Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az univerzum tényleg 13.7...

Apababa kérdése:

Az univerzum tényleg 13.7 milliárd fényév?

Figyelt kérdés
A világegyetem méretét és korát 13.7 milliárd fényévnek mondják . A legtávolabbi objektum 13.2 milliárd fényévre van . Úgye ezt abból az érzékelt fényből állapítják meg ami éppen ennyi ideig jött felénk mire érzékeltük. De akkor nem kétszer ennyi idösnek kellene lennie az univerzumnak hiszen amikor elindult a fény akkor sem melletünk volt. A masik dolog amit nem értek, hogy az ösrobbanás középpontja nem a föld mai helyén történt valószínüleg, akkor lehet hogy más irányokba indulva kissebb vagy nagyobb az univerzum?

2015. aug. 2. 12:44
 1/7 Mojjo ***** válasza:

Az a 13,2 milliárd fényév a _látszólagos_ távolsága annak a távoli objektumnak. Természetesen azóta tágult a világegyetem, hogy elindult onnan a fény,, így a _valós_ távolsága jóval nagyobb. Az zavar meg, hogy legtöbbször a látszó távolságot szoktak használni, nem a valósat. A _belátható_ univerzum sugara kb 45 milliárd fényév, átmérője tehát 90 milliárd fényév. Igen, ez a belátható. Értelemszerűen, mivel az ősrobbanás 13,7 milliárd éve történt, csak egy 13,7 milliárd fényév sugarú körben látunk - ez a maximum látszólagos távolság, ameddig elláthatunk. Ehhez a maximum látszólagos távolsághoz tartozik a kb 45 milliárd fényév valós távolság, így jön ki a fenti érték.

A belátható világegyetem viszont nem a teljes világegyetem. Egész egyszerűen csak nem láthatunk tovább. Hogy valójában mekkora a mérete, azt nem tudjuk, de, hogy nagyobb a 90 milliárd fényévnél, az biztos. Tulajdonképpen teljes biztonsággal még azt sem tudjuk, hogy véges nagy-e vagy végtelen.

2015. aug. 2. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a választ
2015. aug. 2. 15:51
 3/7 anonim ***** válasza:
Mojjo, a 90 milliárd fényévre vonatkozó adat honnan van?
2015. aug. 2. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Tom Benko ***** válasza:
13,7Gly+v*13,7Gy v pedig jól becsülhető a Hubble-állandó révén.
2015. aug. 3. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Mojjo ***** válasza:

Tom Benko, azért nem teljesen. Több okból sem - egyik az, hogy a 90 milliárd az átmérő, te pedig sugarat számolsz. A másik az, hogy itt a tér tágul, ez egy kicsit bonyolultabb buli, nem simán szorozgatnunk kell, hanam integrálnunk.


Kedves hármas hozzászóló!


Gyakorlatilg bármelyik ezzel foglalkozó oldalon meg fogod találni ezt az adatot. Vagy az a kérdés, hogy pontosan hogyan is jött ki?

2015. aug. 3. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Tom Benko ***** válasza:

Tudom, de nem biztos, hogy a kérdező tud integrálni meg hasonlók, de szorozni meg összeadni igen, ezzel pedig kap egy becslést. Annyit mindenesetre látni fog, hogy jó nagy a világ. Sőt, igazából az a kérdés, hogy a legtávolabbi objektum, amit látunk, hol van most valójában, ez szabja meg a Világegyetem sugarát, legalábbis az általunk észlelhetőét.

A másik dolog, hogy ez attól is függ, hogy gyorsul, állandó vagy lassul a tágulás, ilyen távolságokon már jelentős eltéréseket ad kis különbség is. Az angol wiki elég alaposan ki is vesézi, ott 46-47 milliárd fényév van megadva sugárnak.

2015. aug. 4. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
Az univerzum végtelen :D
2015. aug. 17. 02:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!