Azt tudjuk, hogy mitől működik, hogyan a tömegvonzás?
azt, hogy mitől, nem tudjuk.
azt, hogy hogyan is csak nagy léptékben.
"mondjuk attól függ, hogy "nagy" alatt mit is értünk :)"
ez speciell nem.
gyakorlatilag semmilyen olyan méreteben amit ténylegesen képes feldolgozni az agyad (nem pedig csak bemagoltad a számokat) a gravitáció "nem működik", illetve annyira gyenge, hogy nem is érdemes vele foglalkozni.
és mielőtt humorizálnál, nem, nem tudod ténylegesen elképzelni, hogy hozzád képest milyen nagy a föld, mennyire nehéz, vagy milyen messze van a hold stb.
a gravitáció annyira gyenge, hogy ha le akarnám írni a viszonyát az pl. elektromágnesességgel, kb. két sorban pötyöghetném a nullákat a tizedesvessző után. annyira gyenge, hogy külön többdimenziós térelmélet született a gyengeségének megmagyarázására. (és még ez sem igazán működik)
nem tudsz vele ellenőrzött, tervezett kísérleteket végezni, a megismétlésükről meg csak álmodik az ember. a gravitáció miértje és működése akkora homály, hogy elképzelni sem tudod (ezt sem :) )
@7: eben teljesen igazad van, a gravitáció emberi léptékben nézve valóban félelmetesen gyenge - a négy alapvető kölcsönhatás közül messzemenőkig a leggyengébb.
Ez nem azt jelenti, hogy nem tudjuk hogy viselkedik kis mértékben. Te pontosan ugyanúgy hatsz a téridő szövetére, mint a Föld, vagy a Nap, és pontosan ki tudod számítani az áltrel alapján, hogy mi történik. Csupáncsak olyan kicsi a hatása, hogy semmi értelme az egész számolgatásnak.
Ahol nem tudjuk, hogy hogyan is működik a gravitáció, az az a tartomány, ahol a kvantumos jelenségek meghatározóvá válnak. Majd talán pár évtized múlva lesz egy működő kvantumgravitációs elméletünk, egyelőre ennyivel kell beérnünk.
A hogyan kérdésre a rel. elmélet elég jó választ ad. A miért egy érdekes kérdés, mert bármi válaszra újra fel lehet tenni, igen és AZ miért?
Na pillanatnyilag itt a legmélyebb ismert pont a Higgs-tér és a Higgs-bozon.
"Na pillanatnyilag itt a legmélyebb ismert pont a Higgs-tér és a Higgs-bozon."
hát, egyáltalán nem. a higgs-nek nagyjából nulla köze van a gravitációhoz.
első körben persze jól hangzik, hogy a higgs adja a tömeget, a gravitáció meg a tömeggel kapcsolatos, tehát nyilván a higgs és a gravitáció összefügg, de ez azonban teljesen rossz feltételezés. ráadásul több okból is:
1. nem (csak) a higgs adja a tömeget. a "normál" anyag, azaz a protonokból, elektronokból, neutronokból álló atomok és a belőlük felépülő vegyületek tömegének csak ki részét adja a higgs. nagyjából a tömeg 30%-áért lehet felelőssé tenni a higgs mezőt, a többi (jelenlegi ismereteink szerint) kötési energia.
2. a gravitáció alapvetően nem a tömeggel kapcsolatos, hanem az energiával és a lendülettel (az tény, hogy kis sebességnél mutat korrelációt a tömeggel)
3. a fotonokra nem hat a higgs, mégis semmi (elméleti) akadálya, hogy akár egy egész fekete lyukat felépítsünk fotonokból. aminek (nyilván) a higgs nélkül lenne gravitációja.
(egyébként valószínűleg a sötét anyag sem a higgs-től kapja a tömegét)
a helyzet az, hogy fogalmunk sincs mitől működik a gravitáció. (és igazából arról se sok, hogy hogyan)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!