Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » 1 milliárd éves civilizáció...

1 milliárd éves civilizáció felfedezhető egyáltalán?

Figyelt kérdés
Tegyük fel, hogy volt a Földön már egy (fejlett) társadalom, mondjuk kb 1 milliárd éve egy olyan periódusban, amikor a körülmények legalább nagyjából hasonlóak voltak, ami mondjuk kb a mi fejlettségi szintünkön kihalt. Van egyáltalán bármi esélye annak, hogy a gyakorlatban megtaláljuk a nyomait? 1 millió év alatt minden mesterséges anyag elbomlik, még a műanyag vagy az üveg is. Tehát kijelenthetjük-e teljes bizonyossággal, hogy mi vagyunk az elsők?
2015. márc. 20. 20:47
 1/9 anonim ***** válasza:
0%
Akkor a dínók csontvázát hogy találták meg, több millió évesek. Amúgy meg volt már itt fejledt civilizáció. Google --> nefilim
2015. márc. 20. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Különböző izotópokkal állapítjuk meg a régi tárgyak korát, és az izotóp felezési idejétől függ milyen régi tárgyakat tudunk megvizsgálni és van milliárd éves felezési idő szóval könnyedén el tudunk menni olyan régre is.
2015. márc. 20. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

1#

Nem véletlen írtam milliárdot. Néhány millió (ami egyébként valójában 60-200) és 1000 millió között azért van különbség.

2#

1 milliárd év után semmilyen mesterséges tárgy nemigen fog megmaradni (elbomlik, szétesik), maximum talán fémeszközök. 1 mrd év alatt már a kontinensek is többször átrendeződtek és minden igen-igen mélyre (km-ekre) került ami anno felül volt. Km mély ásatások egyelőre nincsenek.

2015. márc. 20. 20:59
 4/9 anonim ***** válasza:
Bőven vannak km-es mélységű ásatások, például a nagy radioaktivitású hulladékhoz készülő tárolót 10 km mélyre akarjuk építeni körülbelül. A tárgyak alatt pedig bármilyen megmunkált dolgot értek: fémet, épülethez használt követ, kb tényleg bármit a falakban, az emberi testben, mindenben vannak sugárzó izotópok.
2015. márc. 20. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Rendben mondjuk, hogy találunk abból a korból valamit.

De: nekem kétségeim vannak, hogy ugyan a korát megállapítjuk, de maga a megtalált dolognak vajon felismerhető-e ennyi idő távlatából a mesterséges volta? Tehát tárgyként azonosítjuk, vagy csak fémdarabként, kőként? Ami ugyebár van a természetben is. 1 milliárd év nagyon hosszú időszak. Itt már szerintem nem lehet arról szó, hogy komplett mesterséges faldarabokkal, fémeszközökkel futunk össze. Már ezer év távlatából is sokszor csak pár centis töredékeket találunk tárgyakból. És akkor ugye ez az eróziós folyamat "szorozva" legalább 100 000-rel. Ami ezután megmarad, az nem tudom beazonosítható-e másként, mint egy anyagdarab.

2015. márc. 20. 21:44
 6/9 anonim ***** válasza:
Én fizikus vagyok, a radioaktív kormeghatározásban tudok segíteni, az már viszont régészet, hogy különböztetünk meg egy bányászott követ egy darab kőtől, az meg hogy földrajz, hogy hogyan voltak a földmozgások, volt-e már milliárd évekkel ezelőtt összefüggő földtakaró amin lehetett élni, és biológia lehetett-e akkor élet, de egészen biztos vagyok benne hogy a mai tudomány tart ott, hogy bármi történt ezen a bolygón fel tudjuk fedezni.
2015. márc. 20. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Vree ***** válasza:

A zászló a Holdon szerencsés esetben még megmarad legalább 10 millió évig. A műholdak leállnak, amint kifogynak az üzemanyagból, de tovább keringenek, potenciálisan örökre. A probléma az, hogy ezek olyan aprók, hogy lehetetlen megtalálni őket szinte, ha nem tudod, hol keresd őket. Ha egy ősi űrállomás nem keresztezi véletlenül valami ember gyártotta műhold pályáját, kicsi az esélye, hogy valaha is észrevesszük.


A felszínt folyamatosan pusztítja az időjárás. Geológiai időben gondolkodva a jégkorszakok és a tengerszint koronkénti emelkedése is. A talajszint erodálódik vagy lesüllyed, a tektonikai lemezek is vándorolnak, emelkednek és süllyednek. Szóval annak ellenére, hogy a piramisok vagy görög templomok többezer évet kibírtak, a felszínen megőrződésre nem érdemes számítani.


Egészen más a helyzet azzal, hogy mi van a föld alatt. Potenciálisan, szerintem, eltemetve a dolgok megőrződhetnek akár amíg a Föld még létezik.

Valójában ha geológus szemével nézed, már most is ott vannak a nyomai minden jelenetősebb földtörténeti periódusnak a kőzetrétegekben.

Ásványok, amik a Föld kialakulásától szinte ott vannak. A lebomlott élőlények nyomai, például kőszén formájában. Még egy telér alakja, az egy helyen található anyagok típusa, az egyes rétegek elrendezése is rengeteg információt rejtenek.


Szóval mit hagynánk ott, amit egy jövendő geológus megtalálhat?


Meglepően sok dolgot.


Ugye említették, hogy az üveg alapesetben is millió évekig meg tud maradni. Egyetlen Coca-Colás üveg elég egyértelmű bizonyíték! :)

A silica (szilícium dioxid) az üvegben az egyik legstabilabb ásványi anyag, ami létezik.

Létezik például olyan meteorbecsapódásnál természetes módon keletkezett üveg, ami 10-20 millió éves.

De jó, az üveg türik, pusztul, és a többi anyag is. Lehet szó fosszilizálódásról - ilyen módon megőrződhet valami nyoma akkor is, ha az eredeti anyag elbomlott.

De fosszilizálódás sajnos eléggé rulettjáték alapon működik: valami vagy véletlszerűen megőrződik, vagy nem. Ha mi emberek kihalunk, mi marad utánunk a fosszilis rekordban? Talán fél tucat csontváz-lenyomat? Milliókból? :)

Ha technikai eszköz meg is őrződik hasonló módon, fel fogjuk-e ismerni?


De van egy tutibiztos módszer, amin nem lehet így kifogni; amikor maga az anyag, ami létrejön, nem felel meg az ismert természeti hatásoknak.

Több olyan tartós anyagot lehetne felhozni, amit az ember mesterségesen hoz létre, és aminek kicsi lenne az esélye, hogy létrejöjjön természetes módon. (Környezetvédelmi, hulladéktárolásról szóló oldalakon sok példát lehet találni, illetve a betiltott műanyagok között is lehetne keresni.)


Nukleáris hulladék. Ezeknek a a létezése furcsaságnak tűnik majd minden civilizációnak, ami tisztában van a Föld korával és az adott plutónium-izotópok természetes felezési idejével. És különösen, hogy ezek mind egy helyen koncentrálódnak.


Mesterséges gyémántok vagy finomított arany, az államok páncélteremben őrzött tartalékai. Szintén megőrződnek majd a rétegekben, és nem lesz világos, hogy hogyan kerülhettek oda.


Az agyagtéglák és fémek a városok nyomán olyan rétegeket fognak létrehozni, amiknek az egy helyen való fellelése szokatlan lesz a geológusnak.


Még az olyan dolgok is, mint egy alagút, tárna, metróutak, aluljárók is feltöltődhetnek valami más anyaggal, ami megőrzi az alakjukat. Még ha simán beomlanak, akkor is azt jelenti, hogy törmelékközet tölti majd fel őket, nem nagyobb sziklák.

2015. márc. 20. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Akkor abban viszont megegyezhetünk azt hiszem, hogy egy, a mi civilizációnknál mondjuk 3-4 ezer évvel fejletlenebbül kihalt civilizációt már nem lehet beazonosítani 1 milliárd év után. Ez viszont oda vezethet, hogy nem tudjuk kijelenteni, hogy soha nem volt(ak) olyan faj(ok), ami nem emelkedett ilyen, azért meglehetősen magas civilizációs szintre, mint mondjuk az ókori egyiptomiak, akár többször is az évmilliárdok alatt.
2015. márc. 20. 22:40
 9/9 anonim ***** válasza:
Hát nem legalábbis ha figyelmesen elolvastad volna a kommenteket (vagy feltételezve, hogy ténylegesen kérdést tettél fel nem csak eldöntötted ezt a dolgot és csak helyeslő választ vársz) temetkezési helyeket és hasonlókat ők is csináltak volna és a földben megőrződne az ilyesmi.
2015. márc. 20. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!