Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mit kell érteni a "minden...

Ccaninventor kérdése:

Mit kell érteni a "minden dolgok elmélete"-n? A TOE-n.

Figyelt kérdés
Azonos eredete a kölcsönhatásoknak?

2017. júl. 17. 05:45
1 2
 1/16 dq ***** válasza:

[feliratkozás]


[link]

Szerintem talán elég az, hogy képes megjósolni egy tetszőleges rendszer fejlődését.


Viszont ha valaki erre jár, az belefoglalhatná a válaszába azt is, hogy egyáltalán elméletnek mit nevezünk; mert én még azt sem nagyon tudom. (Tudom hogy létezik relativisztikus/nem relativisztikus mechanika, elektrodinamika, kvantumos és mezős változataik, stb stb. Ezek azért nem TOE, mert nagyon szűk feltételeket szabnak arra, hogy milyen kiindulási feltételekre értelmezhető az elmélet?)

2017. júl. 17. 07:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%

Elsőnek a gravitációt fedezték fel. Utána az elektromosságot és mágnesességet. Az 1800-as évek végén rájöttek, hogy az elektromos és mágneses terek nem mindig függetlenek egymástól, van amikor egyik kelti a másikat. Megcsinálták az elektrodinamikát, amely a két kölcsönhatást, az elektromost és a mágnesest egyként, elektromágneses kölcsönhatásként kezeli. Utána az 1900-as években felfedezték a gyenge és erős kölcsönhatásokat. Látva az elektrodinamikát, megpróbálták összeházasítani az elméleteket. Sikerült az elektromágneses és gyenge kölcsönhatásokat egyesíteni és egy elmélettel leírni. Ez az elektrogyenge kölcsönhatás elmélete. Mivel itt is sikert értek el, természetesen megpróbáltak tovább menni és az elektrogyenge kölcsönhatást leíró elméletet összerakni az erős kölcsönhatást leíró elmélettel. Ez is sikerült, ezt nevezzük nagy egyesített elméletnek (GUT). Ez a mai elfogadott standard részecskefizikai modellünk. Ennek egy jóslata volt például a Higgs-boson, amit 2012-ben meg is találtak, ami így erősítette az elméletet. Itt vagyunk ma. Az eddigiek alapján a következő lépcső, hogy tegyük össze a nagy egyesített elmélettel a gravitációs kölcsönhatást leíró elméletet. Más szavakkal a kvantumtérelméleteket a relativitáselmélettel. Ez lenne a "mindenség elmélete" vagy a minden dolgok elmélete. Ekkor egy elmélet írná le az összes eddig ismert kölcsönhatást. Egy ilyen modell nagyon sok új információt szolgáltathatna nekünk, sok olyan dolgot megmagyarázni, ahol a mai fizikai modellek érvényességüket vesztik. Például sokat mondhatna az Ősrobbanást követő első milliszekundumokról vagy a fekete lyukakról. Ez egy hatalmas lépés lesz a tudományban.


Időközben egyébként tavaly a debreceni részecskegyorsítóban felfedeztek egy új kölcsönhatást, ami feltehetőn a sötét anyaggal van kapcsolatban. Amikor legutóbb olvastam róla, akkor még nem volt eldöntött és nem volt egyhangú vélemény, hogy pontosan mit is találtak, csak az volt biztos, hogy egy új kölcsönhatás. Ily módon újra kell majd gondolni a minden dolgok elmélete elnevezést is, hiszen nem lehet minden dolgoké, ha nem tartalmaz minden dolgot.

2017. júl. 17. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 dq ***** válasza:
25%

> Látva az elektrodinamikát, megpróbálták összeházasítani az elméleteket.


Hm?

2017. júl. 17. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
Mi a probléma?
2017. júl. 17. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 dq ***** válasza:
23%
Mit értesz az alatt hogy 'összeházasítani'.
2017. júl. 17. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
100%
Van két különböző kölcsönhatást leíró elméletünk. Az elektromos kölcsönhatást leíró elmélet, ami töltések által keltett elektromos tereket ír le, illetve a mágneses kölcsönhatást leíró elmélet, ami áramok által keltett mágneses tereket ír le. Ezt a két elméletet egyesítették, egy elmélettel írták le. Ez az elektrodinamika. Ennek az elméletnek speciális határesetei az elektrosztatika és magnetosztatika. Az összeházasítás alatt ezt értem. Látva az elektrodinamikát, hogy ott ez működött, tehát két különböző kölcsönhatást leíró elméletet egyesíteni lehetett, megpróbálták ezt a szálat tovább vinni és tovább egyesíteni az elméleteket.
2017. júl. 17. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 dq ***** válasza:
0%
Egész biztosan.
2017. júl. 17. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:
Mi lenne ha valaki előállna azzal, hogy van EGY olyan "hatás" ami létre tudja hozni a négy kölcsönhatást közvetlen vagy közvetett módon.
2017. júl. 17. 18:22
 9/16 anonim ***** válasza:
Nobel-t kapna.
2017. júl. 19. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:
Akkor már csak az a kérdés, hogyan lehet Nóbel díjra nevezni?
2017. júl. 20. 08:55
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!