Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az összefonódás miért nem...

Az összefonódás miért nem számít mérésnek a kvantummechanikában?

Figyelt kérdés
2017. dec. 5. 16:34
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
59%

A szabadesés vagy az elektromos vezetés miért nem számít mérésnek a klasszikus fizikában?


Mert az egy jelenség, és mérésnek nem jelenségeket hívunk.

2017. dec. 5. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
Arra gondolsz, hogy mondjuk két részecske méri egymást, azért vannak "összehangolva"? Az nem mérés, hanem együtt alkotják magát a kvantum-rendszert, amit kívülről mérni lehet.
2017. dec. 5. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
Ilyenkor igazából egyetlen rendszer létezik: olyan, mint pl. amikor egy elektron és egy proton összekapcsolódik egy atommá. Csak egyben lehet mérni az egészet, és egész másképp viselkednek, mint amikor külön vannak.
2017. dec. 5. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:

az 1-es oktondi


a kvantummechanikában a mérés egy kölcsönhatás során jön létre, pl. egy foton segítségével mérjük az elektront, stb.


az összefonódás úg jön ide, hogy az két részecske összefonódása, de valamikor nem voltak összefonódva, azaz kölcsönhatottak, ez tehát nem számít mérésnek?

2017. dec. 5. 21:51
 5/18 anonim ***** válasza:
57%

Te meg nem beszélni magyar.


A mérésnek az a lényege, hogy információt szerzünk a rendszerről, például meg tudjuk az egyes részecskék állapotát. Abból, hogy két részecske összefonódott, te hogyan tudod meg, hogy melyik milyen állapotban van?


A kölcsönhatás nem mérés. Másrészt az összefonódó részecskéknek nem is kell feltétlenül kölcsönhatniuk egymással, lehet, hogy pont azért fonódtak össze, mert egyszerre keletkeztek (az mondjuk igaz, hogy a keletkezésükhöz általában kell valami kölcsönhatás, de akkor sem tudtak kölcsön hatni egymással, nem „mérték meg” egymást, ha már szinonimaként használod a mérés, kölcsönhatás, és összefonódás szavakat.)


Persze ha összefonódott két részecske, akkor te az egyiket megmérve egyből tudni fogod a másik állapotát is. Ez igaz.


(Megjegyzés: A mérés a klasszikus fizikában is valamilyen kölcsönhatás során jön létre, például a vonalzódról visszaverődő fotonok kölcsönhatnak a szemedben levő pálcikákkal, és így méred meg a szakasz hosszát a papírodon.)

2017. dec. 5. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:

Nah, hogy magammal is precízkedjek:

„A kölcsönhatás nem mérés.”

Helyett:

„Nem jön létre minden kölcsönhatásból mérés.” (Persze, minden méréshez kell kölcsönhatás, az rendben van, de ez sokszor „csak” technikai részlet, nem egy mély elméleti kérdés.)

2017. dec. 5. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:

A mérés itt azt jelenti, hogy a rendszerre kívülről hatunk úgy, hogy a reakciójából következtetni tudjunk az állapotára. (Pl. részecskezáporral, fénnyel, stb.) Az összefonódáskor viszont a két részecske maga a rendszer.


Rossz példa, de olyan is lehet akár, hogy mondjuk egy rendszert mérünk egy eszközzel, és maga a mérés alakít ki egy új helyzetet. Viszont ha erről akarnánk információt szerezni egy harmadik eszközzel, akkor megváltozna a viselkedése.

2017. dec. 6. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 Wadmalac ***** válasza:

"Rossz példa, de olyan is lehet akár, hogy mondjuk egy rendszert mérünk egy eszközzel, és maga a mérés alakít ki egy új helyzetet."

Ez egy lényeges pont, viszont talán más szempontból.

Mérés, kölcsönhatás, beavatkozás történik, de a mérés információja nem jut ki az ezzel született új, nagyobb halmazból: nem omlik össze a hullámfüggvény.

2017. dec. 6. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:

"Nem jön létre minden kölcsönhatásból mérés."


Igen, de a kvantummechanika törvényei szerintem úgy objektívek, ha a mérésre vonatkoznak és nem az ember céljára, hogy azzal mérni akart-e vagy sem

2017. dec. 6. 10:36
 10/18 A kérdező kommentje:

"Az összefonódáskor viszont a két részecske maga a rendszer."


Ezt már leírtam, hogy nyilvánvalóan arra gondoltam, hogy összefonódás előtt két rendszer volt, összefonódás után pedig egy rendszer és ez egy kölcsönhatásban jön létre, igaz ugyan hogy egy pillanat műve, de kölcsönhatás akkor is

2017. dec. 6. 10:38
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!