100ezer milliárd a 100ezer millárdodikon év múlva mi lesz az univerzummal?
A földdel mi lesz mint anyaggal. Tételezzük fel, hogy feltalálná az emberiség a nap nélkül működő bolygót ahol minden erőforrást pont annyira használnánk amennyivel folyamatosan fent tudnánk tartani az utánpótlásukat.
Létezhetne a bolygó? Az ember?
"100ezer milliárd a 100ezer millárdodikon év múlva"
Ez már túl nagy szám, bármennyire lassú legyen a változás.
Már nem lesz semmi a mostani univerzumból: se ember, se bolygó, csillag, vagy anyag. (Se tér/idő. :D)
Egy nagyon sokadik, teljesen más "multiverzum-szerű" valami létezhet.
Nagyon zavaros kérdés...de OK értem mit akarsz. :)
A Nap pusztulása nem 100ezer, hanem ugye 5-6 milliárd év múlva várható. Megnyugtatnálak, addigra mi már rég nem leszünk :), de tmindegy, együk fel. Na ekkor lenne szerepe a te Nap nélküli bolygódnak. Kvázi te feltaláltál valami erőforrást, ami a Napból elfogott összes fénynek megfelelő energiát tud előállítani.
Megjegyzendő, hogy a földi élet kvázi csak azért létezik, mert a Föld kérge folyamatos hőcserét folytat a külső sugarak és a Föld belseje között. Szóval kérdés, hogy ezt pontosan mivel/hogyan akarnád pótolni.
Mindenesetre egy "csak annyi erőforrást használnánk, amivel fenn tudjuk tatrani", ilyen nincs. Akkor te feltaláltad az örökmozgót, ami hőveszteség nélkül tud energiát átalakítani, ami a termodinamika II. főtételébe ütközik. Na ezt felejtsd el. Kell a pluss szabad energia valahonnan.
Amúgy szerintem a legegysszerűbb megoldás, kölzötztess mindenkit másik bolygóra, vagy a Földet told odébb egy másik naphoz.
Úgy kb. 100 billió év múlva ki fogsz fogyni a csillagokból, ugyanis már nem marad elég hidrgogén, amit elégethetnének (marad még az univerzumban, de nem elég egy helyen, hogy csillagokká álljon össze). Na itt vesszük majd hasznát a találmányodnak, úgy hogy siess vele.
Ezzel még kihúzzuk talán, amíg 10^40 év múlva nem érik el az atommagok is a természetes életük végét és le nem bomlanak. Addigra találd ki, hogy hogyan lehet test - vagy bármilyen anyag - nélkül létezni.
Ha ezek után jön egyszer egy Big Crunch mondjuk, akkor még találd ki a másik univerzumokba utazás módját (ha egyáltalán léteznek), mert itt egy kicsit bajos lesz, ha minden egy pontba lesz már összesűrítve.
Na, de ostobaság erről beszélni. Mit akarsz te örökké létezni? Nem tudod, hogy az ember (tágabb értelemben a mi összes bolygókéreglakó életformáink) mennyire sérülékeny, mennyire szűk határok között tud csak létezni? Basszus, egy pici hőmérséklet-vagy nyomáskülönbséget se bírunk elviselni. Még a saját összetett molekuláinkat is más lényektől kell készen felvennünk, mert azt se tudjuk megcsinálni. Csak bizonyos összetételű gáz borította környezetben tudunk létezni. Ezt akarod te fenntartani minden ellenében? :D
Mindenesetre tessék itt egy menekülési terv:
1. 5 millió év múlva: költöztess mindenkit a Szaturnuszon túlra, hogy túláljék a Nap vörös óriássá növését.
2. beláthatatlan idő múlva: kísérletezd ki az élet más formáit, illetve módold ki minél körmönfontabb módszereit az információtárolásnak. Lenyen A. ellenálló B. energiahatékony. Ezzel még kihúzod egy darabig.
3. imádkozz, hogy az univerum soha ne kerüljön olyan fázisba, amit semmilyen információ nem él túl.
@5:
"Ezzel még kihúzzuk talán, amíg 10^40 év múlva nem érik el az atommagok is a természetes életük végét és le nem bomlanak"
Bár egyes - nem általánosan elfogadott! - modellek megjósolják a létét, egyáltalán nem bizonyított, hogy a protonnak létezik véges felezési ideje. Márpedig itt erre utalsz tényként. Könnyen lehet azonban, hogy a proton teljesen stabil, épp ezért az atommagok soha nem érik el életük végét, mivel nincs olyan nekik, csak épp elképzelhetetlen távolságban tengődnek majd egymástól, anélkül, hogy közöttük bármi interakció lenne. (Ami azt illeti, a standard modell szerint a proton abszolút stabil.)
^Jah, igazából minden, ami ilyen távlatban történik, kérdéses. A Big Crunchnál is próbltam a "ha"-t érzékeltetni. Nem akartam/akarok belemenni az összes ilyen témájú forgatókönnyvbe, mert ugye a tudomány elismerten csak a felszínt kaparja még, és tuti hogy módosítanánk rajta, ha még sokáig léteznénk.
(Kérd. próbálkozhat a Wiki lefordításával [link] )
Igazából annyi a lényeg, hogy felesleges azon aggódni, hogy HA ezek bekövetkeznének, akkor mi lesz, és milyen "varászlat" technologóia által létezne az élet mégis tovább.
Hogy érted azt, hogy az atom lebomlik?
Tehát a föld a világmindenségben egyszer csak "feloldódik"?
Nem tudom elképzelni, hogy egy bolygó hogyan tudna "atomjaira" bomlani aztán majd az atomjai is még kisebb részecskékre bomlanak. :D
Szóval ha nincs más univerzum akkor végül a legvégén.. egy nagy üresség lesz? a semmi? ami csak tágul, tágul, tágul, tágul, tágul....
@10: egyes, nem bizonyított elképzelések szerint elképesztően hosszú távlatokban nézve a proton nem stabil, hanem pozitronra és (végső soron) fotonokra bomlik. Tekintve, hogy az atommagot protonok és neutronok alkotják, így az atommag is felbomlik. Nem mellesleg önmagában, anélkül, hogy protonhoz kötnék az erős magerők, neutron sem lézezhet. Az önmagukra hagyott neutronok tizenegynéhány perces felezési idővel protonokra és elektronokra (meg egy fajta anti-neutrínóra) bomlanak - a proton meg ugye majd ismét elbomlik az elmélet szerint. Így értendő az atommagok felbomlása.
Egy ilyen világban egy idő után csak leptonok, meg fotonok lennének, irdatlan távolságban egymástól, semmi más. Sivár, eseménytelen, kietlen világ. Nagy valószínűséggel ez is lesz, mert ha a protonok stabilak is, pár kósza atom a világegyetemben sokat nem változtat semmin.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!