Lehetséges az, hogy az univerzumunk sokkal több mint 14 milliárd éves?
Ha az ott élők számára ugyan úgy eltelt ez a 14 milliárd év, csak mi a 14 milliárd évvel ezelőtti múltjukat látjuk jelenleg, mivel ennyi idő alatt ért ide a fény, akkor nem értem ebből hogy következne, hogy az univerzum nem csak 14 milliárd éves.
Ettől függetlenül az univerzum lehet fiatalabb és idősebb is akár, a 14 milliárd év az csak egy sejtés, nincs bizonyítva. Vannak elméletek, ami szerint igaz az, hogy a fénysebességet nem lehet átlépni, viszont vannak az univerzumnak területei, ahol a fény jelentősen gyorsabban ill. lassabban telik, már csak azért is kérdéses, hogy amit ott látunk hány évvel ezelőtt volt, és milyen "messze" van, mert ez a kettő ráadásul még össze is függ egymással.
Tisztelt "# 1/1" válaszadó!
Köszönöm válaszod!
Igen... a mi fizikusaink mérései alapján ennyi idő alatt ér ide a fény, de ha elképzelünk az "univerzum peremén" (a hozzánk képesti perem) élő lényeket, akkor ők azt látnák (feltételezve a technológiájuk képes beazonosítani), hogy van egy emberek által Milky Way-nek nevezett galaxis és ezen a pirinyó galaxison is túltekintve nagyonmessze van egy szintén határnak nevezett régió (emberi technológiával beazonosított határ).
A kérdésem inkább arra vonatkozna, hogy mi van ha ezek a lények a másik irányba néznek, akkor milyen távolságok és korok az igazak?
Nagyon érdekes ez a felvetésed: "vannak az univerzumnak területei, ahol a fény jelentősen gyorsabban ill. lassabban telik", itt gondolom arra célzol, hogy a fény egyben idő tényező is.
Azért a kozmikus háttérsugárzás egységes szintje elég jelzés az univerzum homogén/izotróp természetére.
Nem tudom, az első mire gondol a válasza második részével, de nem tűnik nekem nagyon megalapozhatónak.
Az univerzumnak NINCSEN pereme!
Ha tőlünk jó messzire levő lényre gondolsz, az kb. ugyanolyan dolgokat lát, mint mi: a közeli dolgokat nagyjából valós időben, a távolabbiaknak a múltját.
Ő is ugyanakkorának látja az univerzumot, mint mi, és ugyanolyan idősnek érzékeli.
Ezzel együtt persze lehetséges, hogy az univerzumunk régebbi, és nem látjuk az egészet.
"itt gondolom arra célzol, hogy a fény egyben idő tényező is."
Bizony az általunk időként érzékelt dolog nagyon szoros összefüggésben van a fénnyel, ill. annak sebességével.
Van egy gond azért:
ha visszanézünk 14 mrd évre, akkor látjuk a fiatal, kialakulatlan univerzumot. Vissza tudunk következtetni az ősrobbanásra (mivel az nem látható, mert akkor még nem volt átlátszó).
Tehát a kérdés az, hogy ha az univerzum mégis idősebb - akkor ezt hogyan csinálta? Melyik törvény működött másképp, mint amit mi ismerünk?
A probléma hasonló, mintha ránézel egy 30 évesnek látszó emberre, és elgondolkodsz: lehet, hogy 3000 éves?
Hááát...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!