Mivel magyarázható az emberiség kiemelkedése?
A He3 ma még inkább csak sci-fi kategória. Napelemekkel el lehet látni energiával egy űrszondát, de egy önfenntartó kolóniát, ipari termeléssel? Ezt még a Földön sem igazán tudjuk megoldani, pedig itt azért komolyabb háttérrel rendelkezünk. Egyszer talán, most biztos nem. Csak lehet akkor már késő lesz. Egyenlőre az atomenergia az egyetlen számottevő (használható) nem fosszilis energiaforrásunk, azzal sem tudjuk kiváltani az olajat.
Így van, nincs bizonyíték fajunk elhülyülésére, de arra sincs hogy nem így van. Viszont az első ésszerű feltételezés. Neolitikus forradalom előtt testileg és szellemileg nem ütötte meg a színvonalat, azt felfalták a ragadozók, megsérült vadászat közben, vagy egyszerűen nem volt képes elegendő kaját szerezni. A végeredmény ugyanaz, elpusztul az utódaival együtt, génkészletét eltávolította a faj genomjából. Nézz körül az utcán, 100 emberből aki vígan elvan, mennyien nem lennének képesek hosszú távon önállóan a természetben? Például a rövidlátók, és van még ezernyi apró nyavalyánk, ami rengeteg embert pusztulásra ítélne. És még csak néhány ezer éven nem működik a szelekció. Ha testi fittségünk ezt így megsínylette, mi okunk lenne feltételezni, hogy szellemi fittségünkkel nem így történt?
Igen, pontosan erről beszélek! Technológiával pótoljuk a hiányzó kepésségeinket, majd a meglévőeket is helyettesítjük, mert biztonságosabb és kényelmesebb. Csak közben függővé válunk a technológiánktól. Szelekció megszűnt, aki megszületett nagy valószínűséggel szaporodni is fog, allégyakoriságot nem a (genetikai) fitnesz, hanem a véletlen alakítja (genetikai sodródás).
Ahogy romlik a genomunk képességeink szerényebbek lesznek. Nem leszünk képesek új technológiát fejleszteni, majd a régit sem kezelni.
Persze ha addig nem kell lemondanunk róla, mert mondjuk elfogytak a fosszilis energiaforrásaink, és nem sikerült átallni a fúzióra. Amivel csak annyi a baj hogy már 60 éve folyamatosan 50 évre vagyunk a fúzió ipari hasznosításától... :-)
Sok négyzetkilométeres keringő napelemek, amikről akkumulátorral vagy hidrogénre és oxigénre bontott vízzel szállíthatjuk az energiát, ott van a Hold egyenlítői része, korlátlan terep a napelemeknek. Sőt, ha elég strapabíró napelemeket fejlesztenek ki akkor még a Merkúr egyenlítői régiója is hasznosítható, ott még több napenergia van. A Marson szintén ott a rengeteg hely a napelemeknek, csakúgy mint a földön a Szahara vagy a tengerek felszíne a lebegő napelemeknek.
Olajra meg inkább csak a járműveknek van szükségük, már ott is terjed az elektromos meghajtás.
"Nézz körül az utcán, 100 emberből aki vígan elvan, mennyien nem lennének képesek hosszú távon önállóan a természetben?"
Ha már alapvetően úgy nő fel akkor ugyanolyan talpraesett lesz mint a ma is élő gyűjtögető-vadászó törzsek tagjai.
A fúzió manapság még tényleg egy nagy kérdőjel, ha nem válik be még mindig ott a rengeteg kihasználatlan terület a napelemeknek meg a geotermális energia.
Ez mint szép, csak az a baj, hogy nem állnak rendelkezésünkre korlátlan mennyiségben erőforrások. Az a rengeteg napelemet valamiből le kell gyártani, nem hiszem hogy lenne ennyi nyersanyagunk. Utána oda kell szállítani, karbantartani, cserélni az elhasznált elemeket. Tudod mibe kerül (nem csak pénzben, energiában) feljuttatna 1 kg anyagot orbitális pályára (Holdról, Marsról, Merkúrról ne is beszéljünk)? Valószínűleg nagyságrendekkel több energia szükséges a szállításhoz, mint amennyit az életciklusa alatt megtermel.
Akkumulátorokkal, esetleg bontott vízként szállítsuk? Nem mobiltelefont akarunk üzemeltetni, hanem ipari termelést. Épphogy megoldható műszaki probléma volt az autóipar számára, hogy pár száz km megtételéhez elegendő energiát tároljanak akkumulátorokban (a robbanómotornál sokkal szerényebb teljesítménnyel, amihez 50-60 l benzintartály tökéletesen megfelel) pedig azt nem kell a világűrön át szállítani.
Olajra (és szénre) nem csak a járműveknek van szüksége, hanem általában az iparnak és a technológiának. Nélküle nincs acélgyártás, vegyipar alig. Műanyagokat is elég nehezen tudnánk pótolni.
Nem, nem az eltunyulásra gondolok, hanem a genetikai defektusokra. Aki rövidlátónak születik, az rövidlátó lesz mindegy hol nő fel, New Yorkban, vagy az őserdőben. Csak az utóbbi nem lesz hosszú életű, mert pl. megmarja a kígyó, mert nem lát el odáig.
Ezen kár vitatkoznotok.
Ha ne adj' Isten jön a következő világégés, olyan technológiai fejlesztésbe kezdenek a szemben állók, hogy szerintem még a fúzió problémaját is megoldják rövid időn belül.
Ez történelmi tény. Az egyik kitalálta a kőbunkót, a másik dárdát döfött bele.
A dárdás embert meg lenyilazták.
A nyilas embert puskával lőtték le.
A puskásokat ágyúval, lőtték, az ágyúsokat lebombázták, a bombázókat rakétázták, ect.
Ha nagyon kell, megvannak azok az agytrösztök, akik nagyon gyorsan megoldást találnak a felmerülő problémákra.
A fúziót még nem tudjuk fékentartani, viszont kiváló fúziós bombákat alkottunk.
Innen már csak egy lépés a polgári felhasználás kérdése.
Az Ember nem fogja önmagát kipusztítani! Pontosan a túlélési ösztönünkel magyarázható a kiemelkedésünk az állatvilágból, ami szükségszerű volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!