Mivel magyarázható az emberiség kiemelkedése?
"az elkövetkezendő 100 évben sikerül megtelepednünk más bolygókon is, amire a jelenlegi állás szerint nagy az esély."
Igazán? És ezt pontosan hogyan fogjuk csinálni? :D
Mert az, hogy esetleg (nagyon nagy "talán") felállítunk egy Hold vagy Mars űrállomást, földi utánpótlással, az még nem "megtelepedés".
"Megtelepedni" csak úgy lehetne, ha cipelnénk magunkkal az egész bioszférát.
Csak a földi bioszféra marhára nem egyezik más bolygók összetételével.
Olyan szintű alkimista "terraformálást" (az energiaigényről nem szólva) vagy biológiai ön-átalakítást, ami ehhez kéne, szerintem még évezredekig nem fogunk tudni csinálni. (Amúgy az utóbbi - azaz az élőlényt igazítani a bolygóhoz, nem fordítva - mindenképp reálisabb.)
Vree ennél pontosabban nem rudom megfogalmazni a kérdést:
70 000 éve őseink jelentéktelen állatok voltak. Fontos észben tartani, hogy az ősemberek mellékes lények voltak. Környezetre gyakorolt hatásuk alig volt nagyobb, mint pl. a medúzáké, a szentjánosbogaraké vagy a harkályoké. Ma már azonban a bolygó urai vagyunk. Felmerül tehát a kérdés: hogyan juthattunk el idáig? Hogyan váltunk jelentéktelen emberszabású majmokból, akik Afrika egy távoli részén a maguk bajával törődtek, a Föld nevű bolygó uraivá?
Nem kell terraformálni egy bolygót, hogy azon a bolygón meg tudjanak az emberek telepedni, elég csak élhető részeket létrehozni. Ez főképp a holdnál egyszerű hiszen töredéke a gravitáció, így óriási kétrétegű kupolákat hozhatunk létre, aminél a 2 réteg közé desztilált vizet rakunk, így A, létre tudunk hozni egy levegővel telíthető részt B, pedig megvéd minket a víz a káros sugárzásoktól.
Egy egy kupola simán több kilométer átmérőjűek is lehetnek, anélkül hogy különösebben megerőltetnénk magunkat, a holdról pedig jóval egyszerűbb kolóniákat indítani más bolygókra.
És itt önellátó bolygókról beszélünk, mivel víz fagyott állapotba van, a növényeknek pedig alkalmassá tudjuk tenni a környezetet.
Az egyetlen probléma a holdi napokkal van hisz 1 nap az 1 hónap, azaz fél hónap sötétség és fél hónap világosság.
Tulajdonképpen semmi se akadályoz meg minket, hogy más bolygókra is átköltözhessünk, ami azt jelentené, hogy szinte elpusztíthatatlan fajjá válnánk. Oké oké lehetnek "földön kívüliek" de eddig jó pár fényévre semmit se találtunk, tehát ha vannak(miért ne lennének) akkor azok túl távol vannak hogy gondot okozzanak.
(Ezt a "bolygó urait" mondjuk sok sikeres életforma vitatná :D (mi az élővilágnak csak egy nagyon kis szelete vagyunk, ha a saját méretkategóriánkban sikeresek is), de hogy a kérdésre is válaszoljak:)
A kézügyesség, nagyobb agy és beszéd kombinációja úgy tűnik, ennyire hatékony.
Hallottam egy érdekes beszámolót, Robert Morris Sapolsky idegtudóstól:
https://www.youtube.com/watch?v=AzDLkPFjev4
Lényegében elmeséli, mi történt, amikor az emberi és a csimpánz genomot feltárták, és hogy ennek, hogy "az ember és csimpánz DNS 99%-ban egyezik, valójápan egy alaptalan városi legenda az eredete (mint hogy Einstein megbukott matekból ésatöbbi), de aztán megvzsgálták az egyezést és kiderült, hogy TÉNYLEG egy 98,9% egyezést mutat :p Majdnem pontosan eltalálva. És amikor elkezdék vizsgálni, hogy pontosan miket kontrollálnak a különbségek (hogy mi is tesz minket emberré), kiderült, hogy majdnem a felük a szaglósejtekkel kapcsolatos (a csimpánzoknak sokkal jobb a szaglása), egy részük a medencecsonttal kapcsolatos (mi felegyenesedve járunk), egy részük az immunrendszerrel (mi könnyebben túléljük a tuberkolózist, a csimpánz az AIDS-t), satöbbi satöbbi, de hol vannak az agyműködéssel kapcsolatos részek?
És ami kiderült-állítólag- hogy igazság szerint a csimpánz MÁR szinte ember, mert nincsenek lényeges agyi eltérések, egyet kivéve:
mi úgy 3x annyi neuronnal rendelkezünk. A magzatfejlődés során az idegsejtek többször osztódnak.
Tehát úgy tűnik, hogy a MENNYISÉG magával hozza a minőséget. :)
#13 "elpusztíthatatlan fajjá válnánk"
Miért, már úton ide egy új meteor? :p
A Földön legalább olyan biztonságban vagyunk, mint bárhol máshol. Ha meg a Föld nem lenne, nem sokáig húznánk odakinn.
Ha egyszer képesek leszünk működő zárt öko-rendszereket
[link] létrehozni, előbb megyünk vele az Antarktiszra vagy a tenger alá, mint az űrbe.
Egy másik bolygóra rakott bio-buborék nem jelenti, hogy mentesek vagyunk a külső hatásoktól. Évedni kellene kívülről vihartól, sugárzástól, a gravitációt se tudjuk átírni...És ha valami belül borul akkor kész, vége; nagy kockázat.
Ez, hogy ha a a Föld borul majd megyünk másik bolygóra, egy fantázia. Egy teljesen tönkretett Föld is milliószor jobb hely lenne a számunkra, mint bármelyik idegen bolygó.
bocs az offért
Ha kiemelkedettnek tekintjük magunkat (ami erőteljesen megkérdőjelezhető).
Kétlábraállás. Észak- és Délamerika egyesüleése következtében megváltoztak a tengeri áramlatok, afrikai klíma szárazabb lett, erdők helyett füves szavannák jelentek meg.
Tűz - > nagyobb koponyatérfogat.
Átállás a húsevésre, eljegesedések alatt ez volt a folyamatosan elérhető táplálék, vadászat magasabb szervezést és inteligenciát igényelt.
Neolitikus forradalom.
"Én azt gondolom hogy a jövőben is sikeres lesz az emberi faj, abban az esetbe ha az elkövetkezendő 100 évben sikerül megtelepednünk más bolygókon is, amire a jelenlegi állás szerint nagy az esély. "
Miért is?
"Abban az esetben megszűnik a nyersanyag/hely hiánya és az emberi faj növekedése gyakorlatilag attól kezdve hatalmas méreteket tud ölteni."
Hely még csak csak, nyersanyag honnét? Földön kívül nincsenek fosszilis energiaforrások. Feldúsult ércek talán, ezek viszont energiaforrás nélkül nem jók semmire. Földön pedig mindkettőt hamarosan elhasználjuk. És máris a kőkorszakban landolunk. Lásd Olduvai elmélet:
/olduvai_elmelet.htm
Úgy járunk mint a Husvét szigetek kultúrája, XVII. század végén kivágták az összes fát, nem tudtak miből csónakot építeni és a szigeten ragadtak. Nem tudtak sem elköltözni sem halászni. Ezeréves béke után több száz évnyi öldöklés kezdődött.
"Tulajdonképpen semmi se akadályoz meg minket, hogy más bolygókra is átköltözhessünk, ami azt jelentené, hogy szinte elpusztíthatatlan fajjá válnánk. "
Hát ezt azért elég sok tényező akadályozza. Kisebb nagyobb erőfeszítéssel mind megoldható, egy kivételével: Odakint nincs OLAJ!
A fajunk elpusztíthatatlanságáról is megvan a véleményem. Mivel átlagos intelligenciánk a természetes szelekció megszűntének következtében generációról generációra csökken már vagy 3-4000 éve, néhány ezer, esetleg néhány tízezer éven belül eljutunk arra szintre, hogy nem tudjuk kezelni a saját technológiánkat. Technológiai civilizáció nélkül pedig már szinte életképtelenek vagyunk, 10000 év múlva még inkább azok leszünk. Ha valami csoda folytán az emberiség 1-2 ezreléke túlél és visszasüllyedve a kőkorszaki vadászó gyűjtögető életmódba újraindul a természetes szelekció, mint faj esetleg túlélhetünk. De mivel addigra elhasználjuk a fosszilis energiaforrásokat és a feldúsult érceket, technológiai civilizáció kialakulására nincs több esély.
"De más élőlényeket is érintett a fák megritkulása. Tehát velünk párhuzamosan akár 20-30 faj is elindulhatott volna ezen az úton, de ők leragadtak 5 millió évvel ezelőtti szinten."
Én nem hiszem, de ha mégis, azok a kihalást vagy a költözést választották. De mond mely fajokra gondolsz, akkor mondok konkrét érveket.
"A csimpánzok is használják a kezüket sok mindenre, de még 2 millió év múlva sem fognak tüzet gyújtani."
Csimpánzok ősei jól elvoltak az erdőben, semmi szükségük sem volt a tűzgyújtásra.
"Tehát valami hiányzik a többi élőlényből, ami az emberben meg volt, és ami elindíthatta ezt a változást..."
Nem hiányzik semmi. A változó körülményekhez a fajok vagy alkalmazkodnak, vagy kipusztulnak. Az intelligencia növelése is egy túlélési stratégia. Általában nem a legjobb, túl nagy luxus fejlett agyat növeszteni, de az emberi fajnak valami szerencsés (vagy szerencsétlen) véletlen folytán mégis bejött. Eddig...
"És a többi emberszabású miért nem találta fel a tüzet sok millió év alatt? Ha ilyen értelemszerűnek tartod ezt, és az evolúció egyenes következményének, akkor más fajoknak is illett volna már tüzet gyújtani"
Nem értelemszerű, véletlenszerű. Amelyik csoport feltalálta, belőlük lettek az emberek.
"Földön kívül nincsenek fosszilis energiaforrások."
Nem kellenek fosszilis energiaforrások, ott van a korlátlan napenergia, meg kisebb mértékben a He3.
Vízből és szénvegyületekből, nitrogénvegyületekből is rengeteg van.
"Mivel átlagos intelligenciánk a természetes szelekció megszűntének következtében generációról generációra csökken már vagy 3-4000 éve, néhány ezer, esetleg néhány tízezer éven belül eljutunk arra szintre, hogy nem tudjuk kezelni a saját technológiánkat."
Erre semmi bizonyíték attól függetlenül hogy sok helyen az alsóbb társadalmi rétegek szaporodnak jobban. A középkorban a nemeseké volt pl az első éjszaka joga, ahol meg többnejűség van ott azoknak lesz több utódjuk akik jobban meg tudtak gazdagodni és nagyobb családot eltartani.
" Odakint nincs OLAJ!"
Az olajon kívül is vannak energiaforrások mint fentebb írtam.
"A változó körülményekhez a fajok vagy alkalmazkodnak, vagy kipusztulnak."
Az emberi intelligencia képes az eszközhasználattal pótolni a környezethez való testi alkalmazkodást, ezért nekünk nem kell ezer generációkon keresztül evolválódni hanem pár év alatt kifejleszteni a megfelelő technológiát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!