Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az evolúciós elmélet és a...

Az evolúciós elmélet és a genetikai degradáció hogy fér össze?

Figyelt kérdés
Az evolúció szerint a szervezetek az egyszerűbből tartanak az összetettebb felé. Akkor mi a magyarázat az emberiség genetikai állományában fellelhető fokozatos leromlásnak, a genetikai mutációk felhalmozódásának?

2017. szept. 4. 19:52
1 2 3 4 5
 31/45 Mojjo ***** válasza:
80%

Kérdező, a hibát ott követed el, hogy feltételezed, a mutáció csak rossz lehet, a mutáció az információ "degradálódása". Pontosabban ezt hitették el veled, és te el is hitted. A mutáció a genetikai információ _változása_, nem pedig degradálódása. Egy mutáció adott környezetben lehet előnyös, vagy hátrányos is. Persze, gyakrabban hátrányos, mint előnyös, és gyakorta látványosabban is, ami jól felhasználható arra, hogy elhitessék az emberekkel, a mutáció egyenlő a degradálódással.


Az embereknél is alakult és alakul ki bőven előnyös mutáció. Olyan, ami immunissá teszi pl a maláriára, vagy épp a HIV-re. Vagy ami lehetővé teszi, hogy felnőttkorban is meg tudja emészteni a tejet. És ha egy kis időt belefektet valaki az utánanézésbe, alighanem még tud kismillió előnyös mutációt találni, ami embereket (is) érint/érintett.


Ha a mutáció csak káros lehetne, az információ degradálódása, tényleg nem működhetne az evolúció. De ez nincs így.

2017. szept. 6. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/45 anonim ***** válasza:
72%

Ja, kérdező, te azt hitted, hogy nem létezik hasznos mutáció?

Csak ezen a fórumon egy csomó ilyenről beszéltünk már.

Ilyen pl. az egysejtű => soksejtű átalakulás, a citromsav megemésztésének a képessége E colinál, a cukor készítésének a képessége (baktérium ezzel tapad az aljzathoz), vagy az, hogy kb. 10000 év terjed egy olyan mutáció az emberek között, amitől kb. 5-8%-kal okosabb lesz.


Keresd vissza ezeket, tanulságosak.

2017. szept. 6. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/45 A kérdező kommentje:

Pedig már az elején említettem, hogy tudom, van hasznos mutáció. Aztán megkaptam azt is, hogy nincs olyan, hogy hasznos mutáció, mert az ember szempontjából veszem.

De mindegy.

Szóval most felmerült bennem a kérdés, hogy ezek a genetikai mutációk, melyek az öregedéshez, majd halálhoz vezetnek, miért számítanak úgymond hasznosnak?

2017. szept. 6. 15:45
 34/45 anonim ***** válasza:
72%

Nem biztos, hogy hasznosnak számít.

Van néhány olyan állat (polip, lazac, stb), amelyiknek szabályozott az öregedése. A nőstény polipnak halálmirigyei vannak. A kígyó ebből a szempontból szerencsés, mert ő otthagyja a fészket, mielőtt megenné a kicsinyeit, és nem kell elpusztulnia.

Kinél hogy oldotta meg a természet...

ahol az öregedés csak úgy van, ott pedig kompromisszum eredménye.

2017. szept. 6. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/45 Mojjo ***** válasza:
79%
@33: Öregedés és halál nélkül nem lenne hely az utódoknak, azok utódainak, majd azok utódainak. Az egyed szempontjából nem annyira szuper dolog az öregedés és a halál, de a soron következő nemzedékek szempontjából eléggé.
2017. szept. 6. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/45 anonim ***** válasza:
55%

Ezzel együtt az evolúció (az előbbi kivételekkel) nem szokta sürgetni az öregedést.

Egyszerűen csak arról van szó, hogy a szervezet felépül valamiféle biztosítékokkal, amelyek eddig tartanak ki.

Lehetne ennél sokkal hosszabb is az élet, ha lenne értelme (vagyis evolúciós előnye). Létezik is jó pár ilyen állat.


De alapból ennek nincs előnye, viszont hátránya lenne, ahogy írták is.

2017. szept. 6. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/45 Pombe ***** válasza:
89%

Kérdező(#28): "Akkor tisztázzuk.

Ezt nem én állítom, hanem genetikusok, akiknek az a munkájuk, hogy ezzel foglalkozzanak."


Akkor tisztázzuk. Az érveket ne az ujjadból szopd. Ilyen baromságot nem állít egy genetikus se. Mégegyszer! Elmész akármelyik emberkialakulással foglalkozó oldalra, és csak a szemedet nem fogja kiszúrni, ahogy rémületes iramban nő az agyméret igen rövid idő alatt.


Az evolválás ideje alatt kisebb nagyobb megszakításokkal a biomassza komplexitása folyamatosan nőtt, még akkor is, ha inkább csak kiugrás jelleggel.


Minden létező evolúciós ügymenetben volt ilyen-olyan mértékben genetikai egyszerűsödés, és nem leromlás. Az ember semmiféle genetikai leromlásban nem vesz részt, legfeljebb egyszerűsödik, redukálódik egyes genomrészlete. Azért teszi ezt, mert ezekre egyszerűen egyre kevésbé van szüksége, tehát egyszerűsödnek, olykor teljesen működésképtelen ronccsá válnak.


Tömegével vannak ilyen fosszilis gének nemcsak az emberben, de a főemlősökben, bálnákban, és mindenféle állatban, lényben.


Miféle genetikai leromlás az, ahol az emberi genom tulajdonosa robbanásszerűen szaporodik? És egyre nagyobb ütemben? Nem hallottál még soha olyat az ember esetében, hogy egyesek már a túlszaporodás miatt aggódnak?


Amikor a barlangi halak elvesztették szép lassan a szemüket, akkor ők is genetikailag "leromlottak", nemde? Hát nem, mert egyre kevésbé volt szükségük a fényre, így mi a francnak a szem? A látó halakkal szemben valóban leromlottak genetikailag, de ezt csak azért tekintjük romlásnak, mert ezt egy olyan összehasonlítás hozza ki, aminek valójában tökéletesen semmi értelme. Ráadásul a vaksi halakban plusz olyan tulajdonságok alakultak ki (hatékonyabb tájékozódás a sötétben), amik viszont nincsenek meg a látó halakban. Ugyanez az ember esetében (agynövekedés, hihetetlenül jól koordináló kéz, hosszútávfutás - amire a mai majmok is képtelenek -, rendkívül jó céllövő tulajdonság..stbstb).


Mégegyszer! Mérlegelj, és ne csak a "romlás" sepenyőjét terheld. Ha ezt teszed, belátod, hogy az ember komplexitása valójában inkább nőtt, és most is nő.


Kérdező: "A szelekció le tudja lassítani, de nem tudja megállapítani a genetikai entrópiát."


Nincs semmiféle genetikai növekvő entrópia. A halál és az öregedés elsősorban programozott az összetettebb lényeknél (a mai napig léteznek kvázi örökké élő lények, tehát már ez is cáfolja az állításod) A nem hasznosítható és káros mutációk ki fognak szelektálódni (kutya kötelességük ezt tenni), és a mutációk elsöprő többsége semleges, és a valóság az, hogy roppant kevés a káros mutáció. Hasznos mutáció pedig létezik! Félreérted a dolgot. Abszolút értelmeben nem létezik hasznos mutáció, ahogy abszolút rossz mutáció sem igen van. Amelyik mutáció egy bizonyos környezetben káros, arról más környezetben kiderül, hogy hasznos. Pl. genetikai eredetű betegséget okozó mutáció más területeken éppen a fertőzéseket állítja meg, és ha nem túl káros, akkor összességében éppenhogy jól jön. A szelekció így fenntartja, majd kijavítja a hibát.


Totál hülyeség a genetikai degradációs elméleted, amit könnyedén lehet cáfolni akár bacis, vagy akármilyen modellezéssel. Kivétel nélkül minden esetben a káros mutációk rohamosan kiszelektálódtak, és a hasznosak terjedtek el, és ezzel teljesen új dolgok jönnek létre. Ezt látjuk mindenhol a természetben is.


Kérdező: "Nem hiszem, hogy egy jólmenő genetikus csak úgy megzakkant volna, vagy légből kapott eredményekkel dobálózna, ezzel veszélyeztetve jóhírét, szakmai megbecsülését stb."


Itt is vannak genetikusok, akik az állításodat kiröhögik. És ha az általad preferált genetikus beállt a kreacionisták közé, akkor kutya kötelessége hazudnia, és ferdítenie. Egy cseppet se fogja érdekelni a szakmai megbecsültség, amikor hívők milliói fognak rajongani érte, és dől a zsebébe a lové a kreacos pénztárból.


Itt van egy per, ahol Michael Behe a főszereplő: [link]


Feketén-fehéren kiderül, hogy többször hazudott, a kísérleteit direkt olyanra állította be, hogy az evolválás csak részlegesen működjön. Több dolgot beismer, de egy cseppet se érdekli. Utána ugyanazokat a hazugságait újra és újra megismétli immáron a per elvesztése után is. Miért teszi vajon? Amikor már az egész tudományos világ megveti a magatartását... Ja! Mert sokkal jobban megél ebből, mint a tisztességes tudományos munkából.

2017. szept. 6. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/45 Pombe ***** válasza:

Kérdező!


Te azt hiszed, hogy a több millió genetikusból egyet kiemelsz, aki a plebsznek kedves csemegét árulja, és ennek van bármilyen jelentősége? Nem vetted észre, hogy nincs az az agyamentség, ami mögé ne állna be egy két renegát szakember, akinek a fénye már megfakult, és kínozza a népszerűség hiánya, vagy pénzügyi zavarokban szenved... stbstb.


Te komolyan azt hiszed, hogy amikor fogcsikorgatva küzd a hitének elfogadásáért egy vallásilag elvakult nem is kicsi réteg, az hidegen hagyja az összes tudóst? Mindenki az evolúció mellett fogja lerakni a voksát? Az összes millió genetikus? Te valami idealizált világban élsz, hogy van egy tudományos tézis, és minden létező tanult ember beáll mögé?


Hallottál már pl. a Nobel-betegségről? A te bolygódon kisherceg ilyen biztos nincs, de nálunk igen:

[link]


Még az olyan ökörségekhez is adják a nevüket ismert tanult emberek, mint ahhoz a tanhoz, miszerint a Föld igenis lapos és korongalakú.


[link]


Nincs az az ostobaság, amit ne védenének meg akármilyen szinten tanult szakemberek is, ha az a hitüket támasztja alá.

2017. szept. 6. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/45 Pombe ***** válasza:

Ja... még Kérdező:


[link]


Csak a legutóbbi időkben regisztrált hasznos humán genetikai mutációk sokasága, amik elterjedve aprókat változtattak az adott emberi populáción.

2017. szept. 6. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/45 Pombe ***** válasza:

És végül... Kérdező!


Az előző megjegyzésemben szereplő linkben észrevehetted, hogy kínkeservesen még a vallásosak is elismerik a létező hasznos mutációk létezését, de megpróbálják kimagyarázni ezt azzal, hogy ez nem elég a makroevolúciós lépésekhez.


Az ember esetében azonban vannak ilyen nyitányok (immáron hitelesebb oldalról):


[link]


Vagy vannak már emberek, akik képesek más kromoszómaszámmal élni, mint az átlag:


[link]


De ha beírod a keresőbe: human mutation benefits - akkor még bőven csemegézhetsz...

2017. szept. 6. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!