Genetikai megközelítésből lehetséges-e Ádám és Éva, ill. Noé bárkájának története?
Kicsit általánosabban megfogalmazva a kérdést, arra vagyok kíváncsi, hogy ha egy tetszőleges faj egyedszámát kettőre csökkentem (1 hím + 1 nőstény) akkor van-e arra elvi lehetőség, hogy ez a két egyed egy életképes, önnfenntartó populációt hozzon létre.
A sejtésem az, hogy nem. Szerény genetikai ismereteimmel úgy gondolom, hogy egy faj fennmaradásához elengedhetetlen valamilyen szintű genetikai sokszínűség. Ádám és Éva unokái pl. szüskségszerűen vérfertőző kapcsolatból kell hogy kikerkürjenek, tehát egy csomó génre nézve homozigóták lesznek, és egyszerűen nem lesznek életképesek, a populáció 5-6 generáción belül kihal. (Most tekintsünk el attól, hogy a sztori szerint 2 fiuk volt)
Ezt a hipotézist szeretném, ha valaki hozzáértő (indoklással együtt) megerősítené vagy cáfolná. Köszönöm.
"Pedig mástól nem emelkedhetett volna meg a vízszint úgy, hogy Noé is túlélje egy bárkában (pl. meteorbecsapódás kizárva)."
Először is tessék csak abba belegondolni, hogy a Föld összes tengereinek átlagos mélysége olyan 4000 méter. Erre kellene rápakolódnia egy olyan vízrétegnek 40 nap alatt, ami az összes hegyet elborítja, de mondjuk csak az Ararát csúcsáig számoljunk (5000 méter magas), de akkor sem jön ki annyi plusz víz, mint amennyi jelenleg a tengerekben van, de minimum annyi azért kellene. És persze ezt közel sem tudja biztosítani pluszban a Föld jégkészlete, aminek a tetemes része amúgy is víz alatt van, és pl. az Északi sarkon ugye nincs is kontinens.
Tehát egy komplett bolygónyi tengervízmennyiség zúdul le a Föld felszínére, ha nem több, és mindössze 40 nap alatt. Ez ne érne fel bármilyen több tízkilométeres aszteroida becsapódással? Különbözne ez attól, mint amikor a félig telt kádba egy jó nagy lavórból hirtelen belezúdítjuk a vízet? Hát lenne mit felmosni a kád körül, ugye?
Ha valóban a légkörből csapodna ki ez a vízmennyiség, akkor a légkörben tuti nem maradna egy csepp se, mivel ennyi víz amúgy sem lehetséges, hogy legyen benne. Egy totálisan kiszáradt légkör maradna vissza, és... Elképzelhető, hogy mindez ne járna azzal, hogy totálisan és szélsőségesen ne borulna fel a Föld egész időjárása? Írtózatos erejű sosemlátott szélviharok vennék kezdetét, az tuti. Ez a vízmennyiség elképesztő plusz nyomással nehezedne rá a földkéregre (pl. 18 ezer évvel ezelőtt a csak 1 km vastag jégréteg Nagy-Britannia északi részén 450 méterrel nyomta le mélyebbre a kérget, és szó szerint az alatta lévő félig folyékony forró közetet átnyomta délre, de mindezt nagyon lassan, nem hirtelen), ami tömegével okozna katasztrófális erejű tektonikus mozgásokat, és ami mindenfelé hatalmas, száguldó tengeri hullámfalakat emelne. A Föld tele van vulkánokkal, vékony földréteggel védett magmakamrákkal, amelyek soka beszakadna, és irtózatos erejű robbanásokat okozna, ill. régi, de újabb vulkánok keletkezését indítaná be, illetve hegynyi méretű földszakadások, sarki jégfalak zúdulnának a vízekbe. A tenger mélyén is a nyomás duplázódna minimum, ahol pl. aktív vulkáni tevékenységek vannak. Pillanatokon belül a Föld légöre telenyomódna pont ugyanúgy mérges gázokkal és porral, mint amit egy hatalmas aszteroida becsapdás is okozna. Bőven, de bőven lehetne sorolni. És bármennyire is furcsa, de a hirtelen később eltűnő több kilométer magas vízoszlop is majdnem ugyanolyan méretű katasztrófákat okozna, hiszen a lenyomott földkéreg rugalmas, és itt olyasmi történne, mint kis léptékben akkor, amikor leugrunk egy gumiágyról, aminek a közepén van egy víztócsa. Ujabb elképesztő erejű földmozgások... stbstb.
No, és mondanom se kell, hogy ennek az irtózatos erejű kataklizmának az égvilágon semmi nyomát nem találni globális léptékben, holott néhány ezer év távlatában nézve, mindenhol ennek a tolakodó nyomába kellene ütköznünk, de a valóság az, hogy az egész élővilág regenerálódása nemhogy néhány ezer év alatt nem játszódhatna le, hanem akár több százezer évnek is el kellene telnie ahhoz, hogy... stbstb. Nem beszélve az atmoszféra tisztulásáról, a globálisan hánykolódó geológiai rétegek megnyugvásáról... stbstb.
A néhány ezer éve történt szó szerint vett biblikus özönvíz esetén mi most nem beszélgethetnénk egymással, mivel ahogy Noénak se lett volna semmi esélye, úgy semmilyen más embernek se. A történet már csak azért is teljesen logikátlan, mert ha Noé ennyire könnyedén végig tudta hajózni a nem túl sok 40 napot, akkor ezt mi a bánatért ne tehette volna meg egy halom más ember is? Csak Noé bárkája emelkedett a víz szintjével együtt, de más ember hajója nem? Azt mindet kővé változtatta az Isten? :D
Már leírtuk párszor - két példát említenék:
- az emberiség valamikor majdnem kipusztult. 2000 példány maradt - ez már kb. a határa a fennmaradásnak. Ma is látszik a palacknyak hatás.
- a gepárdok a kipusztulás szélén vannak. 2 vérvonal létezik: olyan, mintha csak 2 testvér lenne, sok példányban. A hímek termékenysége 1%-a a hozzá hasonló állatok termékenységének.
Valószínűleg ki fognak pusztulni.
A bibliai áradatnak lehetnek valós emlékek az alapjai. Csak jóval régebbi. A sztorit átvették régebbi legendákból, kicsit remixelve.
Természetesen a történet túlzó, az árvíz lokális lehetett és egy bizonyos népcsoportot érinthetett olyan erősen, hogy majdnem kihaltak.
A dolog összefügghet a 10-12000 évvel ezelőtti drasztikus tengerszint-emelkedéssel, ami egyes területeken tényleg gyorsan mehetett végbe.
Persze a pont 40 napos eső, mint ok, az összes állat mintapéldány már hozzászövődött sztori.
Kis csoport földműves primitív hajókra mentve haszonállatait túlélhetett egy cunamit, majd az ár által leirtott halott vidéken kellett újrakezdeniük mindent. Gondolom sok nemzedéknyi szájhagyomány formálta a történetet, mielőtt először írásba került. És az az írás még mindig nem a Biblia volt. Az már talán a 9.4-es verzió.
"Gondolom sok nemzedéknyi szájhagyomány "
Már régen nem kell találgatni.
A helyszín a Földközi-tenger volt, az elzáródott Gibraltári szorossal. 100 métert emelkedett a tengerszint, mikor átszakadt.
Noé pedig a haszonállatait mentette egy kör alakú nádtutajon, amelyek kófer (szurkos) nádból készült, és hasonlót mások is használtak.
Bizonyíték: a leleteken kívül a 100 méter mélyen bevágódott folyók.
És persze nem a Biblia az első hely, ahol ezt leírták.
Az Özönvíz vízmennyiségét tekintve:
40 nap alatt ~5000 méter (az Ararátra hivatkozva), az napi 100+méter, azaz óránként ~5 méter vízoszlop, ez egy emberi testre számolva olyan fél m^3. Összehasonlításképpen: ennyi fél év alatt esik a világ legesősebb területein, pl. Cherrapunjiban. Na mindegy. Számoljunk tovább. Egy esőcsepp 10^{-3} m sugarú, a térfogata így ~10^{-8} m^3. Ez 10.000.000 esőcseppet jelent egy óra alatt, azaz másodpercenként ~2800 esőcsepp, ami megfelel kb. az egybefüggő vízáradatnak, gyakorlatilag mindent elmos. A további következtetések levonását mindenkire magára bízom.
"A gibraltári szoros egyrészt túl régen volt másrészt egyáltalán nem biztos hogy katasztrofális sebességgel zajlott le."
Igen, de egy ideig a Fekete-tenger is beltenger volt, annak átszakadása már produkálhatott egy pár nap-hét alatt métereket emelő árhullámot. Mint írtam is, maga a mai történet sok részletben lehet túlzó illetve "népmesei motívumokra" módosított.
Wadmalac: "A dolog összefügghet a 10-12000 évvel ezelőtti drasztikus tengerszint-emelkedéssel, ami egyes területeken tényleg gyorsan mehetett végbe."
El tudom képzelni, milyen fejveszett menekülésbe kezdhettek az emberek a tengerparton, amikor észrevették, hogy akár egy hónap alatt is emelkedett a tenger szintje mondjuk 2 centit, ami már az elképzelhetetlenül gyors kategóriába tartozik.
Nem, nem hinném, hogy az ilyesmi az embereket globális özönvíz képzetekre ösztönözné. Sok város, építmény van víz alatt úgy, hogy azok létrejötte az időben egymástól nagy távol állnak, vagyis eszerint mindenféle időszakokból származó, egymástól nagyon különböző egész Földet érintő áradási legendákkal kellene tele lenni a világnak. Inkább az történt, hogy káromkodva feljebb költöztek, és közben kitaláltak hozzá egy mesét, hogy a várost az Istenek valamilyen büntiből süllyesztették el, oszt' jónapot.
Pl. Mahabalipuram esetében: [link]
"A legenda szerint Mahabalipuram kikötővárosnak egykor 7 tornya volt, azonban ezekből hatot az istenek a tengerbe süllyesztettek."
Cunamiba se hiszek, mert az amúgy is volt elég sokszor. Olyan cunami lehetett esetleg, ami annyira irtózatosan nagy volt (vagy nagyon sok "normál" egymás után), hogy hosszan elárasztotta a szárazföld belsejét is tartósan, de erre nincs nyom tudtommal, így ez is csak fikció.
Akkor már sokkal inkább valamilyen hatalmas folyók katasztrofális, szinte robbanásszerű áradását tudnám elképzelni (ilyesmi tényleg sok okra visszavezethetően megtörténhet, és ahol abnormálisan hatalmas viharok is közrejátszhattak - ill. ilyen áradási nyomok vannak is). Ilyeneket a jégkorszak végi olvadások okozhattak.
Még az ilyesmiknél sokkal kisebb áradások is arra ösztönzik az embereket a Föld minden táján, hogy az jusson eszükbe, most aztán az egész világ tenger alá fog kerülni. Lássuk pl. Petőfit:
"Pár nap mulva fél szendergésemböl
Félrevert harang zugása vert föl.
Jön az árviz! jön az árviz! hangzék,
S tengert láttam, ahogy kitekinték.
Mint az őrült, ki letépte láncát,
Vágtatott a Tisza a rónán át,
Zúgva, bőgve törte át a gátot,
El akarta nyelni a világot!"
Továbblépve, ez érdekesnek tűnik magyarázat gyanánt:
"Összefoglalva: i.e. 8 770 körül szerte az északi féltekén olyan klimatikus körülmények alakultak ki, amelyek iszonyatos, kataklizmatikus, minden korábbi és minden későbbi időszak árvizeit nagyságrenddel felülmúló özönvizek létrejöttére vezethettek. Ugyanakkor a történelmi körülmények kedvezőek voltak a mítoszteremtéshez. Ha a világszerte számos népnél fellelhető özönvízmítoszok mögött valóságos történelmi eseményeket keresünk, akkor az északi féltekén elsősorban erre az időpontra kell gondolnunk."
"A helyszín a Földközi-tenger volt, az elzáródott Gibraltári szorossal."
Bár az esemény megtörtént, de szvsz. inkább csak az új mitoszteremtők kívánják ezt belemagyarázni a biblikus özönvíz legendába.
"Leleteink tanúsága szerint a falvak nem természeti csapás következtében néptelenedtek el, hanem a tengerszínt lassú, folyamatos emelkedése miatt, ami az egész világon megfigyelhető volt. Mivel a folyamat igen lassú volt, ez nem volt egy olyan jelentős esemény, amelyre az emberek egész életük folyamán emlékeztek volna"
Másrészt újra ajánlanám mitoszrombolás gyanánt még:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!