Két alvásos elmélet?
[link] 2001
Ez valami vicc, vagy van alapja? Szerintetek elegendő ennyi forrás? Nem nagyon-nagyon-nagyon kevés?
Ha valami 1840-ben köztudott, és ennyire teljesen alapvető, akkor a már viszonylag nagyon jól dokumentált 20-ik században (újságok, fényképek, naplók, minden) nem kéne mindenhol megjelennie?
Más kérdés: Magyarországon volt ilyen, fellelhető-e az irodalomban? (esetleg az ellenkezője)
Van rengeteg hasonló cikk. Arra nem találtam nyomot, hogy a középkor előtt is jellemző lett volna a több részletű éjszakai alvás, de ez nem jelenti, hogy nem volt így.
Érdekes azon elgondolkodni, hogy a csecsemők alvásciklusai is rövidek, a növekedéssel fogy el ez a "rutin" (részben biztos a ritkábbá váló étkezési idők is befolyásolják).
Nem kifejezetten érdekel, hogy hányan hányszor közölték le (ugyanúgy) a 2001-es eredményt.
De azért valóban valamivel jobb magyarul. (Gyanítom, hogy a magyar cikk nem az eredeti dolgozat, hanem annak valami összefoglalójából születhetett.)
"Nem kifejezetten érdekel, hogy hányan hányszor közölték le (ugyanúgy) a 2001-es eredményt."
Nem mind ugyanabból a forrásból jött, amit láttam ,de nem igazán van egyiknek sem több tartalma.
próbáld ki..
udod az elmélet mellett a tapasztalás is számit..
#7:
Én spec szeretek délután egy-másfél órát szundítani, tovább tudok este fennmaradni. A két alvásommal is csak átlag napi 5-7 órám jön ki.
Viszont ha valaki megpróbálna arra kényszeríteni, hogy az éjszakai alvásomat szakítsam két részre, valószínűleg hamar tettlegessé válnék. :D
Szóval, mivel az alvásigény és annak ciklikussága emberenként, szokásokkal és életkorral is változik, szerintem maximum akkor van értelme ennek a két ciklusos alvásnak, ha az magától történik, tehát nem szándékos ébresztéssel, mert akkor szerintem biztos, hogy rontja a pihenés színvonalát.
Akkoriban, mikor a mesterséges világítás még maximum mécses és olajlámpás szintjén volt, a téli sötét időszak volt elég hosszú ahhoz, hogy két ciklusban alva, félidőben felébredve is kipihenjék magukat az emberek.
A mai világban az alvásra szánt idő télen is ennek csak maximum fele.
Itt nincs létjogosultsága a dolognak.
Ez pedig azèrt nem igaz, mert a "magamtól felkelni" is szokás. Vegyünk egy pèldát. 10 èvig dolgoztál úgy, hogy hajnali 4 órakor kellett kelned ès este 10 kor feküdnöd, hogy ne legyèl stresszes.
A 8. Èv környèkèn már olyan is megesett, hogy szombaton is hajnali 4 kor èbredtèl fel magadtól. Ez egy szokás. Azt is meg lehet szokni, hogy dèlután 6 órakor fekszel, este 11 kor kelsz, ès hajnali 1-2 környèkèn ismèt fekszel. Elvileg ezzel a szokással az èber időszakban sokkal aktívabb az agy. Jobban működnek a kognitív kèpessègek ès nagyobb a harmónia a kettő agyfèl között. Ki lehet próbálni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!