, ugyanazt látjuk, úgyanolyan távolságba látunk?"
Feltételezem, hogy a lelki szemeiddel nézed a táguló világegyetemet a középponttól. Igaz?
vagyis: A gigászi/atomméretű bombád az űrben, nincs külsö gravitációs hatás, légtér....
A robbanáskor a darabok a központtól kifelé repülnek, közel azonos sebességgel. némelyik összeütközik egy másikkal, de összességében egy folyamatosan növő gömböt érzékelne a szem.....
Ezek, mivel a gravitáció vonzás folyamatosan gyengül, a folyamatosan (méretében is) táguló darabok további ütközéseket generálnak, széttörnek, összeolvadnak, por, gáz, törmelék mindenütt..... A mozgási irányok/sebességek megváltoznak, teljes a káosz. A folyamatos tágulás miatt a részek között egyre nagyobb lesz a távolság, ritkulnak az ütközések...
Az atomi szerkezetek kialakulnak a felszabaduló energia hatására (hő, sugárzás, amit csak el tudtok képzelni)....
és jön a többi----- csillag, bolygó, élet.
elfogadható pongyola-elmélet? :-)
A középponttól, (ha a bolygók távolodási sebessége nem csökken (külsö gravitációs hatás/ütközés miatt), akkor egy idő után nem tudjuk érzékelni a létezésüket, mert a távolodásuk olyan gyors lesz, hogy a fény sebességénél gyorsabban távolodik, ezáltal nem érzékelhetőek.
Ez elég nehéz elmélet, több variáció is van rá, még ez a legjobban, legkorrektebben igazolható.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!